Laat iedereen in zijn bubbel Verkeerssituatie wijk Othene moet beter Christelijke feestdag 2 OVERGEWICHT HOE KOM JE VAN DIE Nee, het is niet makkelijk om overtollige kilo's kwijt te raken. Vol goede voornemens zijn velen bezig met de oorlog tegen overtollig vet. En ja, die strijd kun je glansrijk winnen. Alsjeobesitas hebt, loopje gezondheids risico's Commentaar Demograaf Jan Latten van het Centraal Bureau voor de Statis tiek begeeft zich op glad ijs. Hij heeft commentaar bij de cij fers over huwelijken. Die geven aan dat Turken en Marok kanen in Nederland nog vaak in eigen kring trouwen. Latten merkt op, dat deze partnerkeuze de integratie niet bevordert. En dan gaat hij keihard onderuit. Latten suggereert dat gemengd huwen een ac ceptabel middel is om de samenleving te vormen. Hij vindt dat Tur ken en Marokkanen uit hun 'bubbel' moeten komen. Hij geeft een voorbeeld waarom. Kinderen met twee allochtone ouders presteren op school minder goed. Dat kan geen argument zijn, want dat moet op school worden opgelost. Latten gaat ver buiten zijn boekje. Een beetje demograaf zou zich van commentaar onthouden of slechts wijzen op het bescheiden aantal autochtonen dat voor een ge mengd huwelijk kiest. Een halve eeuw geleden was het hier normaal dat je binnen je eigen kring trouwde. Het betekende meestal dat er maar één geloof op het kussen lag. Dat benauwde sommige mensen. Anderen vonden er rust bij. Die verzuiling is langzaam maar zeker doorbroken. Omdat men sen het wilden, niet omdat het móest. Gezien de polarisatie in de maatschappij is het niet vreemd dat het aantal gemengde huwelijken nauwelijks groeit. Het klimaat is er niet naar. Als Turken en Marok kanen liever een partner uit eigen kring hebben, dan is hen dat van harte gegund. We staren ons blind op integratie en we willen allochtone gemeen schappen veranderen. Maar er is in de eerste plaats behoefte aan ver draagzaamheid en geduld. Als we die oefenen, zien we vanzelf wat voor samenleving ontstaat. Misschien een geïntegreerde. Misschien een lappendeken, ook mooi. Aan demografen (of politici) die dit tere proces willen sturen, hebben we geen behoefte. Gemengd huwen is geen middel om een goede samenleving te bouwen Nogal wat verkeer komt door dat stukje Othene richting Reuzen- hoek en De Griete, en verder rich ting Kloosterzande. Om automobi listen te ontmoedigen die route te nemen is de kruising Vrijheid slaan, Margarethaweg en Reuzen- hoeksedijk 'lastiger' gemaakt. Met als gevolg dat mensen dit punt mij den en via de Toermalijnsingel naar de Margarethaweg rijden. Toermalijnsingel-bewoners zijn dat beu. Een aantal van hen heeft de gemeente aangeschreven. Te veel auto's, ook vrachtauto's, ko men door hun woonstraat, vinden zij, en er wordt te hard gereden. De singel is een 3okm-zone. Er zijn verkeersdrempels, maar die rem men amper af. In de laatste raadscommissie om geving vonden de bewoners ge hoor bij raadsleden Rian de Feijter (TOP/Gemeentebelangen) en Jan Sips (VVD). Wethouder Frank van Wethouder Frank van Hulle deed twee toezeggingen Hulle deed twee toezeggingen: trillingsmetingen bij drempels in de Toermalijnsin gel en onderzoek naar de verkeers stromen. Een oplossing is niet sim pel. Overlast in de éne of de andere straat zal blijven, zolang doorgaand verkeer via Othene-Noord blijft rijden. ALMANAK Welke hoort er niet bij? Konin ginnedag, Pasen, Kerstmis of Pinksteren? De leerlingen van die Souburgse basisschool moes ten het juiste antwoord geven op deze vraag. Veel van de groep-4 leerlingen kwamen tot de juiste conclusie. Koninginnedag hoort er niet bij, wist ook Jule. En dat was hele maal correct, want het is geen christelijke feestdag. Alleen was haar uitleg niet het zelfde als in de lesstof van voor 2013 vermeld stond: „Want Ko ninginnedag bestaat niet", was de verklaring van de 7-jarige. „We hebben toch een koning." Trots op De Vogel en Regiobank Vertelavond over Frangoise Sagan Uit op Zondag breidt uit HULST Logeerhuis opent 20 maart Eigenlijk weet je wel dat je decem ber niet ongeschonden bent doorge komen. Kijk maar in de spiegel: er zitten wat kilootjes te veel aan. Je mijdt de weegschaal en opent de BMI-app op je telefoon maar even niet. Wel verslind je Fajah Lou- rens' Killerbody in de hoop af te vallen. En snel ook. Herkenbaar? Wees gerust, je bent niet de enige. Loeidruk hebben de diëtisten van ziekenhuis ZorgSaam in Ter- neuzen het. Mensen willen liefst