De gelaarsde Kat 12 Twintig jaar zit Stef Ekkel nu in het vak. Dankzij een gestage stroom hits en hitjes (onder andere Liever te dik in de kisten een redelijke dosis geluk behoort hij nu tot de iconen van de vaderlandse liedjeskunst. De kers verse gastdocent aan de School van het Nederlandse lied - de nieuwe, driejarige opleiding aan het ROC Rijn IJssel in Arnhem - is blij met een toelatingsexamen voor zijn métier, want het kan geen kwaad het kaf di rect van het koren te scheiden, vindt hij. Wflunahe-volkszangers zijn er immers al genoeg in de wereld. „Van die mensen die ergens een ta lentenjacht winnen en dan denken dat ze artiest zijn. Maar daar komt veel meer bij kijken. Je moet talent hebben en keihard willen werken." „Het idee is helemaal niet vreemd. Het helpt mee om te laten zien dat er heel veel komt kijken bij het vak van volkszanger. Je krijgt te maken met rechtenbureaus, de Belasting dienst, promotie, besprekingen. En je moet je website bijhouden, mail beantwoorden, de boekhouding doen. Mensen denken dat je even een halfuurtje op dat podium staat en dat je verder niets doet. Maar ik werk zo'n 40 uur thuis en daar komen dan de optredens nog eens bij. Ik maak werkweken van 8o uur en ga naar bed als een ander opstaat. Maar: na zo'n opleiding ben je nog niet zomaar artiest." „Succes kun je niet afdwingen. Het hangt heel erg af van de liedjes die je uitbrengt. Je moet jezelf steeds op nieuw bewijzen. Als je een jaar wei nig uitbrengt, of minder succesvolle liedjes, dan zijn ze je in no time ver geten. De vijver is ontzettend groot. En het moet je ook gegund worden." „Plezier hebben in het zingen is het allerbelangrijkste. En je moet er niet te licht over denken. Niet te veel ver wachten ook, want het komt op je pad of niet. En zorg ervoor dat je er goed uitziet. Ook al heb je nog zo'n gouden stem, als je er niet goed uitziet, kom je geen stap verder. Echte volkszangliedjes hebben een kop en een staart. En meestal een slechte afloop Dus dan maar een keer niet stappen als je vroeg op pad moet. En investeer in de goede dingen. Neem niet de goedkoopste studio. Probeer je eigen liedjes te maken en je daarmee te onderscheiden. Er zijn al zoveel 13-in-een-dozijn-artiesten." „Echte volkszangliedjes hebben een kop en een staart. En meestal een slechte afloop." „In de volksmuziek wel. Als het maar het soort verdriet is dat mensen her kennen: verlies van een kind, een ge broken liefde, de dood. Van die din gen die iedereen weieens van dicht bij meemaakt. Voor feestliedjes geldt dat natuurlijk niet. Die moeten een leuke kreet hebben." „Je moet weten waarover je zingt. Je hoeft het niet per se allemaal zelf te hebben meegemaakt, het kan ook van dichtbij zijn. In ieder geval moet je er gevoel bij hebben en voor hon derd procent achter het lied staan. En tekst en muziek moeten bij elkaar passen, natuurlijk, want anders werkt het niet." Een swingende familievoorstelling vol kattenkwaad Zondag 26 februari 2017 Tickets vanaf Bestel uw tickets op pzc.nl/gelaarsdekat zaterdag 21 januari 2017 Zanger Stef leertje 'de snik' Hoe haal je adem, wanneer laat je die welbekende snik horen? Volks zanger Stef Ekkel gaat studenten leren hoe ze smartlappen moeten zingen. De School van het Neder landse lied gaat in augustus open, vandaag is de open dag. Henry van der Wal Kampen Is dat niet een beetje raar, zo'n opleiding? O nee? Welke eigenschappen moet een goede volkszanger hebben? —Volkszanger Stef Ekkel Stef Ekkel, volks zanger uit Kampen, gaat lesgeven op de School van het Neder landse lied. 'Er komt veel bij kijken.' foto FREDDY SCHINKEL Wat is het geheim van een goed liedje? O ja, is de snik belangrijk? Moet je het zelf hebben meege maakt om het overtuigend neer te kunnen zetten? Ga mee naar een sprookjeswereld waarin De gelaarsde Kat laat zien hoe hij bij een arme molenaarszoon terecht is gekomen. De twee raken bevriend en de kat belooft de molenaarszoon alles wat hij zich maar kan wensen. Het enige wat de kat daarvoor wil hebben, zijn mooie kleren en leren laarzen. 13.00 -14.15 uur Efteling Theater Kaatsheuvel MAAK KANS OP EEN MEET GREET ONTVANG EEN GRATIS EFTELING GOUDEN BOEKJE *Prijzen zijn excl transactiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12