Tussen bos en platteland ft X WANDELROUTE Apeldoorn Oranjemolen Landbouwfond Watermolen ^eldoorn Op de overgang van de Veluwe naar het IJsseldal ligt een eeuwenoud agrarisch gebied, doorsneden door beken. Het Kopermolenpad, een klompenpad van 13 kilometer, voert over oude wegen van de bosrand naar het Apeldoorns Kanaal. Aan de kant van het Apeldoorns Kanaal verdwijnen de bomen en trekt het landschap open. Geen watermolens hier, de wind wordt niet gevangen. Als een eenzame wachter staat de Oranjemolen te midden van de weilanden, niet te missen. Het klompenpad pakt een klein stukje van de kanaaloever mee alvorens landinwaarts te buigen, terug naar Wenum en de molenkolk van de lokale watermolen. Koningin Wilhelmina wandelde graag in de landelijke omgeving net ten noorden van paleis Het Loo. Bij de buurtschap Wiesel vond ze bovendien mooie plek jes om te schilderen. Aan deze weg, de Huisakkers, maakte ze een schilderij van de koren schoven op het land. Van ouds her is dit een agrarisch gebied. Nu wonen er voornamelijk paardenliefhebbers. Grote delen van de Veluwe behoren tot kroondomein Het Loo. De westelijke lus van dit klompenpad schampt de uitgestrekte bossen. Het is een overgangsgebied van bos naar platteland. Vooral rond de schemering is de kans groot dat wandelaars hier stuiten op reeën die de beschutting van het bos verlaten, op zoek naar een sappig weiland. Ook edelherten laten zich weieens zien in dit prachtige coulissenlandschap. Ten oosten van de Veluwe stromen tientallen beken. Eeuwenlang dreven ze water molens en papiermolens aan, later werd het zuivere water ge bruikt door wasserijen. De koper molen waarnaar dit klompenpad is vernoemd, bestaat niet meer. Liefhebbers kunnen nog wel hun hart ophalen bij de Wenumse Watermolen, het beginpunt van de route. Elke eerste zaterdag van de maand draait het rad en zijn de molenaars in Tekst: Flip van Doorn Illustratie: caarten.nl klompenpaden.nl/klompenpad/kopermolenpad 400 m mimrn 50 zaterdag 21 januari 2017 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 110