<D O O DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 20 Kapotte föhns en stofzuigers werden tot voor kort naar Polen getransporteerd voor reparatie. De Smartwares Group haalt dergelijk reparatiewerk weer naar Nederland, en dat is nog goedkoper ook. et stijgende verbazing stapte ik de laatste dagen door de sneeuw van Da- vos: aha, dit is dus de elite. Elite, zo'n nietszeggend woord, dacht ik altijd, want in ons - doe maar nor maal dan doe je gek genoeg - landje wordt iemand met een goede op leiding die welbespraakt is al elite genoemd. Maar wat daar in Davos rondliep was duidelijk andere koek: miljardairs, mannen met honderdduizenden werknemers of een heel land onder zich, en film en muzieksterren om de boel op te leuken. struinde ik rond op straat, hing urenlang in de lobbies van hotels en hengelde een uitnodiging voor een nachtelijk fintechfeestje met Bill Gates binnen. Dat alles met maar één doel: achterhalen waar over de elite smoezelt achter de schermen. Door de komst van bij voorbeeld Paul Polman, Bill Gates en Shakira had ik hoge verwachtin gen. Zij staan bekend als elite met een zeer sociaal hart. Vleesgewor den Davos eigenlijk. Dankzij Bill Gates en zijn vrouw Melinda zijn miljoenen Afrikaanse kinderen met een simpele wormenkuur niet langer te moe om hun weg door het bos naar school te banen. Wat voor geweldige uitwisselingen zouden er wel niet plaatsvinden als hon derden van dit soort mensen sa menkomen? Maar wat ik aantrof was teleur stellend. Onbegrip en angst heerste er. Angst voor het fenomeen Trump. Onbegrip over het volk dat zich tégen de elite heeft gekeerd - waarom in hemelsnaam? Zij heb ben toch juist oog voor de gewone lil lil man? Opeens wordt hen verweten dat zij alleen de gewone man in Afrika en de armen in eigen land steunen en niet de westerse mid denklasse. Die voelt zich verwaar loosd en stemde op Trump. maar het leidt in Davos vooral tot veel abstract gewauwel. Zo heeft Christine Lagarde van het IMF het nu constant over ongelijkheid aan pakken. Want dat vormt een voe dingsbodem voor populisme, vol gens Lagarde. Maar als je even stil staat bij wat ze zegt, dan zie je dat het onlogisch is. Ongelijkheid gaat over het verschil tussen arm en rijk. Hoe problematisch dat ook moge De elite is ruw wakker geschud, maar het leidt vooral tot veel abstract gewauwel zijn, het heeft werkelijk niets van doen met populisme. De stemmers van Trump kwamen juist uit de middenklasse. Dat zijn niet de ar men noch de rijken. Ik durf te be weren dat de gemiddelde Ameri kaan geen snars om ongelijkheid geeft. Zolang ze maar in staat zijn om die ongelijke ladder omhoog te klimmen. mijn gesprek met Jeroen Dijssel- bloem woensdagmiddag. Met zijn befaamde nuchterheid maakte hij al dat Davos-idealisme in een klap concreet: hij verzamelde de Hol landse ceo's in een zaaltje en ver telde ze dat ze het niet in hun har- sens motten halen om naar het buitenland te verkassen zodra hij de winstbelasting omhoog gooit. En hij denkt erover om techbedrij- ven die profiteren van het automa tiseren van werk, mee te laten beta len aan de bijstand. Davos is dus toch dichter bij huis dan we dach ten. SBM Offshore AkzoNobel Philips Ahold Delhaize Is het wel echt zo goedkoop om productiewerk onder te bren gen in lagelonenlanden? Smart wares Group, vooral bekend van de merken Tristar en Prin cess, ontdekte het tegendeel, dankzij een reshoringtool. Volgens de analyse van die tool is het bedrijf in Neder land liefst 30 procent goedkoper uit. Twee vliegen in één klap dus: het le vert werkgelegenheid én een kosten besparing op. In een grote fabriekshal aan de Jules Verneweg in Tilburg staat een hand jevol mensen pallets met geretour neerde camera's, rookmelders, tosti apparaten, föhns en waterkokers uit te pakken en te sorteren. Een deel be landt op de stapel reparatiewerk. Een deel viel niet in de smaak bij de ko per, kan worden heringepakt en te ruggezonden naar de winkel. Tot voor kort werd dit uitzoek- en reparatiewerk voor Smartwares in Po len uitgevoerd. Elke week reed een vrachtwagen vol artikelen van Tilburg naar Polen en terug. Net als veel andere bedrijven deinde hetTilburgse bedrijf lange tijd - twaalf jaar om precies te zijn - mee op de golven van offshoring. Of tewel: het onderbrengen van produc tiewerk in goedkope lagelonenlanden als China, India en Polen. Een trend die op zijn retour is. Efficiënt Ook in de directiekamer van de Til- burgse onderneming werd de laatste tijd vaker de vraag gesteld: is dit nou wel echt zo efficiënt en kostenbespa rend? Niet alleen ging kostbare tijd verloren met het wekelijkse trans port, er waren ook de nodige taalpro blemen en stijgende loonkosten in Polen. „Als je twaalf jaar op deze manier werkt en je hebt je hele logistiek hierop ingericht, dan verander je niet zo gauw van koers", reageert direc- @sandraphlippen Davos Als totale outsider in deze scene CL Nieuwe LTO baas Calon gaat mores in de landbouw opkrikken Here Xi comes: Xi Jinping springt in het machtsvacuüm van de afwezige Trump Haagse minima hoe ven 9 procent minder rente op hun schulden te betalen De elite is ruw wakker geschud, Des te verfrissend was daarom Sandra Phlippen is chef economie O m NIBC Markets schaarde het aandeel bij zijn favorieten voor de komende maanden. zaterdag 21 januari 2017 m Het chemische concern profi teerde ook van een gunstig analistenrapport. Een adviesver laging door Liberum deed de Eindhovenaren pijn. Het supermarkt concern was de grootste daler in de AEX. O c m Repareren |pt qi inprmarkt- Natasja de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20