'Ze moesten wennen als onze producten, maar als de Friezen eenmaal voor je gaan, gaan ze ook echt, hoor' vrouw. „Beerenburg heeft het imago van mannen, boten en baarden. Ik zou het graag toegankelijker maken voor vrouwen, want het is een hele mooie zuivere borrel", vindt Sonnenberg. Het is tijd om de tocht wat te versnellen. Naar IJlst, met zijn voormalige schaatsfabrieken en houtmolen De Rat, naar Sloten voor vintage van Iris Maaskant en naar Stavoren voor Nepalese kleding bij Pasal Himal - lekkere warme mutsen, sjaals en handschoenen! De route is prachtig. Met weilanden, vaarten, knotwilgen, sloten en dorpjes aan de horizon. Hindeloopen. Hoe mooi wil je het hebben? Enclave van huisjes en water aan de rand van het IJsselmeer. Voor Elfstedenliefhebbers is er het Eerste Friese Schaatsmuseum, met een aparte afdeling over de tocht der tochten. Alle winnaars hebben er hun eigen vitrine. Van Reinier Paping hangen er bijvoorbeeld zijn schaatsen, kleding, controlekaart en medaille. En tussen de andere herinneringen ligt de afgevroren teen van Tinus Udding. Mooiere spullen zijn te vinden bij Roosje Hindeloopen, een bedrijf dat in 1894 de Hindelooper meubel- en schilderkunst nieuw leven inblies. „In de 17de en 18de eeuw stond Hindeloo pen bekend om zijn rijk gede coreerde interieurs", vertelt Titus Stallmann, vierde gene ratie bij Roosje. „Maar toen de handel verdween, raakte alles in verval. Arend Roosje heeft het van de definitieve ondergang gered." De sierlijk beschilderde meubels en gebruiksvoorwer pen zijn ook nu weer geliefd. Bij Roosje Hindeloopen wordt alles nog met de hand gemaakt en beschilderd, van eenvoudige dienbladen tot kasten en bedden. De laatste jaren ook in samenwerking met eigentijdse ontwerpers als Christien Meindertsma, die klassiek en modern op meesterlijke wijze combi neert. „Dit jaar komt er van onze populaire kindermeu beltjes een moderne lijn uit", aldus Stallmann. „Dat wordt écht heel mooi. Duur? Een klant had daar onlangs het enige juiste antwoord op: niet duur, maar kostbaar." Pauze in Workum, de stad van Jopie Huisman, de man die van vodden kunstwerken maakte. De stad ook van Sylvia, die in The Teaspoon een huiselijk sfeertje heeft gemaakt rondom thee. En van Johan Hoekstra, die -* magazine 47 Waterkoud Een landschap dat we kennen van de Elfstedentocht, maar dan zonder ijs. Voor de gezelligheid Sylvia decoreert er vrolijk op los bij The Teaspoon, in Workum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 107