g-s Z9 Geef landbouw de ruimte... Toch paarden over drukke laan Renesse Vieze smaak Acties Zeeuwind en ZMf om gas te besparen 2 EXPORT ZEEUWSE PRODUCTEN Nederland is de grootste exporteur van landbouwproducten. Zeeland draagt daar flink aan bij met op één de ui, gevolgd door aardappelen en fruit. Commentaar De kracht van de Nederlandse landbouw en visserij is indruk wekkend. Volgens het ministerie van Economisch Zaken is alleen de VS een grotere exporteur. In dit geweld blaast Zee land een mooi partijtje mee. Met uien, pootgoed en consumptie aardappelen, vis. De Vissersbond meldt dat de uitvoer vorig jaar met bijna twintig procent is gestegen. Dat is uitzonderlijk goed. Deze mooie resultaten boekt Nederland niet alleen met de produc ten zelf. Ook kennis en technologie verkopen goed. Landbouw en visserij mogen dan sterk afhankelijk zijn van de na tuur, boeren en vissers hoeven zich geen al te grote zorgen te maken over die andere onzekere factor: de internationale verhoudingen. De resultaten van 2016 bewijzen dat de effecten van het embargo tegen Rusland en van de aanstaande Brexit te overwinnen zijn. De Neder landse producten vinden wel andere wegen. Gemeten aan de wereld markt wordt de Nederlandse positie zelfs sterker. Dat is geruststel lend. Vissers houden wel zorgen over de Britse claim op de visserij- gronden in de Noordzee. Werken met de aarde, met planten en met dieren is dus nog altijd zeer profijtelijk. Tegelijk zijn overal grenzen in zicht. Welk leven gun nen we de dieren? Wat kan het milieu aan? Is het wenselijk dat we bomen telen voor de energievoorziening? Waarheen zal de consu ment de producent sturen? Als de zon schijnt moet je het dak repa reren. Dus lijkt het verstandig juist nu te anticiperen op trends die vroeg of laat zullen doorzetten. Denk aan het eten van minder vlees en aan het terugdringen van het gesleep met voedsel over de wereld. Het is wel zaak landbouw en visserij de ruimte te geven om deze veranderingen goed door te komen. Dat betekent voldoende goed areaal, continuïteit in regelgeving, schoon water en niet in de laatste plaats een eerlijke prijs voor eerlijke producten. Zeeland blaast een mooi partijtje mee in de groei van de voedselexport Volgens Lubbers is de Hoogen boomlaan veel te druk om ruiters toe te staan. Hij wil dat paardrijden wordt verboden tussen de voorma lige camping De Prinsenhoeve en het Watergat, waar zijn grond ligt. In zijn bezwaar zegt hij dat de Hoogenboomlaan op deze hoogte wordt gebruikt door omwonenden, fietsers, voetgangers en achttien keer per dag door de strandbus. Daar is geen plaats meer voor paar den, betoogt hij. Ambtenaren hebben de afgelo pen maanden per mail en telefoon intensief overlegd met Lubbers. In november is in het gemeentehuis met hem gesproken. Maar dat heeft de Renessenaar niet op andere ge- Volgens bewoner Lubbers is de Hoogenboomlaan veel te druk om ruiters toe te staan dachten gebracht. Desondanks hebben burgemees ter en wethouders deze week het omstreden verkeersbesluit geno men en dat Lubbers per brief laten weten. Zij verwachten dat hij het besluit gaat aanvechten. ALMANAK Doodziek trof hij zijn vrouw aan, die avond. De Terneuzenaar, net thuisgekomen van zijn werk, was vol medelijden en rende heen en weer met een teiltje en koude washandjes. Of ze al een pilletje had genomen, infor meerde hij. Nou, nee. Ze had 's middags wel een chocolaatje ge snoept, met abrikoos en gember. En toen nog eentje. En nog een tje. Toen had ze toch zó'n kleffe smaak in haar mond, klaagde ze. Dat pilletje, dat zou daar toch niet tegen geholpen hebben. Ze had iets beters verzonnen: 'Ik heb die vieze smaak maar weg gespoeld met chips en cola...' Parkeerverbod Bastertstraat Bewonersavond veilig uitgaan Weddingfair met workshops ZIERIKZEE Fokvereniging bestaat 100 jaar Nederland exporteerde vorig jaar voor maar liefst 94 miljard euro aan groente, fruit, plantzaden, vlees en machines. Dat is 4 miljard meer dan het jaar ervoor. Zeeland draagt daar met de export van uien (bewerkte) aardappelen, fruit, maar ook met machines een stevig steentje aan bij. De cijfers zijn vrijdag bekendge maakt op de internationale land- bouwbeurs Grüne Woche in Berlijn. Nederland is de grootste landbouw- exporteur ter wereld, na de Ver enigde Staten. Het belangrijkste agrarische exportproduct blijft de sierteelt, zoals bloemen, planten, boomkwekerijproducten en bloem bollen. Daarna