II 'Samen optrekken is van belang voor de mosselsector' Fok- en menvereniging Schouwen-Duiveland bestaat honderd jaar 7 De Bond van Paardenfokkers Schouwen- Duiveland was rond de eeuwwisseling op sterven na dood. Nieuw bloed maakt de bond springlevend. Ken Buth zwiept het doek van het rijtuig in zijn garage. Onmis kenbaar antiek. Wie daarmee uit gaat rij den, doet dat in z'n goede goed en zeker niet in spijkerbroek. Hoe an ders oogt de wedstrijdwagen die voor de donkere koets staat gepar keerd. Stoer, robuust en wendbaar, gemaakt voor snelheid. En dan heeft Buth ook nog een heden daagse showwagen, zeg maar het pronkstuk van vroeger alleen dan in een modern jasje. Zijn twee po ny's mogen het werk doen. 5 maart 1917 in zaal Verwer in Zierikzee; vijfendertig boeren zijn bijeen gekomen voor de oprich tingsvergadering van de Bond van Paardenfokkers Schouwen-Duive land. De voorzitter van het voorlo pig bestuur, de heer Koopman, heet de aanwezigen welkom en wijt de in zijn ogen toch wel tegenvallende opkomst aan het slechte weer. Des ondanks wordt op dat moment de solide basis gelegd voor een organi satie die een eeuw later met hon- Tijdens de hoogtijdagen had je alleen al op Burgh- Haamstede zo'n tweehonderd zware trekpaarden staan. derdtwintig leden een bruisend be staan leidt, maar dan onder de naam Fok- en Menvereniging Schouwen-Duiveland. De honderdste verjaardag wordt Eddie Barbé refereerde aan de tijds geest waarin uit onvrede wordt ge kozen voor iets nieuws. „Ook de mosselsector ontkomt niet aan die tijdgeest. Het bestuur van onze ver eniging wil proberen die onvrede om te zetten in punten waar we iets mee kunnen." Als voorbeelden noemde hij be tere prij zen voor de mosselen en de optimalisatie van de kweekperce- len. Onder invloed van de natuur is een deel van de kweekpercelen in de loop der jaren slechter gewor den. Door die kweekpercelen in te ruilen voor kweekgebieden waar de omstandigheden beter zijn, kan de sector weer vooruit. Niet meer hec tares, maar wel op betere plekken. Na jaren van stilstand komt dat proces nu weer op gang. „Mits wij Dit is naar mijn mening de enige kans op een duurzame en levensvatbare sector met een collectief voorstel komen", waarschuwde Barbé. „Dit is voor alle betrokkenen een uitdaging. De uitdaging ligt in de schijnbare te genstelling van individuele belan gen en het sectorbelang. Ik vind dat de sector een grote vergissing zou begaan als dit dossier zou verzan den in rechtszaken en onderling gekissebis." /Jr* dubbel gevierd. Om te beginnen met een grootse menwedstrijd 27 mei langs de N57 bij Oosterland. Op 31 mei keren de fokkers terug naar bakermat Zierikzee, waar tijdens de jaarlijkse Paardenmarkt voor de ge legenheid bij de Balie een traditio nele keuring wordt gehouden. Zo als het destijds gangbaar was, wor den de paarden wit getuigd en ook de voorbrengers gaan gekleed in onberispelijk wit, vertelt Buth. Die dag is er naast de Nieuwe Kerk ook een ringrijwedstrijd met trekpaar den. Dat de paardenfokkers zich ver enigden in een periode dat de halve wereld in staat van oorlog ver keerde, was een direct gevolg van die strijd. Buth: „De toppaarden in dertijd kwamen uit België. Aange zien alle paarden daar werden ge vorderd voor militaire transporten, vluchtten veel Belgische fokkers naar Zeeuws-Vlaanderen. Zo doende kreeg Zeeland een stel hele goede dekhengsten in de schoot ge worpen. Dat heeft hier een enorme impuls gegeven aan de fok van die zware kwaliteitspaarden." De vraag naar zwaardere trek paarden was vooral groot in de klei- eilandbreed zeker twee- tot drie duizend waren. Er was veel land werk te doen." De Bond van Paardenfokkers be geleidde dat proces en zag toe op behoud van de kwaliteit onder de dieren. Dat gebeurde onder meer aan de hand van jaarlijkse keuring en voorlichtingsbijeenkomsten. In de beginjaren waren die keuringen bij de Nieuwe Kerk. Later verhuisde het tafereel naar een terrein bij de gebieden en in de havens. Omdat de prijs voor een dekhengst met be wezen kwaliteiten hoog was, koch ten boeren op Schouwen-Duive land enkele toppers collectief in. Drie 'Belgen' waren al snel goed voor een geboorte-explosie. „Tijdens de hoogtijdagen in de jaren 20/30 had je alleen al op Burgh-Haamstede zo'n tweehon derd zware trekpaarden staan", al dus Buth. „Ik denk dat het er toen Zuidhoek en de laatste vijftien jaar was manege Grol in Renesse het to neel. Tegenwoordig moeten paar- denboeren naar Zuid-Beveland voor een keuring. Mengroep Rond de eeuwwisseling was de Bond met acht leden op sterven na dood, totdat de mengroep aan klopte. „We gaven al wel demon straties, maar waren eigenlijk nog ongeorganiseerd", vertelt Buth. „Met nieuw bloed en een nieuwe richting die werd ingeslagen, kwam er weer groei in het bestand. En die zet nog steeds door." Inmiddels telt Schouwen-Duive land zo'n veertig trekpaarden van twaalf eigenaren én heeft de men groep drie kampioenen voortge bracht die momenteel meedraaien in de landelijke subtop. zaterdag 21 januari 2017 Trekpaard overleeft mechanisatie Marcel Modde Burgh-Haamstede - Ken Buth, menner Samen de schouders eronder zetten. Dat was het thema van de jaarrede van voorzitter Eddie Barbé van Vissersvereniging Yer- seke. Melita Lanting Yerseke - Eddie Barbé, vissersvereniging iw.-fe ■£-- 4 A Vice-voorzitter en voormalig dierenarts Ken Buth tussen z'n pony's die hij nog regelmatig voor zijn karretjes spant. FOTO MARIEKE MANDEMAKER De paardenkeuring van 1975 op de Zuidhoek bij Zierikzee. FOTO FOK- EN MENVERENIGING SD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 127