prescan E 21 Wat is de reshoringtool? Hans Breukhoven 1946-2017 Wat als je lichaam je morgen in de steek laat? hoteldeal.nl I voor meer informatie I C088-0331506 KOSTPRIJS teur Wout Jan Wessels Boer van Smartwares Group. Toch heeft het bedrijf besloten om de omgekeerde beweging - met een mooi woord reshoring genoemd - te maken. De repara tieafdeling in Polen is gesloten en er is een nieuwe afdeling geopend in Tilburg. Wat Smartwares over de streep trok? Hetzelfde wat ze in eerste in stantie naar Polen dreef: de centen. Een speciaal door de Universi teit van Tilburg ontwikkeld pro gramma, een zogeheten resho ringtool, bracht ze dit inzicht: ze waren 30 procent goedkoper uit - een besparing van ruim r,s mil joen euro - als ze het werk in Ne derland lieten doen. „Ons onder- buikgevoel bleek te kloppen; de totaalkosten wogen niet op tegen de lagere loonkosten in Polen", aldus de Smartwares-directeur. Waardoor het werk toch zoveel goedkoper is in Nederland? Een aantal redenen: logischerwijs de lagere transportkosten, maar ook minder administratieve lasten, kortere reparatietijd en lagere foutmarges door meer controle op het proces. En niet onbelang rijk: loonkostensubsidie. Smart wares heeft namelijk op de nieuwe afdeling zo'n tien men sen aan het werk met een afstand tot de arbeidsmarkt. „Het mes snijdt aan twee kan ten: wij denken zo een hogere klanttevredenheid, snellere res pons en minder faalkosten te kunnen behalen én wij helpen mensen die moeilijk aan een baan komen. Een win-winsitua- tie", vertelt de directeur. Het Tilburgse bedrijf is niet het enige bedrijf dat reshoring heeft ontdekt. Inmiddels is er een heus platform gelanceerd om overhe den en bedrijven hierover te in formeren: reshoring connection. „We bieden veel informatie over hoe reshoring verloopt bij bedrij- Ons gevoel bleek te kloppen; de totale kosten wogen niet op tegen de lagere loonkosten in Polen ven en die bedrijven kunnen weer leren van elkaar. Er bestaat veel animo voor de reshoringtool, ook bij gemeenten", weet direc teur Carmen de Jonge van het be drijf Wissenraet Van Spaendonck dat het platform heeft opgezet. Behalve gemeenten in Brabant gaat ook Emmen het programma aanbieden aan bedrijven in die ge meente. Rotterdam en Dordrecht hebben eveneens interesse ge toond. Dat overheden azen op de res horingtool is misschien niet zo vreemd; sinds de belofte van Do nald Trump om industriebanen terug naar de VS te halen, staat het onderwerp hoog op de poli tieke agenda. Zo riep de werkge verslobbyclub VNO-NCW vorige maand het kabinet op om het voorbeeld van Trump te volgen. Analyse Toch is de kostenbatenanalyse niet ontwikkeld om bedrijven over te halen, te dwingen om te rug te komen of geen werk meer uit te besteden, benadrukt Ton Wilthagen, hoogleraar aan de Universiteit van Tilburg en initia tiefnemer van de tooi. „We zijn al jaren bezig met de ontwikkeling van dit programma. Chauvinistische overwegingen hebben geen rol gespeeld. We willen vooral de beslissing 'waar kun je het beste produceren' in zichtelijk maken, zodat bedrijven hun business case kunnen herij ken en eventueel heroverwegen. En misschien is de uitkomst dat het juist aantrekkelijker is om het productiewerk wél uit te beste den." Bij Smartwares hebben ze nu de reparatieafdeling teruggehaald uit Polen. Of straks het hele pro ductieproces uit China wordt overgeheveld naar Tilburg? Wes sels Boer: „Dat is niet aan de orde, maar je weet natuurlijk nooit hoe de wereld er over 