Vijf jaar geleden werd de Nederlander Ewold Horn gekidnapt inde Filipijnse jungle. Sindsdien is hij spoorloos. Dit is het verhaal van zijn verdwijning. 10 k ia RECONSTRUCTIE ONTVOERING OP DE FILIPIJNEN (1) DE VOGEL (2) DE KIDNAP Het maakte me zelfs niet uit of ik in de rug geschoten zou worden (3) DE DADERS I wee uur nadat ze zijn ontvoerd, beseft Ivan Sarenas dat hij maar één ding kan doen om aan de dood te ontsnappen. Hij is pas 35, te jong om te sterven. De Fili pijnse reisgids draait zich om naar de man met wie hij onder een stuk zeil op dit bootje zit, bestuurd door gewa pende criminelen die geld aan hen willen verdie nen: Ewold Hom (dan 52 jaar), een vogelaar uit het verre Nederland. Hij fluistert. „Ewold, ik ga ontsnappen." De Nederlander knikt. „Ik ben minderwaard dan jullie, ik ben een Fili- pijn. Ik wil niet in zo'n losgeldvideo belanden. Be grijp je?" De Nederlander knikt weer. „Okay, Ivan. Good luck." Het is vijfjaar geleden - en nog altijd gaat er geen dag voorbij waarop Ivan Sarenas niet aan dat mo ment denkt. En aan Ewold Horn. „Natuurlijk heb ik spijt. Ik dacht dat het veilig was, echt waar. Maar het feit dat ik witte buitenlanders meenam, veran derde de situatie. Dat heb ik onderschat. Dat heb ben we allemaal onderschat." Weinig vogelsoorten zijn zo moeilijk te vinden als de Sulu-neushoornvogel. Veertig exemplaren zijn er nog - en je moet er voor naar het uiterste zuiden van de Filipijnen. Daar, in de ongerepte jungle waar geen mens komt, laten ze zich soms nog zien. „Hij móest die vogel gewoon in het echt bekij ken", zegt Pieter 't Hart, die al jaren met hem is be vriend. En dus reizen Ewold Horn en zijn Zwitserse vogelvriend Lorenzo Vinciguerra op 24 januari 2012 naar het eiland Tawi-Tawi. Op zoek naar een ex treem zeldzame vogel, op een eiland ter grootte van Texel. Maar ze hebben hulp: reisgids Ivan, die het ge bied goed kent. „Ewold en Lorenzo wisten dat het geen ongevaarlijke piekwas", zegt Ivan. „Tawi-Tawi stond op de rode lijst, alle ambassades waarschuw den ervoor. Maar we waren goed voorbereid. We hadden negentien bewakers ingehuurd." Ewold is niet zomaar een vogelspotter: hij is een alom bewonderde vogelpreparateur. En dat is hij mede doordat hij zoveel vogels in het echt zag, zegt vriend 't Hart. „Hij heeft niet alleen gelezen hoe spe cifieke vogelsoorten bewegen, hij heeft het gezién. Zijn opgezette vogels lijken wel te leven." 't Hart omschrijft Ewold als een rustige, intelli gente man. „Hij woont diep in de polder, doet niet aan internet, rijdt in een oude Volvo. Een vrije vogel. En een goeie vent." Vier dagen lopen ze door de jungle: de Neder lander met het lange haar, de kleine Zwitser met het ronde brilletje, en de gids. Plus hun beveiligers. „De sfeer was relaxed", vertelt gids Ivan. „Ze waren blij, want we hebben die vogel vaak gezien. Ik vond Ewold cool. Heel vrijgevig ook." In de vroege morgen van woensdag 1 februari vaart het gezelschap met een gehuurd bootje naar de landingsbaan op Tawi-Tawi, waar een klein toe stel hen naar de bewoonde wereld zal vliegen. Ineens zijn hun beveiligers verdwenen. „Mensen die we vertrouwden, deden ineens hun werk niet meer", zegt Ivan. Maar ze moeten hun vliegtuig halen. Ze gaan het water op. De drie voelen dat er iets mis is - en beseffen even voor 