jpiü ff 18 INTERVIEW THOMAS ROSS Tomas Ross stelt in zijn nieuwe boek dat prins Bernhard in Den Haag met de CIA onderhandelde om onderkoning van Nederlands- Indië te worden. De thrillerschrijver over de prins, spijt, Indië en... seks. m: Veel seks? In zijn boeken? Thriller schrijver Tomas Ross (72) probeert een sigaret tussen zijn lippen te prikken, die onophoudelijk bewegen. „Dat valt heel erg mee. Ik heb er een hekel aan, ik vind het altijd zo obligaat. Het zijn mijn uit gevers die altijd meer seks in mijn boe ken willen. Zij zeggen: maak je verhaal lijnen iets minder ingewikkeld en stop er wat meer seks in." Stilte, heel even. De rode Gauloise heeft zowaar een plek tussen Ross' dunne lippen bemachtigd. „Al zat er wel aardig wat seks in mijn eerste boek, dat in 1980 uitkwam. Daarin liet ik een Moluks meisje de Indonesische ambas sadeur in Nederland pijpen op een ho telkamer met verborgen camera's. Daar mee kon de diplomaat gechanteerd worden. Ik werd thuis gebeld door een paar Molukkers die langs wilden komen om wat recht te zetten. Dat vond mijn vrouw allemaal niet zo prettig." Hoe het gesprek aan de Haagse eetta fel van Ross, pseudoniem van Willem Pieter Hogendoorn, in vredesnaam hier terechtkwam? Zo: de pakketbezorger bracht net een doos met exemplaren van het nieuwe boek van Ross, De onderkoning van Indië. De schrijver scheurde het karton onhandig open, foeterde op het stevige plakband, pakte een boek en stopte zijn neus tussen de bladzijden, met de ogen gesloten. „Oh, heerlijk dit." „Naar boek natuurlijk! Dit is mijn 46ste geloof ik, maar het blijft bijzonder om dit vast te houden. Dat gevoel houdt aan tot ik de eerste fout in de tekst ontdek. En ik denk nu aan mijn ouders, aan mijn vader die nooit heeft meegemaakt dat ik schrijver werd. En mijn moeder, die alles las maar zich als streng-gere- formeerde vrouw stoorde aan alle scheldwoorden in de boeken. Ik zei haar altijd: ik vloek zelf niet, dat doen de per sonages. En ik kan een politieagent wiens maat net is doodgeschoten niet laten reageren met 'verdikkeme nog aan toe'. Dat slaat nergens op. Mijn moeder vond dan dat ik zo'n agent het noodlot zwijgend moest laten on dergaan. Ha!" Ik vind dat wat ik over bestaande personen schrijf moet kloppen, dus ook over de prins Vanaf hier kwam het gesprek op de hoe veelheid seks in zijn boeken en daarna op het koningshuis. Vooral de (ver meende) misstappen van prins Bern hard vormen Ross' leitmotiv. „Voor de koninklijke familie werd in hun kerk stevig gebeden, ja." Een verse Gauloise. Hij rookt er dit uur vijf, telkens tot het filter vlam vat. Zor gelijk gezicht: „Ik vermeng feiten met fictie. Maar ik vind dat wat ik over be staande personen schrijf moet kloppen, dus ook over de prins. Daar heb ik één keer mee gemarchandeerd, juist omdat er van de uitgever meer seks in mijn boeken moest. In Omwille van de troon liet ik prinses Armgard, Bernhards moe der die in Duitsland een nogal losban dige reputatie genoot, het doen met twee huzaren. Maar dat heb ik geheel verzonnen, omdat die uitgevers zo graag willen dat er meer seks in mijn boeken moet. „Mijn toenmalige uitgever was ook nog een goede vriend van de prins. Hij werd door de prins ontboden op Soest- dijk en daar slingerde Bernhard het boek door zijn kamer. Hij schreeuwde dat het hem niets deed wat ik allemaal over hem had geschreven - bijvoorbeeld over de brief aan Heinrich Himmler, waarin Bernhard liet blijken stadhouder van Nederland te willen worden onder de nazi's. Maar dit verhaal over zijn Mutti vond hij vreselijk. „Ik had er spijt van, heb nog een ex cuusbrief naar het paleis gestuurd, maar nooit meer een antwoord gekregen. Een maand later stierf Bernhard." „Daar ben ik zeker van. Ik kan je alleen niet het bewijs laten zien. Bernhard zou er de machtspositie mee krijgen waar hij op uit was,de Amerikanen hadden iemand nodig die het communistische gevaar van Soekarno kon indammen. Ik kan nu niet verklappen waarom het niet doorging, want dan geef ik het plot weg, maar het moesten de Verenigde Staten van Indië worden - waar alle verschil lende bevolkingsgroepen hun eigen plek kregen; de Papoea's, de Timorezen, maar ook de Molukkers." „Ik heb ze ontvangen, bij mij thuis. Twee jongens die het woord voerden en een stil meisje. Wat ik schreef kon vol gens hen nooit zo gegaan zijn. Want wat bleek: Molukse meisjes pijpen nooit." tók «firn»** zaterdag 21 januari 2017 GO 'Prins Bernhard slingerde mijn boek door paleis' Jeroen Schmale Den Haag Waar ruikt het naar? —Tomas Ross Tomas Ross: „Mijn uitgevers zeggen: maak je verhaallijnen iets minder ingewik keld en stop er wat meer seks in." FOTO PIM RAS Terwijl uw gereformeerde ouders erg koningsgezind geweest moeten zijn. In uw nieuwe boek stelt u dat op de Amerikaanse ambassade in Den Haag na de oorlog serieus met de CIA en prins Bernhard is gesproken om hem onderkoning van Nederlands-lndië te maken. Dat klopt dus wel? Hoe liep het trouwens af met die Mo lukkers die niet blij waren met uw eer ste boek? iL>;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 18