Inhaalrace PSV één grote mind game dnl 29 een rij niet meer gewonnen in de Galgenwaard Geen Deulofeu, wel Younes Vuurwerk, dj's, weet ik het allemaal. En na 15 minuten stonden we met 0-2 achter... TRANSFER tegen de grote club. De arrogant overkomende topclub, dat werk. De laatste jaren is dat extremer geworden. Eigenlijk in lijn met de gehele maatschappij die agressie ver en minder tolerant is gewor den." Eén keer speelde Van Veen een FC Utrecht - Ajax. In 1983 werd het 0-2, toen de Amsterdammers ook kampioen werden. „Naast mij speelden toen ook de Utrech ters Marco van Basten, Piet Schrijvers en Gerald Vanenburg mee. Ik voelde geen haat, hoor. Zeker niet. Na al die jaren voor DOS en FC Utrecht gunde men mij dat jaar bij Ajax wel." Of zo'n andere echte Utrechter dan, Mark Verkuijl, die later Aja- cied werd. „Bij mij scheelde het dat ik tussendoor bij FC Gronin gen had gespeeld. Ik weet nog dat Jan Wouters direct van Utrecht naar Ajax ging. Dan heb je het ge daan, hè. Al zeven jaar niet ge wonnen door Ajax? Je zou zeggen dat Ajax gewend is aan die vijan digheid. Maar die wedstrijd van het jaar doet wat met je. Elke edi tie heeft natuurlijk zijn eigen ver haal. Alleen de agressiviteit op het veld is hetzelfde. Als speler van Ajax weet je dat je aan de bak moet, toch voel je ergens: het gaat niet." Nog nooit Ajax-trainer Peter Bosz reageert luchtig op de sombere recente historie in de Galgenwaard. Hij kan er niet veel mee. En heeft er ook weinig mee. „We hebben dit seizoen al een paar wedstrijden gespeeld waarbij de omstandig heden vooraf een groot thema waren. PAOK-uit en Panathinai- kos-uit bijvoorbeeld. Ook alle maal hectisch en noem maar op. Nou, volgens mij hebben we het daar aardig gedaan. Ik zie geen re den waarom mijn jongens dat in Utrecht niet kunnen." Dan met een grote grijns op zijn gezicht. Waar we ons nog meer aan kunnen vasthouden? „Als trainer van Ajax heb ik nog nooit in Utrecht verloren..." Duels Winst? Elf punten. Zo groot kan het gat met de koppositie zijn, als PSV morgenmiddag om 16.45 uur klaar staat voor de aftrap tegen Heeren veen. Knappe voetballer die zoiets dan niet meeneemt in zijn hoofd bij het spelen van een sleutelwedstrijd. Maar andersom kan ook. Dat PSV eerder in het weekeinde zijn directe concurrenten Ajax en/of Feyenoord punten heeft zien morsen, waar door er bij de eigen late zondag wedstrijd ineens een wereld te winnen valt. Hoe ga je daar dan weer mee om? Welk scenario het ook wordt: de beoogde inhaalrace van PSV na de winterstop is er een doorspekt met psychologie. Nog meer dan voor de winterstop, toen technisch mana ger Marcel Brands zei dat 'de prijzen in deze fase toch nog niet worden verdeeld'. Toen besloot trainer Phil lip Cocu nog weieens rust te geven aan aanjager Andrés Guardado, midden in het moordende ritme van twee duels per week. Nu is het anders. Nu telt elke mi nuut dat een opgefriste Guardado langer kan meedoen, nu telt elke blessure of schorsing in de strijd om nog in te lopen op de ranglijst. „Je moet als speler eigenlijk niet be zig zijn met wat de concurrentie doet. Tegelijkertijd moet je er ook wel van kunnen genieten, van die strijd met het mes op de keel, daar de uitdaging in zien", zei Cocu zelf al eens. Dat was vorig seizoen, toen PSV na de winterstop in volle jacht was op Ajax en zich óók toen niks kon permitteren in de titelstrijd. Morgen in de 'mini-topper' tegen Heerenveen moet PSV een vervolg geven aan de gemakkelijk gewon nen thuiswedstrijd tegen Excelsior. Dat openingsduel van 2017 liet zien dat er verschil is met voor de win terstop. PSV speelde al stukken sneller, dreigender, doelgerichter met een opstelling waarin andere accenten zijn gelegd. Middenveld Soepel ging het balletje soms rond op het 'nieuwe' middenveld bij voorbeeld, met huurling Marco van Ginkel in een sleutelrol. Alle drie de spelers die Cocu in zijn schakellinie opstelde, waren betrokken bij de goals. Van Ginkel maakte de 1-0, Guardado en Davy Pröpper knut selden samen de 2-0 in elkaar. Al leen: morgen kan de conclusie zijn dat PSV met dat middenveld toch al definitief afhaakt in de titelstrijd. Dat zou het geval zijn bij een neder laag tegen Heerenveen en een kloof van elf punten achterstand op kop loper Feyenoord. In dat geval zou PSV dan meteen ook in een andere strijd verwikkeld raken, die om plek 3 in de stand met Heerenveen. De Friezen staan nu op vijf punten van PSV. Een grote mind game dus, dat be looft de tweede competitiehelft voor PSV te worden. En het maakt nieuwsgierig hoe de spelers daar mee omgaan. W'"?-"-: •- 'uv'V-I- zaterdag 21 januari 2017 Dat is Utrecht —Mike van der Hoorn Amin Younes lijkt op tijd her steld voor de wedstrijd van morgen bij FC Utrecht. De Duitser viel in Zwolle gebles seerd uit. Dat is goed nieuws, want de beoogde aanwinst Gerard Deulofeu (Everton) komt niet naar Amsterdam. Hij werd gisteren verhuurd aan AC Milan. Ajax kwam dit seizoen in 14 van de 18 competitieduels als eerst op voorsprong. Het vaakst van alle teams Ajax heeft nu al 41 uitduels op rij niet meer verloren met meer dan één doel punt verschil. Voor het laatst gebeurde dat tegen FC Groningen (2-0) in 2014 PSV wacht morgen meteen een zware testcase in de beoogde inhaalrace op Feyenoord en Ajax. De Eindhovenaren hopen in te lopen, maar moeten ook zorgen dat ze zélf niet worden bijgehaald. Door tegenstander Heerenveen, dat vierde staat. Maarten Wijffels Eindhoven Middenvelders Guardado (I) en Van Ginkel moeten samen met Pröpper de motor van PSV vormen, foto pim ras Yassin Ayoub (I) dolblij na zijn late 1-0 tegen Ajax, vorig seizoen, foto vi images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29