12.00 uur dat ze gelijk hebben. Midden op open water zien ze een veel snellere boot nade ren, met vijf gewapende mannen aan boord. Ze schieten in de lucht en dwingen het drietal over te stappen naar hun boot. Ewold en Ivan moeten met de ruggen tegen elkaar zitten, Lorenzo gaat naast hen liggen. De kidnappers gooien een stuk zeil over hen heen en starten de boot - maar krijgen vrijwel direct ruzie met elkaar. Ivan: „Ze kwamen niet van het eiland, ze wisten niet eens goed de weg. Ze gingen eerst de kant op waar wij vandaan kwamen, daarna ineens de andere kant op." De twee Europeanen blijven rustig. Ze lijken re kening te hebben gehouden met dit scenario. „Ewold was niet bang", zegt Ivan. „Ik denk dat hij erop vertrouwde dat hij snel weer vrij zou zijn." 2,5 uur lang varen de kidnappers met hun drie gijzelaars over open water. Dan ziet gids Ivan van onder het zeil dat ze weer even langs de kust varen - en hij neemt de belangrijkste beslissing in zijn leven. „Het maakte me zelfs niet uit of ik in de rug geschoten zou worden, als ik maar niet in zo'n 'los geldvideo' zou belanden. Ik vroeg Ewold nog even of hij zou meegaan, maar hij bleef. Lorenzo gaf me wat geld dat hij had verstopt, de rest hadden de kidnappers al afgepakt. Toen ik opstond, fluisterde Lorenzo: 'Wat? Hier? Nu?' De kidnappers schreeuwden, ik dook onder water. Ze hadden ma chinegeweren met granaatwerpers, maar mis schien vonden ze mij hun kogels niet waard. Of waren ze te geschokt dat ik echt ontsnapte." De honderden kleine eilanden die het zuiden van de Filipijnen vormen, zijn een achtergesteld ge bied. De islamitische bewoners voelen zich al jaren verwaarloosd door de regering van het verder christelijke land. „De zorg en het onderwijs zijn er dramatisch", zegt Filipijnen-deskundige Evert de Boer van de Filipijnen Groep Nederland. „Mensen voelen zich totaal vergeten." De onvrede leidt in de jaren 70 tot de opkomst van moslimgroepen, die strijden voor autonomie. De meest radicale: Abu Sayyaf, een groep die zich in de jaren 90 voor het eerst toelegt op het ontvoe ren van buitenlanders. Dat blijkt zo lucratief, dat de groep al snel een ander karakter krijgt. De Boer: „Het is een criminele organisatie geworden, met kidnappen als businessmodel. Ze halen miljoenen per jaar op. Daarom zijn ze ook zo moeilijk te ver slaan: ze zijn onderdeel van de lokale bevolking, die profiteert van de inkomsten." Honderden ontvoeringen heeft de groep op haar naam. Voor vissers uit de regio vragen ze tussen de 5.000 en 10.000 dollar losgeld, Indonesiërs doen al iets meer. Westerlingen zijn de hoofdprijs: een Eu ropeaan of Amerikaan kan tonnen of zelfs miljoe nen opleveren. „Abu Sayyaf is gewelddadig en moeilijk te traceren, maar er is één voordeel", zegt voormalig FBI-onderhandelaar Chuck Regini, die betrokken was bij negen ontvoeringen door de be weging. „Ze zijn uit op geld, en niks anders. Ze noemen zich moslimradicalen, maar willen geen eigen staat. It's all about money. Dat maakt het voor een onderhandelaar makkelijker praten." zaterdag 21 januari 2017 Peter Groenendijk Victor Schildkamp k weet het zeker: lOXtrA - Ivan Sarenas, gids FILIPIJNEN Jolo 1 Ontvoerd op Tawi-Tawi Vastgehouden op Jolo 1 NL op schaal Tawi-Tawi 50 KM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10