Van klein denken is nog nooit iemand groot geworden DAVID ARJAN In ons diepste wezen zijn we nog steeds jager-verzamelaars David en Arjan hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. èUil De laatste keer dat we moesten vluch ten voor een sabeltandtijger is best wel even geleden. Net als de laatste keer dat in de winter al het eten op raakte. Want het is 2017 en het leven ziet er in Nederland niet meer zo uit. We kennen geen werkelijke schaarste meer. Er komt water uit de kraan. Er liggen bananen in de supermarkt. En we hebben een dak boven ons hoofd. Onze hersenen zijn daar nog niet aan gewend. Ze zijn gebouwd in een tijd dat elk moment alles kon opraken. In ons diepste wezen zijn we nog steeds jager-verzamelaars. Kijk maar hoe lastig we het vinden om spullen weg te gooien, omdat je nooit weet wanneer je ze weer nodig hebt. Of kijk maar hoe gevoelig we zijn voor koopjes die 'alleen vandaag' voorde lig zijn. Reclamemakers gebruiken termen als 'op op' en 'laatste kans', omdat ze weten dat we denken in tekort. Zelfs als je het doorhebt, trap je er nog in. Je ziet het in allerlei verschillende vormen terugkomen in onze taal en in ons denken. We vinden het heel normaal dat er 'maar één de beste kan zijn'. Maar waarom eigenlijk? We vinden het heel normaal dat we 'druk, druk, druk' zijn en nergens aan toe komen. Maar waarom eigen lijk? Waarom geloven we nog steeds dat er te weinig tijd, geld, waardering of liefde in de wereld is voor ons allemaal? Het uitgangspunt in al die situaties is steeds hetzelfde: je moet beschermen wat van jou is, het is gevaarlijk om het kwijt te raken en kansen doen zich slechts beperkt voor. Als je een tijdje naar die punten kijkt, zie je al snel dat het allemaal aannames zijn. En als je er nog wat langer naar kijkt, zie je dat ze gebaseerd zijn op allemaal dezelfde emotie: angst. Dat was vijftigduizend jaar geleden ook heel terecht. Want er lag gevaar op de loer en de winters waren koud. Maar wat toen effectief was, is dat niet per se vandaag nog steeds. Wanneer je denkt in tekort, terwijl je leeft in een wereld van overvloed, gaat het mis. Je krijgt stress van alle keuzes. Je hebt het gevoel dat je niks mag missen. En je gaat nog beter beschermen wat je hebt, omdat je vijftigduizend jaar oude hersenen je vertellen dat het elk moment weer van je afgepakt kan worden. Probeer dit weekend eens deze gedachte: er is genoeg voor ie dereen, ook voor mij. Ik hoef niet te haasten. Ik hoef niet te vechten om mijn deel. Andere mensen zijn net zo te vertrou wen als ik. En die sabeltandtij ger blijft heus wel weg vandaag. r magazine@persgroep.nL 62 zaterdag 21 januari 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 122