Door vliegramp getroffen Braziliaanse club wil periode van rouw afsluiten en 30 Na de vliegtuigcrash van eind november probeert Chapecoense zich voorzichtig op te richten. Vanavond speelt de Braziliaanse club voor het eerst weer een duel, vriendschappelijk tegen landskampioen Palmeiras. Hij slikt even. Een zucht. In zijn ogen wellen tra nen. „Weet je wat het is? Vroeger keken mensen naar me als voetballer. Nu als een wonder." Hélio Hermito Zampier Neto, kortweg Neto, praat zachtjes en bedachtzaam. Dat hij nog kan praten, is ook een wonder. Dat hij er nog is, al is het dan nog altijd bont en blauw, met een zware rug blessure en op krukken, is een mira kel. Samen met vijf anderen overleefde centrale verdediger Neto (31) eind november de vliegtuigcrash in Co lombia, waarbij 71 inzittenden om het leven kwamen. Onder de doden negentien spelers, veertien leden van de technische staf en negen be stuursleden van Chapecoense. Neto werd als laatste gevonden tussen de wrakstukken van de verdoemde vlucht 2933 van de Boliviaanse maat schappij LaMia, tien uur nadat het toestel neerstortte door een tekort aan brandstof. Tien dagen lag hij in coma, pas een week nadat hij ontwaakte vertelde zijn familie hem wat er was gebeurd. Chapecó heeft veel gehuild. Het nieuwe elftal moet beetje bij beetje de glimlach gaan terugbrengen „We waren meer dan collega's. Ik ben vrienden kwijtgeraakt", zegt hij. „Ik heb het overleefd, het waarom daar van is nauwelijks te bevatten. God zal er een bedoeling mee hebben. Met hen die omkwamen, maar ook met mij. Ik wil graag helpen bij de weder opbouw van de club, van een nieuwe ploeg." Daarom ook is hij bijna dagelijks aanwezig bij de club, sinds daar twee weken geleden bijna dertig nieuwe spelers begonnen aan de voorberei ding op het nieuwe seizoen. Om met fysiotherapeuten te werken aan zijn herstel, maar ook om zijn ervaring, clubgevoel en doorzettingsvermogen over te brengen op de spelers van het 'nieuwe' Chapecoense. Adembenemend is de foto van Neto en een paar nieuwe, vooral jonge spelers in de kleedkamer. Steu nend op zijn krukken doet hij zijn verhaal, de anderen hangen aan zijn lippen. „Ik kon hiernaartoe komen of in een depressie raken", zegt Neto. „De artsen zeggen dat ik met een half jaar misschien weer kan spelen. Daar doe ik alles voor." De verdediger staat symbool voor de wederopbouw van Chapecoense: aangeslagen, maar terugvechtend. Een andere weg is er niet. Bijna de In de eetzaal achter café 'Non plus ultra' wachten twintig mannen op een kom champignonsoep, een bord aardappelen met gehaktbal len en een ijsje toe. „Allemaal maf kezen. Net als ik. Gemiddelde leeftijd rond de 30", zegt Adrie van der Poel (zelf 57) met een schater lach over het gezelschap waarmee hij deze dagen het parkoers bouwt voor de afsluitende wereldbeker wedstrijd veldrijden in Hooger heide van morgen. „Ik help zelf mee hekken sjouwen en sta niet alleen te commanderen." Het parkoers gaat vlak langs zijn geboortegrond. De boerderij van vader Marinus en moeder Antoi nette, waar Adrie opgroeide met zijn oudere broer Jacques (ook aan tafel), is nu het natuurgebied ach ter de viptent waar morgen 1.400 mensen zitten. „Het was een ge mengd bedrijf. Veeteelt en akker bouw. Daar deed ik alles wat mij opgedragen werd. Onbetaald. Voor mijn eerste fiets ben ik naar mijn oom Piet geweest." Het bouwen van crossparkoer sen - naast Hoogerheide ook voor de wereldbekerrit in Valkenburg en het aanstaande WK in Luxem burg - is voor Van der Poel liefde werk oud papier. Zoals hij ook elk weekeinde in de materiaalpost staat voor zijn zonen David (24) en Mathieu (22), om fietsen af te stel len en schoon te maken. Een groot deel van het jaar traint hij hen, plus de junioren en nieuwelingen van dezelfde Corendon-ploeg. Stilzitten vindt hij lastig. „Maar in maart gaan we weer eens op va kantie. Waarheen is nog geheim, mijn vrouw Corinne (dochter van de Franse Tour-held Raymond Poulidor, red.) heeft het geregeld. De Belgen proberen onrust te zaaien, maar ik vind dat zo'n onzin Ik ben daar ook wel weer een keer aan toe. De laatste keer, ik weet niet eens meer waar naartoe, was vijf of zes jaar geleden." De laatste twee jaar werd de GP Adrie van der Poel in Hooger heide, de opmaat voor het WK een week later, gewonnen door zoon hele selectie, de directeur voetbalza ken en de trainer, ze vonden allemaal de dood in het Andesgebergte. In de cember kwam trainer Vagner Man- cini als opvolger voor de omgekomen Caio Junior, gevolgd door Rui Costa als technisch directeur. Bijna dagelijks worden nieuwe spelers gepresenteerd. Meer dan twintig aankopen of huurlingen kwamen van buiten, elf zijn overge heveld uit de jeugdopleiding. De 36-jarige keeper Artur Moraes en de 32-jarige spits Wellington Paulista zijn de bekendste en meest ervaren nieuwelingen. Moraes speelde lang in Eu ropa en kwam met AS Roma en Benfica uit in de Champions League. Paulista heeft een lange rij Braziliaanse topclubs als Cruzeiro, Palmeiras, Internacional en Flumi- nense op zijn cv. Trainer Mancini heeft weinig tijd zijn vreemde lingenlegioen te smeden. Volgende week begint het staatskampioenschap, in maart start het prestigi euze toernooi om de Copa Libertadores. Later in het jaar speelt de ploeg ook nog de nationale competitie, het Brazili aanse bekertoernooi en de wedstrijd om de Zuid-Amerikaanse Su per Cup (Recopa). Sportieve ambities zijn er te over, maar de sfeer is dubbel, zegt ook de Argen tijn Alejandro Martinuccio. Door een blessure miste hij de rampvlucht naar Colombia. Met clubveteraan Ne- nén (34), die niet tot de selectie be hoorde, is Martinuccio een van de weinige overgebleven spelers. „Ik ben verscheurd door emoties en tegen strijdige gevoelens", zegt hij. „Een wonder heeft mij gespaard. Dat schept verplichtingen tegenover de nagedachtenis van mijn vrien den. Ik heb het gevoel dat ze meekijken, weet je. Het is heel moeilijk. Maar we moeten door, hoe lastig ook. Bij elke training staan een paarhonderd fans die ons aanmoedigen, dat geeft ook weer kracht. Ik zal alles doen om mijn nieuwe ploeggenoten te helpen en wegwijs te ma ken. En om ze in te wijden in de speci ale sfeer van Chape coense." De Arena Conda, thuis haven van Chapecoense, zal vanavond een mix zijn tus sen herdenking en nieuwe hoop. Het stadion vormt het kloppend hart van Chapecó, een stad met zo'n 200 dui zend inwoners in de binnen landen van de deelstaat Santa Catarina, in zuidelijk Brazilië. In de straten rondom werken hardlopers en fietsers aan hun conditie. Vrijwel allemaal ge huld in het groene shirt van 'Chape'. Overal in de stad hangen vlaggen van de r.Cs i zaterdag 21 januari 2017 Chapecoense moet door, hoe lastig ook Joost de Jong Rio de Janeiro -Rafael Henzei, journalist Van der Poel: 'Bij ons thuis gaat het niet A Adrie van der Poel, vader van Mathieu en David. „Ik help zelf mee hekken sjouwen en sta niet alleen te commanderen." fotospimras/belga Adrie van der Poel (57) is 'vader van', crosskampioen in ruste en parkoersbouwer van de wereldbekerrit van morgen in Hoogerheide. „Ik ga niet van mezelf zeggen dat ik een groot kampioen ben." Daan Hakkenberg Hoogerheide -Adrie van der Poel (57) •X I Jf.tl :y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30