Schaatspret op natuurijsbanen Zeeuws-Vlaanderen krijgt nieuwe ondergrondse stroomverbinding 7 EXPOSITIE VOORMALIGE PSD-TERMINAL Expositie over de voormalige PSD Het veerplein voor de deur en de Westerschelde in de 'achtertuin'. Petra Selis geeft met Qi Biotaria een tweede leven aan de PSD-terminal. zv BRESKENS Waar kun je nou beter een ten toonstelling over 'de boot' houden, dan in de oude terminal zelf, dacht Petra Selis van biologi sche koffie- en thee- schenkerij Qi Biotaria. Het paasweekend van 15, 16 en 17 april is er op de eerste verdieping een ex positie te zien over wer kelijk alles wat met de Provinciale Stoomboten Dienst, oftewel PSD, te maken heeft. Wie thuis PSD-gerelateerde spul len heeft, kan contact opnemen met Qi Biota ria. Petra: „Dat kan van alles zijn. Oude tickets, foto's, bedrijfskleding, modelbouw, reddings boeien, noem maar op." Ook niet tastbare herin neringen zoals anekdo tes over de boot, hoort Petra graag. Die kunnen dan verteld worden. De sfeer van weleer kan ook geproefd worden, de le gendarische broodjes kroket worden geser veerd en er is zelfge maakte erwtensoep. Petra krijgt regelmatig enthousiaste reacties van klanten op het feit dat haar zaak in de terminal zit. „Mensen willen we ten waar je ook alweer moest zijn voor de kaart jes en waar de roltrap zat. Er worden hier herinne ringen opgehaald." Contact via qi-biota- ria@zeelandnet.nl. SLUISKIL Op verschillende plaat sen in Zeeuws-Vlaanderen kunnen dit weekend waarschijnlijk de ijzers uit het vet. Voor het eerst sinds vier jaar kon er gisterochtend al ge schaatst worden in Sluiskil. Op de multifunctionele baan naast 't Meulengat lag een ijslaag vanzo'n twee centimeter. „De baan ging om tien uur open en de kwaliteit was prima", zegt Louis Schout van ijsclub De Scheve Schaats. „Er zijn wat rondjes op ge maakt en dat ging goed." Extra water Rond de middag begon het echter te dooien en ging het hek rond de ijsbaan noodgedwongen dicht. „We spuiten er vanavond nog een laagje water op. Naar verwachting kan de baan zaterdagochtend open", zegt Schout. Op de Facebookpagina van De Scheve Schaats kunnen schaats liefhebbers de conditie van het ijs in de gaten houden. DeGriete Ook Café De Griete, in het gelijkna mige buurtschap, heeft zelf een schaatsbaan gemaakt, van balken en een landbouwzeil. Hierop is een laag water gespoten. Gisteren was het ijs nog net niet hard genoeg maar dit weekend verwachten de uitbaters volop schaatspret. Zeeuws-Vlaanderen is voor elek triciteit grotendeels afhankelijk van het Nederlandse netwerk. Een werkende verbinding met België is er niet. Stroom voor Zeeuws-Vlaande ren moet uit Midden-Zeeland ko men, onderdoor de Wester- schelde. En daar zit een probleem. Twee 150 kV-verbindingen lopen door de bodem van de Wester- schelde. Bij onderhoud aan één van die kabels is een achtervang, een back-up, nodig. Twee 50 kV- verbindingen werden daarvoor ge bruikt, maar die zijn uitgescha keld. Ze zijn oud en storingsgevoe- lig- Een nieuwe achtervang is nodig. Netwerkbeheerder Tennet wil die aanleggen in de vorm van een on dergrondse 150 kV-verbinding van Goes naar Ellewoutsdijk en tussen Terneuzen en het verdeelstation Westdorpe bij Sluiskil. Ter over brugging van de Westerschelde kunnen bestaande kabels worden gebruikt. In 't Meulengat in Sluiskil is donderdag 2 februari vanaf 19.00 uur een informatieavond over het project, met