15 jaar uitziet." Zijn huwelijk met Vanessa maakte Hans Breukhoven (70) een societyfiguur, maar de gisteren overleden Rotterdammer was voor alles een rebelse zakenman. De muloklant die multimil jonair werd en zijn vermo gen weer grotendeels ver loor, het leven van Breukhoven leest als een jongensboek. Als jon geling vaart hij als kelner mee op de schepen van de Holland Ame rika Lijn naar New York. Daar ont dekt hij dat hij elpees voor veel minder geld kan kopen dan in Ne derland. Het wordt de basis van zijn zakenimperium. In 197a opent hij zijn eerste Free Record Shop (FRS) in Schiedam. Zijn aanpak wordt een groot succes. De ene na de andere FRS winkel opent de deuren. FRS groeit. Eind jaren 80 gaat het con cern naar de beurs. Breukhoven is dan een Bekende Nederlander ge worden door zijn huwelijk met Conny Witteman. Zakelijk blijft Breukhoven de rebel. Zo koopt hij een helicopter om naar zijn werk te vliegen. Breukhoven laat FRS ook internationaal groeien. Op het toppunt heeft FRS ruim 400 win kels. Zijn vermogen werd op een mo ment geschat op 72 miljoen euro. Het fortuin lacht Breukhoven ech ter steeds minder toe. De relatie met een paar geadopteerde kinde ren is slecht. Ook zijn huwelijk loopt op de klippen. Zakelijk gaat het ook mis. FRS heeft de digitale slag gemist. Noodgrepen helpen niet en in 2023 gaat FRS failliet. Rond die tijd wordt alvleesklier kanker ontdekt bij Breukhoven. Hij trekt zich terug in Londen, waar hij gisteren overleed. 4 dagen genieten in het prachtige Sauerland zaterdag 21 januari 2017 De Reshoringstool maakt een uitgebreide kostenbate- nanalyse en geeft daarmee antwoord op de vraag: is productie in het buitenland nog steeds goedkoper, of is het toch beter om de pro ductie in Nederland te hou den of terug te halen? De Universiteit Tilburg werkte jarenlang aan het pro gramma. Ruim 125 variabe len zijn er in verwerkt, zoals arbeidskosten, verzekerings premies en douanetarieven. Na het invullen van de tooi - duur: ruim 2,5 uur - weet een bedrijf precies de kostprijs per eenheid van een product hier of elders en kan een af weging worden gemaakt waar de productie het goed koopst is. M Een werknemer bekijkt een stofzuiger in het magazijn van Smartwares in Tilburg. Het bedrijf berekende met een tooi dat het goedkoper was om retour- en reparatiewerk in Nederland in plaats van Polen te doen. FOTO JOYCE VAN BELKOM Rebel van de zakenwereld —Wout Jan Wessels Boer Peet Vogels in eigen land Hotel Die Welt S 3 overnachtingen incl. ontbijt S Ontvangst met een weLkomstdrankje Gratis Sauerlandkaart met kortingen Tip: bezoek Winterberg en Attendorn Hoteldeat.nl/K01211 Als je opeens te maken krijgt met ernstige gezondheidsproblemen telt er maar 1 ding: beter worden. Wij weten als geen ander hoe belangrijk het is om er op tijd bij te zijn, want in de regel geldt: hoe eerder je een aandoening ontdekt, hoe groter de kans op genezing is. Daarom zijn wij er; om jou te helpen op tijd risico's te ontdekken en mogelijke ziektes in de kiem te smoren, zodat je gezond oud kan worden en blijven genieten van al het moois dat het leven te bieden heeft. De beste zorg is uit voorzorg, dat is waar wij in geloven. Er is al een Total Body Scan voor 890 euro. Kijk voor onze onderzoeksprogramma's en speciale aanbiedingen op prescan.nl. Prescan is er ook voor onderzoek bij specifieke klachten. Bel voor gratis advies 074 255 9 255. 4 k de beste zorg is uit voorzorg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21