morgen nog al hun overtollige ki lo's kwijt. „Alles grijpen ze aan", weet diëtiste Valesca Malipaard. „Voor velen is het een strijd. Niet alleen tegen de kilo's, maar vooral ook tegen zichzelf." Een recept voor afvallen is niet te geven. „Het hangt helemaal af van je persoonlijke situatie." Maar één ding is zeker: je moet aan de bak als je een BMI van boven de 25 hebt, zegt ze. De Body Mass Index geeft de verhouding tussen je lengte en gewicht aan en is een indicatie of je overgewicht hebt. „Wie een paar kilo's te veel heeft, moet het vooral zoeken in bewuster eten en bewegen. Kijk naar de richtlijnen van het Voe dingscentrum en beweeg elke dag minstens een half uur", adviseert Malipaard. Schrik niet: als je dat braaf doet, raak je 'slechts' één tot twee kilo per maand kwijt. Kan dat nou echt niet sneller? Met een crash- dieetje? „Dat werkt op korte ter mijn misschien. Maar snel afval len is niet altijd het beste. Het ge vaar is dat je tekorten krijgt van stoffen die je lichaam juist nodig heeft." En je verliest vooral vocht en geen vet. Geduld is dus ook hier een schone zaak. En ja, je hebt ijzeren discipline nodig. Het wordt andere koek als je een BMI hebt van boven de 30. Dan gaan bij Malipaard alle alarmbellen af. „Dan heb je obesi- tas en loop je gezondheidsrisico's. Vaak is er meer aan de hand en is begeleiding nodig van bijvoor beeld een psycholoog en een spe cialist. Er kan bijvoorbeeld sprake zijn van emotioneel eetgedrag: eten als uitlaatklep of pijnstiller." Er zijn mensen die dat - al dan niet met begeleiding - zelf oplos sen door bewuster te leven en te bewegen. Medisch ingrijpen kan ook, maar gebeurt niet zomaar. „Een gastric bypass of maagom leiding is een heel medisch traject waarbij een psycholoog, specialist en diëtist betrokken zijn. Niet al leen wordt uitgebreid gekeken naar de oorzaken, maar ook naar iemands motivatie." TIPS vrijdag 20 januari 2017 n De verkeerssituatie in het noor delijkste deel van de Terneu- zense nieuwbouwwijk Othene moet beter. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl HULST Wethouders van de ge meente Hulst hebben weer twee gemeentelijke 'trots op...'-taarten uitge deeld. Camping De Vogel bij Hengstdijk ontving de waarderingsblijk omdat de ANWB het bedrijf uit riep tot 'Topcamping'. En de Regiobank in Kloos terzande werd in het zon netje gezet wegens het winnen van de 'Customer Centric DNA Award: een publieksprijs waarbij 'klantgericht onderne men' centraal staat. TERNEUZEN De Vlaamse schrijfster Martine Cadière (foto) geeft woensdag een le zing over de Franse au teur en regisseuse Fran- goise Sagan. Zij overleed in 2004, na een veelbe wogen leven. Cadière is, op haar beurt, vooral be kend door haar detecti veromans. De lezing vindt plaats in Porgy Bess in Terneuzen. Entree kost 8 euro, leden van de orga niserende Alliance Fran- gaise mogen gratis. KLOOSTERZANDE Welzijnsstichting Hulst voor Elkaar begint nu ook in Kloosterzande met het initiatief 'Uit op Zondag'. Dat loopt al in De Lieve in Hulst, en is daar succes vol. Zo'n achttien keer per jaar wordt in dorps huis Binnendeur vanaf 14.30 uur een middag ge houden met muziek en zang. De eerste editie is zondag. Voor de gelegen heid is toegang dan gra tis. Daarna is het 2 euro. Het logeerhuis van psy chiatrische instelling Zeeuwse Gronden in de Bachlaan in Hulst opent 20 maart. Cliënten van Zeeuwse Gronden en Emergis kunnen er te recht voor korte opname en begeleiding. Er komen geen mensen die een ge vaar voor zichzelf zijn, die gaan naar een psychia trisch ziekenhuis. Afvallen doe je zo Marjoleine Kramer en Jeffrey Kutterink Vlissingen -Valesca Malipaard, diëtiste Stel een concreet en haalbaar doel Leg de lat niet te hoog. Niets is zo frustrerend als dat je je best doet, maar weet dat je het toch niet gaat halen. Neem ook de rust om over dat doel na te denken. Beweeg veel Alleen letten op je eten is niet genoeg. Beweeg genoeg, minstens een half uur per dag. Lang niet gesport? Bouw het rustig op. Drink genoeg Blijf genoeg drinken, want soms wordt dorst verward met honger. Water en thee zijn het beste. Accepteer dat het moeilijk is Serieus afvallen doe je niet even, maar kost moeite. Ac cepteer dat en berust er niet in dat je te zwaar bent. Voedingsadviezen vind je onder meer op: www.voedingscen- trum.nl. Lees meer over bewe gen op: http://beweeg- menu.30minutenbewegen.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65