EUWS 11 (4) DE STILTE Ik weet dat het nu, zonder mij, voor hem zwaarder moet zijn (5) DE ONTSNAPPING (6) DE HOOP Een paar uur nadat gids Ivan Sarenas aan zijn kidnappers ontsnapt, is de ontvoering van zijn twee Europese vrienden wereldnieuws. Vooral in Nederland. Ewolds vriendin zegt tegen het AD dat ze zich niet al te veel zorgen maakt. „Ik heb het in de loop van de jaren wel afgeleerd om me zorgen te maken om zijn verre reizen", vertelt ze. Maar na een paar dagen droogt de berichten stroom op. Er is simpelweg geen nieuws te mel den, het ministerie van Buitenlandse Zaken zwijgt over de zaak. De Nederlandse pers raakt intussen volledig in de ban van een mogelijke Elfsteden tocht. Vier dagen na de ontvoering is Ewold Horn al uit het nieuws verdwenen. Op de achtergrond gebeurt wél het nodige. Vol gens lokale Filipijnse media brengen de kidnap pers via-via een losgeldeis van 2,5 miljoen dollar over. Een bedrag dat voor de familie van Ewold Horn onmogelijk op te brengen is - en dat de Ne derlandse overheid nooit zal betalen, zegt voorma lig minister van Buitenlandse Zaken Ben Bot. Als diplomaat en minister was hij betrokken bij di verse ontvoeringen van Nederlanders. „Geef je één keer toe, dan weten criminelen in de hele wereld dat ze Nederlanders moeten hebben om geld te vangen. Daar kun je als overheid gewoon niet aan beginnen." Maar, zegt Bot: dat betekent niet dat de overheid niets doet. „Wij onderhandelen niet, maar we kunnen de onderhandelingen wel faciliteren. Het is dan aan de omgeving van het slachtoffer om het geld bij elkaar te krijgen." In het geval van Abu Sayyaf zijn die onderhan delingen vaak lastig: het is een bonte verzameling groepjes, elk met hun eigen handelswijze. Regini maakte zaken mee waarin de ontvoerders soms wel een jaar lang van de radar verdwenen. „Dan ga je op zoek naar mensen in het gebied, die tegen betaling contact willen leggen. Zo kom je uitein delijk weer in gesprek. Maar het kan heel lang du ren." hun dagen. Ze slapen op de grond, wassen zich in de rivier en eten vooral rijst. Ze krijgen last van hun rug en gebit, krijgen diarree, malaria. Contact met de ontvoerders is er nauwelijks, vertelt Lo renzo Vinciguerra. „Zij snapten niks van ons en wij niks van hen." Lorenzo kan het vertellen, omdat hij ruim drie jaar na zijn ontvoering aan zijn kidnappers weet te ontsnappen. Het is op het moment dat het Fili pijnse leger bezig is met een offensief tegen Abu Sayyaf. Het leidt tot een bestorming van het kam pement waar ook de twee Europese vogelaars ver blijven. Eén van de bewakers moet hen meenemen op de vlucht voor de militairen, maar Lorenzo weet zijn kapmes af te pakken en hem te over meesteren. Na drie jaar lonkt de vrijheid. Dan kijkt de Zwitser naar zijn Nederlandse vriend, die hij al 25 jaar kent en met wie hij al drie jaar in de jungle zit. „Dat was een vreselijk mo ment", vertelt Lorenzo een jaar na zijn ontsnap ping. „Ewold had last van zijn rug en benen. Hij was bang dat hij ballast voor mij zou worden. Hij vond dat ik moest gaan: hij hoopte dat het leger hem met mijn informatie snel zou kunnen bevrij den." Door de ontsnapping van Lorenzo is ook Ewold weer even in het nieuws. De Zwitser kan de we reld eindelijk vertellen wat hen is overkomen. „Twee dagen na de ontvoering wisten we al dat praten met de extremisten zinloos was. Je kunt net zo goed tegen een hond praten. We verveelden ons vooral. Het was zitten, wachten en naar de vlinders kijken. Dag in, dag uit. Ewold en ik waren bijna als een stelletje: een beetje keuvelen over niks, soms wat irritaties. We zagen nooit andere gijzelaars. Ik weet dat het nu, zonder mij, voor hem nog zwaar der moet zijn. Het is heel teleurstellend dat mijn ontsnapping hem niet ook heeft kunnen helpen." dat Ewold Horn verdween. Het moment valt sa men met misschien wel het zwaarste offensief te gen Abu Sayyaf in de geschiedenis van de Filipij- nen: de nieuwe Filipijnse president Duterte, die eerder al een oorlog tegen de drugsmaffia begon, heeft besloten om ook de kidnaporganisatie de nekslag te geven. En daarbij, zei hij vorige week, mag massaal geweld worden gebruikt - ook als dat de gijzelaars in gevaar brengt. Maar in het gebied zeifis goede hoop dat Ewold Horn en zijn lotgenoten zullen worden bevrijd, zegt majoor Filemon Tan van de regionale leger eenheid WestMinCom. „Onze zorg is nog steeds alle gijzelaars levend en gezond vrij te krijgen", zegt Tan. En hij heeft nog groter nieuws: Ewold Horn is recent nog gezien. „Volgens onze inlich tingendiensten was hij in december zeker nog in leven. En hij leek in goede conditie. Dit komt van onze bronnen in het gebied zelf. Of hij ook van daag de dag nog leeft, kan ik niet met honderd pro cent zekerheid zeggen. Maar dit zijn de laatste rap portages." Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil niet ingaan op de zaak, en op advies van het ministerie zwijgt ook de familie van Horn. Al vijfjaar wach ten ze op hun dierbare - maar er is genoeg reden voor hoop, zegt voormalig FBI-onderhandelaar Regini. Acht van de negen Abu Sayyaf-kidnaps waarin hij onderhandelde, liepen goed af. „Ik heb kidnaps meegemaakt die nog veel langer duurden en toch goed eindigden. Abu Sayyaf heeft geld en tijd in hem geïnvesteerd, en daar willen ze iets voor terug." Thuis in Nederland wacht de vriendin van Ewold Horn nog altijd op haar geliefde. Kerstkaar ten ondertekent ze met haar én zijn naam. Vriend Pieter 't Hart weet het al even zeker: Ewold leeft nog, ook al is er al zo lang geen teken van leven ge weest. „We blijven in de tegenwoordige tijd over Ewold praten. Omdat ik zeker weet dat hij er nog is, en dat hij terugkomt. Op een dag zit hij weer thuis naar de vogels te kijken." zaterdag 21 januari 2017 A Boven: Ewold Horn is volgens Filipijnse inlichtingendiensten nog in leven. Zijn vriend Lorenzo Vinciguerra maakte de dag voor hun ontvoering nog een foto van de zeldzame Sulu-neushoornvogel. De foto werd gepubliceerd op vogelwebsite IBC. Lorenzo wist na drie jaar te ontsnappen aan Abu Sayyaf. fotosafp/ap - Lorenzo Vinciguerra, gijzelaar In de jungle slijten Ewold en zijn vriend Lorenzo Volgende week is het precies vijf jaar geleden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11