Ifc ZEELAND 21 met dertig andere din gen bezig, dus je mist de échte aandacht. Dat probeer ik wel steeds vast te houden." „Ik heb een baan, een gezin en ik train een voetbalclub. Dat wil ik allemaal goed doen, maar dat gaf in het ver leden nogal wat stress. Zeker bij een club als Kloetinge, waar ik lang (1996-2003, 2005-2009 en 2011-2015) heb ge werkt. Ik ben blij dat die stress nu minder is. Hier terugkeren was bijzon der. Ik heb mijn vrouw Heidi nog wat foto's ge- appt, van dat bord van Durham en van de Aca demy. Ik zei: 'We moeten binnenkort weer eens te rug'. Dat gaan we zeker doen." Als hij nog eens door de gang van de Academy of Light mag ronddwalen, zal hij onge twijfeld nog even stoppen voor de foto van de vele jeugd- spelertjes in het seizoen 2003/2004. Hij zal zijn Heidi wijzen op de man pontificaal op de voorgrond, voor de kij ker rechts naast Kees Zwam- born: een jongere, nog erg 'Nederlandse' Diederik Hiensch. De wat oudere Die derik Hiensch zal zichzelf be ter herkennen in de tekst on der de klok op de Academy: 'No time like the present'. eigenlijk geen amateurniveau, zoals in Nederland", vertelt de lange, goedlachse Heijmans tijdens een van die colleges. „Hier worden competities georganiseerd vanuit scholen, of door ouders die clubjes oprichten omdat zij vinden dat hun kind de beste is. Ik wilde het gat tussen die clubjes en de profs hier dichten. Dat is me zeker niet gelukt en dat gaat me ook niet lukken." Weiland Hiensch knikt en denkt terug aan het veldje waar de bus op weg naar de Academy of Light langs scheerde: een schuin aflopend wei land met daarop twee doelen en acht tot tien kinderen die achter een bal aan lopen. „Op dat soort veldjes heb ik gestaan, zonder belij ning en zonder netten in de doe len", roept hij op in herinnering. „Wij moesten onze scouts namelijk ook nog opleiden, want zij keken naar het fysieke en niet naar het voetballende vermogen. Maar fy siek voordeel verliest elke jeugdspe ler later, want dat heft zich op. Ze keken hier dus niet naar talent en de individuele ontwikkeling." Als er iets is dat Hiensch, Zwam- born, Biemans en Heijmans binnen Sunderland voor elkaar hebben ge kregen, dan is het wel dat de focus meer op de individuele ontwikke ling is gekomen. Stap er naar bin nen en je kunt niet om de papieren met krachtige steekwoorden heen. Neem die over technische ontwik keling. Spelers kunnen zich volgens dat pamflet ontwikkelen op zeven onderdelen, waaronder balcon trole, dribbelen en schieten, en elke aftakking heeft weer meerdere spe cificaties. Een balaanname moet bijvoorbeeld goed zijn bij een bal uit de lucht, over de grond én onder druk. „Wij zijn daar destijds mee be gonnen, ja", lacht Hiensch. „Je moet je voorstellen dat de pondtekens al bij de mensen in de ogen staan als hun zoon of kleinzoon wordt aan genomen op een academy. Maar wij moesten kinderen ook laten gaan. Dat moet je wel verant woord doen, want het leven van die ouders en grootouders stort in. We moesten in gesprekken dus verant woorde dingen tegen huilende mensen zeggen. Wij zijn toen dit soort doelen gaan stellen." „Het is mooi dat ze dat nog steeds op deze wijze doen. Het is hier niet voor niets geweest", vindt Hiensch. „Zeker omdat er nog maar weinig mensen werken die er ook in onze tijd al werkten. Om nog maar een voorbeeld te geven: positiespelle tjes leken ze niet te kennen. En ze waren hier maar wat graag gebles seerd, want de faciliteiten zijn su per. Er was toen ook al een zwem bad, een enorme fitnessruimte, er kan een helikopter landen als de Je moetje voorstellen dat de pondtekens al bij de mensen in de ogen stonden voorzitter even langskomt, maar er waren geen kleine doeltjes." In de na zijn vertrek verrezen trainingshal mag Hiensch over dat alles in ieder geval niet meer kla gen. Hij kan op het kunstgrasveld kiezen uit vijftien kleine doel tjes, zes grote tot middelgrote doe len en op de rechter- en linkerzijde zijn met blauwe lijnen kleine vak ken ingetekend voor positiespelle tjes. De erfenis van het Neder landse kwartet. Hier en nu Maar omgekeerd heeft Hiensch ook meerdere dingen overgenomen van de Engelsen. „De aandacht voor el kaar in gesprekken bijvoorbeeld", stelt hij. „In het hier en nu zijn, zon der alles dat in onze kop zit, en aan dacht hebben voor de mensen die je ontmoet; ik vond dat de Engelsen dat goed konden. Nederlanders zijn zaterdag 21 januari 2017 ZV FOTO IZAAK A Het Stadium of Light van Sunderland FOTO BART VAN FRAEIJENHOVE a lerneuzense Boys bij de Academy of Light. FOTO MITCHELL MINNAARD Meer weetjes over en foto's en sfeerbeelden van Diederik Hiensch' trip down memory lane op PZC.nl/sport. voor niets - Diederik Hiensch A Terneuzense Boys mocht trainen in de trainingshal van Sunderland, fotomitchell MINNAARD Diederik Hiensch als trainer van Ter neuzense Boys. „Ik ben blij dat de stress nu minder is", ver telt hij, terug blikkend op zijn jaren als hoofd coach van Kloetinge en pratend over zijn huidige si tuatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 147