CULTUUR 25 6 JANUARI 2017 JANUARI 2016 APRIL 2016 MEI 2016 SEPTEMBER 2016 zaterdag 21 januari 2017 of De Maatschap Robert Moszkowicz gaat in spoedappèl. Nog één poging om de tv-serie, die woensdag om 20.30 uur op NPO 2 van start gaat, van de buis te houden. De schrijvers vrezen niet voor een verbod. „We waren uit op begrijpelijke ka rakters en interessante tragiek. Daar ben je op uit als dramaschrijver, mensen raken", zegt Alma Popeyus. „En niet de familie Moszkowicz nog een extra douw geven." Schütz: „We heb ben de serie net nog eens bekeken. Ik denk dat we zijn geslaagd in dat koningsdrama. Een tragedie met iets noodlottigs... iets onafwend baars." Robert Moszkowicz start een batterij aan juridische procedures. In de komende maanden probeert hij op ver schillende manieren en soms in hoger beroep om alsnog het scenario te kunnen inzien of de VPRO te verbieden de serie uit te zenden. Telkens zonder succes. „Robert is de rebel van de familie. Hij lijkt het meest op zijn vader", meent Schütz. „Waarom hij dit maar blijft proberen? Ik denk dat hij alles in eigen hand wil houden, als een controlfreak. Ironisch gezien gaat de serie daar ook deels over." Robert Moszkowicz dagvaart twaalf mensen, waaronder re gisseur Jaarsveld en schrijvers Schütz en Popeyus, om ze als getuigen te verhoren. Na vier verhoren wordt de proce dure op verzoek van de advocaten van het schrijversduo door de rechtbank gesloten. Yehudi heeft de serie namelijk inmiddels met eigen ogen kunnen zien en dus inhoudelijk kunnen screenen, tijdens een vertoning op het Nederlands Filmfestival in Utrecht. Robert Moszkowicz wordt opnieuw in het ongelijk gesteld tijdens een kort geding om te bepalen of De Maatschap on rechtmatig scènes kopieert uit zijn autobiografie. De acteurs: Xander van Vledder als Jakob (Max jr.), Daan Schuurmans alsTheo (Robert), Diederik Ebbinge als Aron (David), Guy Clemens als Theo (Bram), en zittend Pierre Bokma als Matthias (Max sr.) fotovpro De opnames voor De Maatschap onder regie van Michiel van Jaarsveld en met acteurs als Guy Clemens (met samengetrokken lippen, hoog kra kende stem en deftig woordgebruik exact Bram Moszkowicz), Pierre Bokma en Daan Schuurmans, gaan van start. Schuurmans echtgenote, actrice Bracha van Doesburgh, mag een opvallend bijrolletje spelen. Haar personage Doris lijkt verdacht veel op Bram Moszkowicz' ex-vriendin Eva Jinek, compleet met blonde coup en een subtiele verwijzing naar haar 'boobies'-uitglijder als nieuwslezer van de NOS. Terwijl de opnames in volle gang zijn, stopt een politiebusje voor de woning van het schrij versduo. Een hulpofficier van Justitie in uniform, een IT-spe- cialist, een deurwaarder en een slotenmaker die desnoods de deur openbreekt, stappen uit. Popeyus: „Je schrikt je wezen loos. Politie voor de deur? De eerste gedachte is dat er iets vreselijks met een van je kinde ren is gebeurd. Er was niets vooraf aangekondigd. Alle schriftelijke stukken werden 'op last van de rechter' in dozen meegenomen en bestanden werden van onze computers geplukt. We mochten geen stap verzetten en ook niemand bellen." Een kort geding volgde. Robert Moszkowicz, die de schrijvers beschuldigt van pla giaat (van zijn boek De Straat vechter), krijgt geen toestem ming tot inzage. Schütz: „We kregen alles terug, maar daar waren uiteraard kopietjes van gemaakt. Ik hoop dat die inmid dels zijn vernietigd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25