Tien mille voor Thools spaarsysteem CDA Reimerswaal op de barricaden voor de uiensector Behoud toren 7 DE LEVENSBRON KLOKKENTOREN ALS ERFENIS De Levensbron in Rilland kreeg gisteren de oude klokkentoren van de Jozefkerk. De klok zal elke zondag weer luiden. BOUWPLAN Ruim een jaar lang was het muisstil op zon dagmorgen. Ook voorafgaand aan be grafenissen en brui loften, bleven de klokken van de dorpskerk aan de Bathseweg zwijgen. Vanaf zondag kunnen Rillanders weer een klok horen luiden. De klepel hangt aan de Valckenisseweg. Gistermiddag werd het torentje met de bel op het dak van De Levensbron geta keld. Het is de derde plek van de klok, die ooit werd aangeschaft door Kapucijner monniken die in 1903 een klooster met kerk aan de rand van het dorp stichtten. De klok verhuisde in 1969 naar de nieuwe katholieke Jozefkerk aan de Hontestraat. Die werd ge bouwd omdat het klooster werd gesloten en de katholieke ge meenschap op het dorp daarmee hun kerk kwijtraakte. In het bescheiden torentje van de Jozefkerk hing de klok er tot de sluiting in 2015 roerloos bij; een luidinstallatie ontbrak. Volgens Beschier Rooze, koster van De Le vensbron, heeft de klok al vaker werkloze periodes gekend. „Het verhaal gaat dat in het klooster de eerste tien jaar de klok nooit geluid werd. Uit respect voor de protestanten, die hier toch altijd in de meerderheid zijn geweest." De katholieke broeders hebben waarschijnlijk nooit kunnen ver moeden dat hun klok ruim hon derd jaar later op een van oor sprong gereformeerde kerk zou worden geplaatst. Het is ook min of meer bij toeval dat aannemer Een computer bestuurt de klok. Langzaam bij begrafenissen, vlotter bij bruiloften Johan Berting uit Rilland de klok in handen kreeg. Hij kocht 'm sa men met de Jozefkerk, die hij wil afbreken om er woningen te bou wen. Als lid van De Levensbron, stelde hij voor om het torentje op het dak te zetten, zodat de in 1999 gefuseerde protestante gemeente weer een eigen luidklok heeft. Gistermiddag was het zover. Met een hoogwerker werd het 1.100 kilo wegende torentje op het van te voren verstevigde dakje ge takeld. Niet meer met een beton nen katholiek kruis erbovenop, maar met het ranke spitsje dat tot voor kort het hoogste punt van De Levensbron vormde. Én met elektrische bediening aan de kle pel. Rooze is blij dat hij vanaf zondag weer van kwart voor tien tot vijf voor tien de klok kan laten luiden. „Dat hebben de mensen echt gemist." Inwoners van Tholen kunnen ook in de toekomst sparen voor hun ver eniging en korting voor zichzelf in winkels. De gemeente trekt 10.000 euro uit om het spaarsysteem Sa men Doen overeind te houden. Het spaarsysteem bestaat sinds 2013. De gemeente kreeg er destijds een Europese subsidie voor. Inwo ners kunnen bij winkels en bedrij ven punten sparen, die ze vervol gens kunnen inzetten voor korting. Maar ze sparen ook voor een vereni ging of goed doel naar keuze. Ook Stadlander, zorgcentrum De Schute en zorgorganisatie SVRZ doen mee aan het systeem. Zo krijgen de huurders van de woningcorporatie punten als ze geen huurachterstand hebben en zich goed gedragen. Ver enigingen kunnen eveneens aanha ken. Ze kunnen punten geven aan vrijwilligers. Met de subsidie uit Brussel is het spaarsysteem de afgelopen vier jaar overeind gehouden. Als de deelne mers verder willen, zullen ze nu zelf in de buidel moeten tasten. Het ge meentebestuur van Tholen vindt Samen Doen dermate waardevol dat tien mille beschikbaar wordt ge steld. De andere deelnemers trek ken er ook geld voor uit. De Europese Commissie is van plan om groeiremmer maleïne hy- drazide vanaf 2018 niet langer toe te laten. Uientelers vrezen een 'ramp' als dit besluit wordt door gezet. Uien kunnen daardoor niet meer zo lang worden bewaard. Het gevolg is dat uien in de periode de cember tot juni niet meer kunnen worden geëxporteerd. Nederland zou door dit besluit haar wereld wijde koppositie als uienexpor- teur verliezen. In Reimerswaal zullen de gevol gen daarvan pijnlijk merkbaar worden. Volgens Zuver (Zeeuwse Uienbewerkers Vereniging) wordt ruim zeventig procent van alle Ne derlandse uien in de gemeente Reimerswaal bewerkt. Koeman vindt dat B en W van Reimerswaal er bij de Europese Commissie in Brussel op moet aandringen dat de stof niet wordt verboden, zolang alle lopende on derzoeken nog niet zijn afgerond. Daarnaast moet de noodkreet in de motie ook aan alle volksverte genwoordigers op lokaal (alle ge meenten in Zeeland en Flevo land), provinciaal, nationaal en Europees niveau worden overge bracht. Voor het zover is, moet Koeman eerst zijn collega-raadsleden we ten te overtuigen. De kans dat dit lukt is groot. Vorig jaar kwam de raad ook al op voor de door TTX- gif bedreigde mosselsector en de door de Russische boycot getrof fen fruitsector. De gemeenteraad stemt vol gende week dinsdag over het voor stel van Koeman. vrijdag 20 januari 2017 BH Rilland hoort de klok weer luiden Rilland heeft straks niet één, maar twee luid- klokken. Wanneer de klokken in de toren van de Bathsewegkerk weer klinken, durft wethou der Jaap Sinke niet te voorspellen. In oktober droeg de gemeenteraad hem op werk te maken van het behoud van de toren. „Het duurt wat langer dan verwacht, maar we moe ten goed inzicht krijgen in de kosten die we kunnen verwachten." In een eerdere raming ging het college van B&W uit van zo'n drie ton. Deze week is een onderzoek naar de staat van de fundering van de toren in gang gezet. Ook moet een bouwkundig rapport worden opgesteld. De kerk staat sinds 1999 leeg en is verpauperd. „Er is sprake van lek kage." Zodra de toren is opgeknapt, worden de luidinstallatie en het uurwerk hersteld. Dat Rilland dankzij De Levensbron nu weer een luidklok heeft, doet daar voor Sinke niets aan af. „Wat heb je zonder klok aan die toren?" Het behoud van de toren en de sloop van de uit 1930 daterende kerk is onlosmakelijk ver bonden met de bouwplannen van de eigenaar, aannemer Rijk uit Heinkenszand. Sinke: „De gesprekken met Rijk lopen. We laten ook nog een second opinion uitvoeren naar geurcon- touren van de boerderij van Van Damme." De gemeente gaat ervan uit dat de midden in het dorp gevestigde veehouderij de bouw van vier of vijf nieuwe woningen niet in de weg staat. „We willen zeker zijn dat we aan de nieuwste normen voldoen." Fotobijschrift, fotomarcelledavidse Joeri Wisse Rilland Rob Paardekam Tholen Reimerswaal moet zich sterk maken om de dreigende onder gang van de in de gemeente sterk vertegenwoordigde uien- sector te voorkomen. Dat vindt CDA-raadslid Peter Koeman. Joeri Wisse Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61