Mr. President hakt al op de eerste dag 25 knopen door 9 (1961-1963) Lyndon B. Johnson (1953-1961) John F. Kennedy (1963-1969) Richard Nixon (1989-1993) Bill Clinton (1993-2001) George W. Bush (2001-2009) BarackObama (2009-2017) Als hij morgen opstaat als 45ste pre sident van de Verenigde Staten gaat Donald Trump zeer waarschijnlijk eerst golfen. Het met veel branie aangekondigde The First Day Project waarin ingrijpende beleidsveran deringen zitten, wordt over het weekend heen getild. „Mijn eerste dag wordt maandag omdat ik voor die tijd geen handtekeningen wil zetten te midden van de inaugura tie-feestelijkheden en misschien dingen door elkaar haal", grapte Trump deze week tegen de Britse krant The Times. Maar volgende week gaat het los. Vermeend 'fout beleid' van presi dent Obama wordt per direct terug gedraaid op het gebied van gezond heidszorg, klimaatbeleid en ook handelsverdragen als het TPP, de overeenkomst met elf landen rond de Stille Oceaan. Volgens de presi dent profiteren andere landen te veel van dat soort overeenkomsten. Dat gaat ten koste van de Ameri kaanse arbeider. Daarom moeten er alleen nog 'eerlijke, bilaterale deals' worden gesloten door Trump zelf. Obama Care Hoog op zijn to do-lijstje staat de af braak van Obama Care ofwel de Af fordable Care Act, zoals de officiële naam van de zorgverzekering luidt. Dat vergt meteen enige uitleg want gebleken is dat een aantal Trump- stemmers in de sociale media Obama Care hekelen als was het de veroordeelde illegalen, waaronder ook Mexicanen. Landen die weige ren ze terug te nemen, moeten re kening houden met het opschorten van visumaanvragen voor reguliere reizigers, zo wordt gedreigd. Een streep gaat meteen door asielaan vragen van mensen uit 'regio's in de ban van terreur' waar iemands an tecedenten niet afdoende kunnen worden gecontroleerd. Bijvoor beeld Syrische vluchtelingen. Klimaat Voordat de eerste werkdag erop zit, is een aantal subsidies aan pro gramma's tegen klimaatopwar- ming geschrapt. Dat scheelt de be lastingbetaler miljarden, zegt Trump. Een hem dierbare prioriteit is verbetering van de bedroevende situatie van oorlogsveteranen. Het departement waar zij onder vallen, is berucht om bureaucratie en - vol gens Trump - corruptie en incom petentie. De president zelf gaat er over waken dat zij die voor het land vochten en ook nabestaanden de 'allerbeste nazorg' krijgen. pest, maar tegelijk best tevreden blijken met die Affordable Care Act, de regeling waarmee sommigen voor het eerst in hun leven een ziektekostenverkering krijgen. 22 miljoen Amerikanen gaan 'iets be ters en goedkopers krijgen dan Obama Care', aldus Trump. Die urgentie geldt ook voor de bouw van de great wall, de muur langs de grens met Mexico. Als pre sident gaat Trump de Mexicanen formeel op de hoogste stellen dat het menens is. En ook dat de kosten van het gigantische bouwproject met Mexico worden verrekend. Dat kan gemakkelijk door te korten op fondsen waarmee het buurland wordt geholpen. Daarnaast wordt met spoed begonnen aan het uit zetten van wegens criminaliteit vrijdag 20 januari 2017 (1969-1974) Maandag 23 januari begint het 'weer groot maken van Amerika'. Meteen al worden 25 belangrijke decreten ondertekend, belooft Trumps entourage. Bob van Huët Washington Donald Trump en zijn vrouw arriveren in Maryland, fotoafp Donald Trump gaat als 45ste presi dent van Amerika morgen waarschijn lijk eerst golfen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9