Julian Assange: ik wil me overgeven aan VS 'Ouders smeerden peper in ogen dochter' 5 VOORTENT SPECIALIST VERVAT De moeder van kleine Lisa stond gisteren voor de rechter voor het gruwelijk mishandelen van haar dochter. Vader is spoorloos. Het moet een ronduit bizar tafe reel zijn geweest. Een bewoner uit het Broek, een volkswijk iets buiten het centrum van Arnhem, ziet op een koude najaarsdag in 2015 een jong meisje in de tuin van de achterburen staan. Zo goed als naakt, met alleen nog een onderbroek aan. Als de bewoner dan ook nog eens ziet hoe er water over het meisje wordt gegooid, schakelt hij de wijkagent in. Het zojuist aan schouwde tafereel blijkt slechts het topje van de ijsberg te zijn. In de rechtbank van Arnhem vond gisteren de eerste zitting plaats in de strafzaak tegen de ou ders van Lisa. Justitie beschuldigt de 45-jarige moeder en de 36-ja- rige vader van mishandeling van hun destijds 3-jarige dochter. De ene beschuldiging is nog merkwaardiger en absurder dan de ander, zo bleek uit de tenlaste legging die de officier van justitie in de rechtszaal voorlas. Zo zou in de ogen van de jonge peuter pe per zijn gewreven, wat zorgt voor een sterke irritatie van de pupil len. Ook werden haar handen en voeten met ducttape vastgebon den en kreeg ze een doek in haar mond gepropt. Ten slotte, zo luidt de aanklacht, kreeg Lisa meerdere malen klappen in haar gezicht en op haar billen. Alleen de moeder verscheen gisteren voor de rechtbank, van de vader - die ergens in Zevenaar zou zijn neergestreken - ont breekt al geruime tijd ieder spoor. Ook de moeder liet weten geen Het gaat nu goed met mij en Lisa. We willen een toekomst opbouwen idee hebben waar de man ver blijft: „We hebben al tijden geen enkel contact meer." Het was een van de weinige ke ren dat de moeder aan het woord kwam. Ze maakte een zenuwach tige indruk, oogde verwaarloosd. Zonder advocaat zat ze in het be klaagdenbankje. Regelmatig vocht ze tegen haar tranen. Toen de rechter haar voorhield dat de vader eerder aan de politie ver klaarde dat zij en haar oudste zoon de mishandelingen op hun geweten hadden, barstte ze in huilen uit. Omdat de man niet aanwezig was, besloot de rechtbank de in houdelijke behandeling van de zaak uit te stellen tot begin maart. Dan moeten ook de buren en de kinderen van de vrouw nader ge hoord zijn. Het is bijvoorbeeld niet duidelijk wie het water over Lisa gooide. Ten slotte onder zoekt de reclassering de thuissi tuatie van de vrouw. „Er staat nogal wat op het spel", zo consta teerde de rechter. „Het is daarom van groot belang dat we een zo volledig mogelijk beeld hebben." De vrouw liet weten alles 'zo snel als mogelijk achter de rug te willen hebben'. Lisa woont op dit moment nog steeds bij haar moe der. Wel staat de vrouw onder streng toezicht van een wijk- coach. Dat gaat met vallen en op staan, zo bleek bij de rechtbank. Zo verzuimde ze, anders dan was afgesproken, aan haar wijkcoach door te geven dat ze een nieuwe vriend heeft. Ze verbood haar dochtertje daar zelfs over te pra ten. Toch slaat de balans positief uit, vertelde ze aan de rechtbank: „Het gaat nu goed met mij en Lisa. We willen een toekomst op bouwen. Samen." LONDEN WikiLeaks-oprichter Ju lian Assange heeft opnieuw gezegd dat hij bereid is zich aan de Ver enigde Staten over te geven. Hij stelt daaraan de voorwaarde dat zijn rechten gewaarborgd moeten zijn, zo zei hij gisteren tijdens een pers conferentie op internet. Assange zit al sinds de zomer van 2012 in de ambassade van Ecuador in Londen, om te ontkomen aan vervolging door Zweden (waar hij wordt verdacht van verkrachting) en de Verenigde Staten. Daar wordt hij mogelijk vervolgd voor het pu bliceren van vertrouwelijke over heidsdocumenten. Onlangs ver kondigde Assange dat hij zich wilde overgeven, zodra de VS gratie zou den verlenen aan klokkenluider Chelsea Manning. Toen dat ineens het geval was, afgelopen dinsdag, leek het erop dat Assange op zijn belofte terugkwam. Maar hij blijft bij zijn eerdere toezegging, zo meldde hij gisteren. Manning werd in 2013 tot 35 jaar cel veroordeeld voor het lekken van honderdduizenden boodschappen en berichten van Amerikaanse mi litaire en diplomatieke instellingen via WikiLeaks. President Barack Obama kortte Mannings straf zoda nig in dat ze in mei al vrijkomt. Nu nog meer Meer dan 20 modellen en 6 merken te zien Diverse primeurs! kt Koopzondag 22jan vrijdag 20 januari 2017 In Boskoop is gisteren met korpseer afscheid geno men van agent Mario Prosperi (36). Honderden colle ga's vormden een erehaag. Prosperi werd op oude jaarsavond aangereden in Den Haag en overleed ruim gemeester Van Aartsen van Den Haag waren aanwezig een week later. Onder anderen minister Van der Steur, bij de dienst. De familie sprak haar dank uit voor alle korpschef van de Nationale Politie Akerboom en bur- steun en 'ontroerende reacties', fotoanp Stephen Friedrichs Arnhem Moeder uit Arnhem 12:00-17:00 Molenbaan 1 (tijdelijke locatie) 2908 LL Capelle ad Ijssel (langs de hoofdweg) T: 010 - 4822781 info@vervat.nl Meer info op www.vervat.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5