Jan Roose wil laten zien dat het ook anders kan icost 'Finnlanderin lot uit de loterij' 22 ZEELANI HOOFDKLASSE ZATERDAGVOETBAL Verdediger van Hoek baalt ervan dat het goede spel telkens maar niet beloond wordt met doel- en winstpunten. Hij heeft niet de illusie dat hij het regionale of landelijke atletiek gaat veranderen, maar hij denkt wel dat er meer in zit dan er uit komt. Bij marathons bijvoorbeeld. „De hele aanpak is verkeerd. Wij zijn ermee begonnen dat iedereen marathons moest lopen en er wordt zo lang mogelijk getraind in een langzaam tempo." „Die mensen kunnen dan alle maal een marathon rond de vier uur lopen. Dat stelt natuurlijk niet veel voor. Ik denk dat je een be- lk hang een koektrommel op met een briefje: deelname is gratis, maar een bijdrage is welkom paalde basissnelheid moet heb ben. Als ze bijvoorbeeld zondag mee zouden doen aan de Kapelle- cross en ze zouden daarvoor 5 ki lometer inlopen en erna 5 kilome ter uitlopen, dan is dat veel effec tiever dan een duurloop in een langzaam tempo." Roose is nooit te beroerd om zijn ideeën uit te dragen. Niet om tegendraads te zijn, maar wel om de geesten te prikkelen. Veel van zijn ideeën heeft hij opgedaan in België waar hij altijd met veel ple zier aan crossen deelneemt. „Bij ons lopen ze rondjes. Mensen moeten kunnen zien hoe het ver loop van de wedstrijd is." „Kijk bijvoorbeeld eens naar wedstrijden op Schouwen. Het is een prachtige omgeving, maar daar sturen ze de lopers weg voor een ronde van 11 kilome ter. Je ziet ze starten en je ziet ze finishen, voor de rest zie je niks. Laatst werd me gevraagd: is rondjes lo pen dan niet saai? Nee, natuurlijk niet. Het gaat niet om de natuur, het gaat om de wed strijd." „We klagen in Zeeland dat we geen olympische deelnemers hebben. Dan moet je er wel voor zorgen dat mensen wedstrijdge- richt bezig zijn en niet allemaal van dat softe gedoe. Ze klagen dat een marathonlimiet van 2.11 te scherp is. Dat is het helemaal niet als ze 30 jaar geleden al 2.07 liepen. Dan moet je in de evolutie mee denken. Alles verbetert." Met zijn Jaro-crossen predikt hij echt geen revolutie. „Ik ga niet zeggen dat die wedstrijden iets veranderen; dat is onmogelijk." Maar van alles roepen en niks doen, daar houdt Roose niet van. „Ik luister ook naar anderen hoor. Zelfben ik een tegenstander van een korte en lange cross in één wedstrijd, maar omdat de lopers daarom vragen, doe ik het wel." Hij rekent morgen op 100 a 120 lopers in het Kapelse bos. „De aantallen van de Zeeuwse cross competitie haal ik niet. Daar doet ook zo veel jeugd aan mee. Qua se nioren zijn we echter vergelijk baar met Hulst en Aardenburg hoor. Iedere club, iedere loper is ook welkom, maar verder dan lo pers van AV56 en een aantal lo pers van Walcheren komt het niet." Hij wordt gesponsord, maar steekt er ook het nodige eigen geld in. „Aan inschrijfgeld doe ik niet. Weet je wat ik doe? Ik hang een koektrommel op met een briefje erbij: deelname is gratis, maar uw bijdrage is welkom. De eerste keer zat er 113 euro in. Dat is bijna meer dan ik met inschrijfgeld zou bin nenhalen. Het wordt dus gewaar deerd." Om 13.00 uur wordt de eerste (jeugd)groep weggeschoten, om 14.00 uur is de zogenaamde Azen- cross, de hoofdact met lopers als Erwin Harmes en Patrick de Vos. Voor de eerste tien mannen en de eerste tien vrouwen (onder wie de animo niet groot is) ligt er op de meet een geldprijs te wachten. Martijn de Kok won de eerste twee crossen in Heinkenszand en Goes. Als Fabian Wilson met Hoek een nederlaag moet slikken, zit hij daar altijd nog wel een paar dagen mee. Dat was afgelopen weekend ook het geval, nadat de rechtsback van de zaterdag-hoofdklasser met zijn ploeg op eigen veld onderuit was gegaan tegen Ter Leede (1-2). „Het was weer onnodig en daar kan ik dan even goed chagrijnig van zijn", bekent Wilson. De verdediger is aan zijn zesde seizoen bezig in Hoek en heeft de afgelopen jaren heel wat ups en downs meegemaakt. Wilson won twee keer de districtsbeker, speelde in de Kuip tegen Feye- noord