AVONTUUR OPREIS 'iaL, T 'Ti v' Hans Avontuur beschrijft elke week een voorval, anekdote of dilemma uit zijn leven als reisjournalist. Hans staat mijmerend op de grens die Cyprus verdeelt. Als ik heel den maanden, maan- erg mijn best den werden jaren doe, hoor ik Nu uindeliik sprake Is misschien het tussen de twee partijen mooie verleden op het eiland, is er "N I magazine 43 reizen Verlaten Varosha Ik ben in Nicosia de grens overgestoken tussen Grieks en Turks Cyprus. Te voet, langs prikkeldraad, wachttorens en met beton volgestorte olievaten. Eerder heb ik met een gehuurde auto het leuke havenstadje Kyrenia bezocht, door het lege noorden gereden en helemaal alleen door de ruïnes van oud Salamis gedwaald. Het indrukwekkendste moment volgt aan het hek met verboden toegang erop: zicht op spookstad Varosha. De 35.000 Grieks-Cypriotische inwoners van de ooit mondaine badplaats waren in 1974 hals over kop gevlucht toen het Turkse leger landde op het noordelijke deel van Cyprus. Het conflict tussen extremisten aan Grieks-Cypriotische en Turks-Cypriotische kant was tot een kookpunt gekomen en zoals zo vaak waren de gewone burgers de klos. Terug naar hun huis in Varosha? Dagen wer- van enige ontspanning voorzichtig weer hoop op een oplossing voor de verboden spookstad. Maar waar filmsterren als Liz Taylor en Brigitte Bardot flaneerden, komen voorlopig alleen nog duiven, poezen en waaghalzen die hun leven riskeren voor een paar leuke Instagram-foto's. Onverdraagzaamheid, macht, politiek gekonkel, wraak, onwil, geldwolverij, wrok en gelaten heid. Ik kijk naar het karkas van Varosha en weet: zo ziet dat er dus uit. Het pijnlijkst is misschien nog dat de internationale gemeenschap er al 42 jaar niet in slaagt om een passende oplossing voor Varosha aan te dragen. Ik houd met beide handen het verroeste hek vast, sluit mijn ogen en luister naar de wind en de golven. Als ik heel erg mijn best doe, hoor ik misschien het mooie verleden. Kinderen rennend over het strand, vaders en moeders lachend in de schaduw, een ijsverkoper op de kade en flarden The Beach Boys uit een transis torradio: I'm pickin' up good vibrations, m S REAGEREN? hans.avontuur@persgroep.nl Winkelen in de Friese steden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 103