volgen vlees, zuivel en eieren, groenten en fruit. Het meeste gaat naar Duitsland, België en Verenigd Koninkrijk. Hoe groot het Zeeuwse aandeel vorig jaar in de export was, is niet bekend. Het CBS berekende dat Zee land in 2015 voor ruim 1,7 miljard aan voeding en dieren heeft geëxpor teerd. Welke Zeeuwse producten gaan naar het buitenland? Met stip op één staat de ui. Jaarlijks voert Nederland 1,3 miljard kilo uien uit. Daarmee is het mondiaal marktleider. Zo'n 95 procent van de export loopt via Zeeuwse handelsbedrijven. Veel uien worden verscheept via de ha ven van Vlissingen. Zeeland vormt dus de ruggengraat van de uienex- port. Op nummer twee staan pootgoed en consumptieaardappelen. Lande lijk wordt 10 miljard kilo geteeld, waarvan een kwart in Zeeland. En op nummer drie volgt fruit, met name peren en appels. Daarnaast wordt voor Zeeland - net als nationaal - de export van technologie en machines steeds be langrijker. „Denk bijvoorbeeld aan de bietenrooiers van Vervaet in De export van technologieën machines wordt ook steeds belangrijker Biervliet", zegt Sabine Verburg van FoodDelta Zeeland. „Innovatie wordt meer en meer een exportpro duct." Dat blijkt ook nationaal. Van de 94 miljard was 85 miljard euro uitvoer van agrarische producten en bijna 9 miljard aan landbouwmaterialen, - kennis en -technologie; een nieuw record. De agrarische export is goed voor bijna een kwart van de totale uitvoer van het land. Om het aardgasverbruik bij Zeeuwse huishoudens zo laag mo gelijk te krijgen, beginnen Zeeu wind en de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMf) de actie Het Warmte Ef fect. De afgelopen vijf jaar werkten beide organisaties al samen in Het Zon Effect en werden 30.000 zon nepanelen op 2500 daken in Zee land gelegd. Nu willen ze een vol gende stap zetten. Tachtig procent van de energie die huishoudens verbruiken gaat op aan verwarming en warm water. Door goede isolatie en het vervangen van de CV-ketel door een warmtepomp, kan flink worden bespaard, aldus Zeeuwind en de ZMf. Om mensen over de mogelijkheden te vertellen worden informatieavonden georganiseerd. De eerste is op donderdag 2 fe bruari bij Saman in Zierikzee. Daarna volgen bijeenkomsten in het stadhuis Terneuzen (7 fe bruari), Stadskantoor Goes (14 fe bruari), wijkcentrum Palet in Mid delburg (16 februari) en Saman in Zierikzee (28 februari). De bijeen komsten beginnen steeds om 20.00 uur. zaterdag 21 januari 2017 Ruiters mogen over de drukke Hoogenboomlaan in Renesse blijven rijden. Burgemeester en wethouders hebben dat in een verkeersbesluit vastgelegd. Het besluit is zeer tegen de zin van Renessenaar Peter Lubbers die grond bezit aan het eind van de laan. Ton van den Nouweland Renesse Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Aan de oostkant van de Basterstraat in Zierikzee mag niet meer worden geparkeerd. Sinds de Mosselboomgaard op nieuw is ingericht, zijn er parkeervakken aan de westkant van de Baster straat. Daardoor blijft er 6 meter over voor de rij baan. Toch parkeren mensen vaak voor de ga rageboxen aan de oost kant. Het parkeerverbod moet gevaarlijke situaties hierdoor voorkomen. GOES In Lunchcafé Stadhuis aan de Grote Markt in Goes wordt maandag avond om 19.30 uur het plan van aanpak gepre senteerd om overlast door uitgaanspubliek in het centrum terug te dringen. Gemeente, poli tie, bewonerswerkgroep veiligheid binnenstad en Koninklijke Horeca Ne derland afdeling Goes hebben gezamenlijk een plan van aanpak op ge steld. BURGH-HAAMSTEDE Noem iets dat bij trouwen komt kijken en het is te vinden tijdens de Wed dingfair die vandaag wordt gehouden in Grand Hotel Ter Duin in Burgh- Haamstede. Van visagie tot muziek en van siera den tot kleding en trouw- auto's. Er zijn workshops en optredens en op twee verschillende tijdstippen wordt een modeshow ge geven: om 13.45 en om 15.30 uur. De Weddingfair is van 13.00 tot 17.00 uur. De Bond van Paarden fokkers Schouwen-Dui- veland was rond de eeuwwisseling op ster ven na dood, maar is nu- weer springlevend. De huidige Fok- en Menver eniging viert dit voorjaar de honderdste verjaar dag met een menwed strijd bij Oosterland en een paardenkeuring in Zierikzee. ZEELAND 7 Zeeuwse kanjers uit de klei Vlissingen Jeffrey Kutterink Jeffrey Kutterink Vlissingen Meer informatie en aanmelden op: www.hetwarmteeffect.nl/aan- melden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 125