II Ter Mors na één afstand naar 32 SCHAATSEN NK ALLROUND EN SPRINT Misschien is het ook wel veel gevraagd, na twee verloren seizoenen bij je rentree weer meteen meedoen met de besten. Maar soms vindt Koen Verweij het zelf ook te langzaam gaan. In het laatste rondje op de vijf kilometer in de buitenbaan worden ingehaald door Wil lem Hoolwerf. Dat is anno 2017 de realiteit voor Koen Verweij. Soms gaat zijn rentreejaar gevoelsmatig te langzaam. Voor een persoon als Koen is dat lastig, zegt Koen. „Dan komt toch even de win naar in je naar boven." Hij benadrukt van hoe ver hij komt, na twee verloren seizoenen. En kiest dus voor een optimistische Voor zo'n 5 kilometer is de basis nog onvoldoende. Daar wordt aan gewerkt toon. En een vleugje van zijn be kende bravoure. De strekking: het komt allemaal goed. Sowieso vol gende winter. „Alles staat in het te ken van volgend seizoen en de Olympische Spelen. Ik sta nog ver af van het niveau van een Denis Joeskov of Sven Kramer. En ik moet naar een niveau dat zelfs hoger ligt dan dat. Of dat allemaal ver weg voelt? Nee. Ik hoop voor minimaal drie onderdelen naar Pyeongchang te kunnen. Want ik ga me ook rich ten op de ploegachtervolging en massastart." Voor nu hoopt Verweij via het NK allround aanspraak te maken op het laatste ticket voor het WK in maart. Na de eerste dag weet hij dat dat 'knap lastig' wordt. De 500 me ter was ondanks zijn winst met 36,45 naar zijn smaak niet hard ge noeg. Op de vijf kilometer klokt hij 6.32,21. Het is nooit zijn beste af stand geweest, maar een negende plek op een NK, dat voelt voor Ver weij ook dubbel. „Ik train harder dan ooit en laat daar mooie dingen zien. Maar ik heb nog te weinig ijsuren gemaakt, het is te wisselvallig." Daarna: „Dit is voor mij ook geen piekmoment. Ik train gewoon hard door en ben nu waar ik wil zijn. Op twee afstan den (1000 en 1500 meter, red.) plaatste ik me al bijna voor de WK afstanden, en daar ben ik nu re serve, dus dat geeft aan dat ik al snel weer op een behoorlijk niveau zat. Voor zo'n vijf kilometer is de basis nog onvoldoende. Daar wordt aan gewerkt." Verweij moet, zoals hij dat noemt, eerst een overload draaien. Uren maken dus. Hij heeft bij Team Plantina een aardige entourage om zich heen verzameld. Zo staat Ingrid Paul na jaren weer op de kruising. De voor malig coach was afgelopen jaren al als ploegarts actief, maar ontfermt zich nu over Verweij. Die heeft ook de Canadees Gabriel Girard bij de trainersstaf gehaald. En Ab Krook laat geregeld zijn gezicht zien. Ver der valt het tweekoppige team, met ook Lucas van Alphen, onder de vlag van iSkate. Daarmee heeft Ver weij alle faciliteiten voor handen. Al kwam hij er gisteren een half uur voor de start wel achter dat hij niet het juiste sprintpak had. Eén wens heeft Verweij nog wel. Hij mist trainingspartners. „Ik denk dat ik er één of twee ploeggenoten bij wil, volgende winter. Maar de structuur van de ploeg staat en be valt. Iedereen doet wat-ie kan, ik doe wat ik kan. Het is vermoeiend, maar ik vind het wel weer leuk." Verweij staat na twee afstanden derde. Omdat de leider, titelfavoriet Jan Blokhuijsen, al geplaatst is voor het WK, volstaat een tweede plek voor het laatste startbewijs. Dan moet Verweij wel Patrick Roest voorbij steken. „Met een goede 1500 kan je een hoop doen." Alleen wacht dan nog een tien kilometer. Na deze vijf moet hij daar toch enigszins tegenop zien? „Nee, hoor. Komt goed." Een blauwe linkerbil en de leiding in het klassement, dat is wat Ma rije Joling overhield aan de eerste dag van het NK allround in Hee renveen. Direct na haar 3000 me ter, waar ze tweede werd, ging Jo ling door vermoeidheid onderuit. „Zó. Ik dacht: ik ga er even bij lig gen", aldus Joling. Op de 500 meter werd de schaatsster van Team Victorie derde. „Ik kwam hier om vier hele goede afstanden te rijden. Dan is het fijn om nu na de eerste twee aan de leiding te gaan", zei Joling. Hoewel de winst van de nationale titel absoluut welkom is, zo verze kerde ze, gaat het haar dit week einde vooral om de laatste plek op het WK allround. Ireen Wüst en Antoinette de Jong onbreken deze dagen in Heerneveen. Zij hebben zich door hun prestaties op het EK al verze kerd van een startbewijs voor het WK. De grootste concurrentie komt voor Joling nu vooralsnog van Linda de Vries en Yvonne Nauta. De grote favoriet voor de titel leek op voorhand Jorien ter Mors. We willen geen risico nemen, we hopen dat het deze keer na twee dagen over is De Vries zei een dag eerder al te gen haar ploeggenoten: „Jongens, we kunnen moeilijk doen, maar met de marges die zij pakt op de zaterdag 21 januari 2017 Het komt goed, zegt Rik Spekenbrink Heerenveen —Koen Verweij Koen Verweij na zijn vijf kilo meter: „Het is wisselvallig." FOTO STEPHAN TELLIER Na de eerste dag van het NK all round in Heerenveen gaat Marije Joling aan de leiding bij de vrou wen. De verwachte topfavoriete voor de titel, Jorien ter Mors, meldde zich na één - gewonnen - afstand ziek af. Lisette van der Geest Heerenveen —Trainer Dennis van der Hun Jorien ter Mors won wel de sprint. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32