en promoveerde met zijn ploeg naar de topklasse. Dat avon tuur duurde echter maar één jaar en het was ook het seizoen waarin Wilson een zware knieblessure opliep. Tijdens zijn revalidatie zag hij trainer Ruud Pennings na vier duels al ontslagen worden en maakte hij onder diens opvolger Jannes Tant zijn rentree. Inmiddels is Wilson al weer ge ruime tijd een vaste waarde, maar van de resultaten wordt hij dit sei zoen vaak niet vrolijk. „Vorig sei zoen hebben we een moeizaam jaar gehad, maar voor mijn gevoel spelen we dit seizoen veel beter. Alleen missen we te veel kansen, waardoor we het een paar keer le- lijk hebben laten liggen en nu ze vende staan", zegt hij. Deze week vertelde Tant dat hij na dit seizoen nog minimaal een jaar zal blijven. „Ik vind het goed dat de trainer zijn contract heeft verlengd", ver telt Wilson. „Dat we een paar keer verzuimen om punten te pakken, ligt echt niet aan hem." De inwoner van Axel haalt een paar voorbeelden aan, zoals de Belgische trainer dat deze week ook deed. „We wonnen van Achil- We staan nu acht punten achter op de koploper, terwijl dat totaal onnodig is les Veen, dat toen koploper was en waren ook echt sterker. Thuis te gen Spijkenisse waren we ook be- De amazone uit Kamperland stuurde de los door het lijf bewe gende en veel front door de arena lopende koffievos met de mega score van 71,00 procent naar de overwinning in de klasse Mi. Wis- kerke: „Dit paard, Finnlanderin, is een lot uit de loterij. Enkele maan den geleden belde eigenaar Arthur Kleijwegt mij. Hij zij: ik heb een paard dat mij wel wat voor jou lijkt. En het klopte. Het is een paard met een fijn karakter en dat werkwillig is. Ze heeft drie goede basisgangen en leert snel. Ze was nog nooit op wedstrijd uitgebracht. Ik heb haar meteen in Mi gestart en het gaat su per. Vandaag gaf ze me ook weer dat vertrouwde gevoel en ik kon alles fijn afwerken. Het is een paard met veel potentie. Een voorrecht als je zo'n paard mag rijden." Chantal Nijpjes uit Sint Laurens en de Rousseau-afstammeling Het is een paard met veel potentie. Een voorrecht als je zo'n paard mag rijden Giorgio N eindigden op de tweede plaats met 69,33 procent. De regerend Europees kampi oene bij de Young Riders, Jeanine Nieuwenhuis uit Serooskerke, gaf meteen haar visitekaartje af. Zij liep met de in het Z2 debuterende, ko lossale merrie Great Lady TC met 70,00 procent naar een afgetekende overwinning. „Great Lady kreeg ik voor het eerst onder het zadel toen ik an derhalf jaar geleden bij Tim Coo- mans in Oud-Beijerland op stal kwam. Het is een megatalent. Ze is heel koel in het hoofd, beweegt met veel souplesse in haar lichaam en heeft drie fantastisch basisgangen", zei de Walcherse. „Na het WK voor jonge paarden heeft ze vakantie ge had. Ze is nog geen zes jaar en met haar 1.80 meter erg groot. Ze moest nog wat meer spierkracht ontwik kelen. Dit leek mij een mooie wed strijd om de draad weer op te pak ken. En Great Lady deed haar naam eer aan. Ik ben super tevreden." Het vijftienjarige talent Anne- mijn Boogaard uit Oudelande en de expressief bewegende ruin Full- speed TC eindigden fraai als tweede (67,35). zaterdag 21 januari 2017 Jan Roose weet van zichzelf dat hij een beetje dwars is, maar met zijn rebelse inborst houdt hij al vijfjaar zijn eigen Jaro-crossen in stand. Zondag wordt de derde en laatste van dit winterseizoen gelopen in Kapelle. „Ik wil gewoon laten zien hoe het ook kan", zegt Roose. Rudy Boogert Kapelle - Jan Roose Martijn de Kok won de eerste twee Jarocrossen. foto ruben oreel Martijn de Kok www.gba-joes nl Fabian Wilson kijkt Barry van der Hooft Hoek Fabian Wilson (links) vindt het prima dat trainer Jannes Tant langer - Fabian Wilson Met een proef om kippenvel van te krijgen zorgden Emily Wis- kerke en de merrie Finnlanderin KS gisteren in Nieuw- en Sint Joosland voor een grandioze opening van de tweede dag van de Masters of Dressage. Lucien Roelandt Nieuw- en Sint Joosland - Emily Wiskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 148