name voor grondeige naren. Dit jaar wordt verder ge bruikt om alle procedures af te ronden en veldonderzoeken te doen. Juli 2018 moet de aanleg be ginnen, 1 januari 2020 moet alles gereed zijn. In de tussentijd hoeven Zeeuws-Vlamingen zich geen zor gen te maken, volgens Tennet- woordvoerder Jeroen Brouwers. „De stroomvoorziening hangt niet acuut aan een zijden draadje." ken en koopt naast een boek voor onderweg ook meteen een flesje bi ologisch sap. „Met het kopen van een boek steunt u onze crowdfun- ding, zodat we de lift terug in gang kunnen krijgen", legt ze uit. „Als dat lukt is de eerste verdieping voor iedereen toegankelijk." Als het aan Petra ligt, wordt het hele gebouw aan het veerplein één bruisend geheel. „Mijn missie is om een spin in het web te zijn en men sen met elkaar te verbinden." Sinds tweeënhalf jaar huurt ze de voor malige terminal van de provincie. De aankomst- en vertrekhal had geen functie meer had toen de boot in 2003 stopte met varen. Jaren stond het leeg, tot Petra er nieuw leven in blies met een biologische koffie- en theeschenkerij die ook lunchgerechtjes serveert. Ook verkoopt ze lekkere dingen om mee te nemen. Dat werkt. „Ik ben er in gevlogen, zonder ervaring in de ho reca. Alles wat hier staat, heb ik bij elkaar geraapt of gekregen." Door doorzetten, hard werken en een creatieve ondernemingsgeest is Qi Biotaria gaan groeien. En niet al leen in biologisch assortiment. Steeds meer mensen weten Qi te vinden. Er is jaarlijks een Zin in Zijn-beurs en de ruimte op de eer ste verdieping wordt veelvul dig gebruikt door aller lei clubs. „Meditatie, workshops, er wordt van alles gedaan." Nu is het nog één grote ruimte, maar Petra wil er aparte praktijkruimtes van maken en die verhuren. „Voor bijvoorbeeld coaching en behandeling." Mis schien komt er nog een cadeauwin kel bij en ook worden er door Petra regelmatig brainstormsessies ge houden, onder de naam Samen in Zee. „Mensen die iets met gezond heid of iets creatiefs doen, komen hier samen om plannen en ideeën te bespreken. Eerlijk en open naar elkaar toe." Op woensdag 8 februari is er een bijeen komst, van 19.15 tot 21.00 uur. Ook moet Qi de grootste esoterische bieb in de regio krijgen. „Met boe ken over bewust wording, ont wikkeling en ge zondheid." Alles wordt gerubriceerd en de bieb moet een so ciale werkvoorziening worden voor iemand die moeilijk aan werk kan komen. „Ik zit vol met ideeën. Ik heb niets te verliezen, alleen veel te winnen." De deur van Qi Biota ria gaat voorzichtig open. Een reiziger die op het fietsvoet- veer Breskens-Vlis- singen wacht, stapt binnen en kijkt verrast om zich heen. Warme kleu ren, een gezellige huiskamersfeer en rustgevende muziek. Dat ver wachtte hij niet in de oude PSD- terminal. „Wat leuk dat hier een winkeltje is", zegt hij spontaan te gen eigenaresse Petra Selis. „Vroe ger was hier niks." Hij snuf felt rond in de kast met tweedehands boe- zaterdag 21 januari 2017 Biologisch en bruisend aan zee Om de levering van elektriciteit aan Zeeuws-Vlaanderen te ga randeren werkt netwerkbe heerder Tennet aan een nieuwe stroomverbinding met Midden- Zeeland. Harmen van der Werf Terneuzen Petra Selis heeft op het veerplein dé plek gevonden waar Qi Biota ria kan groeien. Ook komt er eenmalig een PSD-tentoonstelling. FOTO PETER NICOLAI Sophie Stockman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 144