Het is nog donker in Leeuwar den. De oranje lichtjes weer spiegelen in het Van Harinxmakanaal. Hier vertrok op 18 januari de legendarische Elfstedentocht van 1963. Van de tienduizend schaatsers zouden er slechts 129 de finish halen. Barre weersomstandigheden, de Hel van het Noor den en de geboorte van een nationale held: winnaar Reinier Paping. Voor de stedentripper is de start een stuk aangenamer. Met een cappuccino in Hotel Grand Café Post-Plaza, het voormalige post kantoor van Leeuwarden dat na de verbou wing qua design en uitstraling in Rotterdam had kunnen staan. Of Brooklyn. Het hart van de stad is een gevierd winkel paradijs. De Kleine Kerkstraat werd al ver schillende keren tot de leukste winkelstraat van Nederland gekozen en ook langs de kades van Naauw, Kelders, Over de Kelders, Weaze en Nieuwestad is het sfeervol slenteren langs de etalages. Nog leuker is het om bij Post- Plaza om de hoek, in de Oude en de Nieuwe Oosterstraat. Deze twee straten, die in eikaars verlengde liggen, ademen stad en hebben nog niet het gelikte sfeertje van de Kleine Kerkstraat. Bo vendien is het winkelaanbod er verrassend, met een combinatie van Turks fastfood en vintage kleding tot Friese streekproducten van Priuw en cadeau-artikelen van De Pluym- graaff. Topvondst: aardewerken schalen van BijdeHand, een combinatie van winkel en dagbesteding voor mensen met een beper king. De stad uit, het land in. Zoals de helden van '63. De Zwette, waarover de schaatsers in het donker naar Sneek reden, bevindt zich ergens links in de leegte. Hoewel er geen ijs op het water ligt of rijp over de weilanden, is de sfeer ingetogen winters. Soms doemt er in de och tendnevel een kerktoren op. Jellum, Weidum, Oosterwierum. Parkeren aan de rand van het centrum en wandelen. De voorbijganger wordt verleid koffie met een broodje te bestellen bij Royaal Belegd, een hippe lunchroom met uitzicht op de Waterpoort, de blikvanger van Sneek. „Bij ons gaat het om verantwoorde producten. Daar moesten mensen hier even aan wennen", zegt eigenaar Roos Hendriks. „Maar als de Friezen eenmaal voor je gaan, gaan ze ook echt, hoor." Sneek telt tal van leuke adresjes, zoals Lederwarenhuis Pasveer uit 1925, Nio Elva met Scandinavisch design, yogawinkel De Bestemming, het Dropwinkeltje en Small Heroes, de winkel van schaatskampioen Anni Friesinger met kinderkleding, accessoires, meubels en speelgoed. Voor de beste drank moet je bij Weduwe Joustra zijn. Hier wordt al sinds 1864 beeren- burg gemaakt naar origineel kruidenrecept. Heieen Sonnenberg is de zesde generatie binnen het familiebedrijf en na Anjenette Joustra-Reinders, de oprichtster, weer een Broodje gezond Roos Hendriks serveert in Sneek een lekkere lunch, Beestachtig Bij Van Buren in Bolsward worden sinds 1861 dierenhuiden verwerkt. 46 zaterdag 21 januari 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 106