UIT&THUIS Op naar het keerpunt in Dokkum, aan het Kleindiep. De straatlantaarns in de stad zijn ontstoken. Het zorgt voor een betoverende sfeer. Lege straten, oranje lichtjes en de nevel die in sluiers over het water zweeft. Het hoofd staat niet meer naar winkelen en het Raritei tenkabinet aan de Vlasstraat, met zijn aanbod van curiosa, is al gesloten. Reinier Paping kreeg in 1963 vanaf hier de wind in de rug en voelde met elke slag de overwinning dichterbij komen. Voor de shoppers wacht in Leeuwar den geen eeuwige roem, maar een warme chocomelk met tsiistaart (cheesecake) in Grand Café Post-Plaza. Buiten fietsen mensen voorbij, ingepakt in dikke mutsen en jassen tegen de snijdende wind die is opge stoken. Er wordt vorst voor speld. Zou het dan toch...? gaat hij serieus de leegte in. Als dan, zoals nu, de zon ver dwijnt in de laaghangende wolken, trekt alle kleur uit het landschap en lijkt alles nog desolater dan het al is. Daar is Franeker, waar Pa ping in 1963 zijn moeilijkste moment kende en een paar minuten ging liggen op de leren jas van een toeschou wer. Moed en energie verza melen voor het traject dat later de Hel van het Noorden zou worden genoemd. Dat was het overigens vooral voor de toerrijders, die hier later aankwamen, toen het onbe daarlijk was gaan sneeuwen en het ijs nauwelijks nog begaanbaar was. In de stad is het fijn winke len. Compact, overzichtelijk, gezellig. In de Dijkstraat (Oars mode meer, Gewoon mooi), op de Groenmarkt (No3) en aan het Noord dat met 't Scheve Huys het beste koffieadres van de stad heeft. Anita, Ester, Sonja en Simone schenken er zelfgebrande, eerlijke espresso, cappuccino, latte macchiato. Ester: „En we hebben goede, gezonde en lekkere producten als siroop, jam, chocolade, olijfolie en honing. Wil je een Zambia of een Sidamo?" Koffie dus. Van kleinschalige plantages. De leegte boven Franeker is, nu het donker wordt, bijna intimiderend. Volgens de gps 'Waarom van ver halen, als je de lekkerste dingen dichtbij kunt vinden, zoals wild zwijn uit Gaasterland?' liggen er dorpen, maar ze zijn niet te zien. Ha toch, Bartlehiem. Met het bruggetje. Vanaf deze plek werd in 1963 live uitgezonden op de televisie, een revolutie voor die tijd. Het zorgde mede voor de heldenstatus van Paping. Het is er stil en sereen. Je kunt je het carna val van de latere Elfstedentochten van 1985, 1986 en 1997 nauwelijks voorstellen. magazine 49 Historisch In Hindeloopen staat het Eerste Friese Schaatsmuseum De reis Leeuwarden is het vertrek en eindpunt van de Elfste dentocht. Ook als er geen ijs ligt. Op internet zijn routes te downloaden om de tocht af te leggen of de fiets, de motor of met de auto. De af stand bedraagt dan meestal zo'n 240 kilometer in plaats van de krap 200 over het ijs. fietselfstedentocht.frl routeyou.nl route.nl Het verblijf In een toeristische provincie als Friesland is op het ge bied van overnachten alles mogelijk. Van het mooie Post-Plaza in Leeuwarden, waar modern en oud wor den gecombineerd, tot een soort bedstede in de her berg van Oom Lammert en tante Klaasje in Workum. Koffie, thee en broodjes FruitbarSISNaauw 5a, Leeuwarden: verse smoo thies en tropische surprises van Siska de Vries, die de kunst leerde op Curagao. Royaal BelegdLemmerweg 4, Sneek: voor lunchbrood- jes van Roos en Eric. The Teaspoon, Begine 31, Workum: heerlijke thee van Sylvia in knus decor. By PimpéJongemastraat 31, Bolsward: perfecte cap puccino met huisgebakken taart. 't Scheve Huys, Noord 64, Franeker: eerlijke, zelf- gebrande koffie van Anita, Ester, Sonja en Simone. Meer informatie friesland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 109