De toverhazelaar staat al in bloei 1 2 ROMKE VAN DE KAA w ;u itv Transnationaal De ene helft van het jaar wonen en werken in Utrecht en de andere helft in Hong Kong. Overwinteren in Suriname en terugkeren naar de Hollandse klei zodra de dagen hier weer lengen. Mensen die 'transnationaal wonen' hebben het beste van twee werelden. Rook je eigen zalmmoot Column Zo gek als vorig jaar was het ditmaal niet: toen bloeiden de sneeuwklokjes al in de eerste week van januari. Maar ze staan al wel boven de grond en in hun knoppen is het wit van de bloemblaadjes al zichtbaar. Wat je wél al hier en daar ziet bloeien is de toverhazelaar. alleen grijzer en donziger. En wat dat toveren be treft: dat berust op een wat al te vrije vertaling van de Engelse naam witchhazel. Want in dit ge val is een witch geen heks, maar een twijg. Uit het hout van de gewone hazelaar - die van de ha zelnoten - worden wichelroedes gesneden. Toen de Britten de kolonie Virginia aan de Ameri kaanse oostkust hadden gesticht, gingen ze op zoek naar hazelaars. Je kunt geen kolonie stichten zonder met een wichelroede naar water te speuren. Er groeiden geen haze laars in Virginia, waarop ze de boom ko zen die er het meest op leek: de toverhazelaar, die later Hamamelis virginiana werd gedoopt. De littekens van het snoeien blijven jarenlang zichtbaar Ook in Azië komt de Hamamelis voor, in China en in Japan. De Chinese soort heet Hamamelis mollis en de Japanse Hamamelis japonica. Deze drie toverhazelaars - twee Aziaten en een Ameri kaan - zijn de voorouders van de toverhazelaars die nu in onze tuinen bloeien. De Amerikaanse Hamamelis virginiana bloeit in de herfst, maar heeft weinig sierwaarde. De struik is wel erg tierig en wordt daarom gebruikt als onderstam waarop de paar dozijn verkrijgbare variëteiten worden geënt. De Chinees - Hamamelis mollis - heeft de sterkste geur, maar de Japanner heeft de grootste bloemen. Door die twee met elkaar te kruisen is een toverhazelaar ontstaan die Hama melis x intermedia wordt genoemd en die het beste van de twee soorten - sterke geur en grote bloemen - in zich verenigt. Dat kruisen gaat nog steeds door en er ver schijnen regelmatig nieuwe variëteiten op de markt. Die zijn een mooie illustratie van de wet van de remmende voorsprong, want de laatste nieuwigheden hebben veel sprekender kleuren dan de oude garde. Maar ja, toverhazelaars groeien langzaam en je gooit een oudje er niet zomaar uit om hem door een blitse nieuwe ster te vervangen. Toverhazelaars worden groot: zo'n vijf meter hoog en minstens even breed, na twintig jaar. Houd daar dus rekening mee voordat je ze pal naast het pad naar de voordeur plant. Van snoeien houden ze niet - niet dat ze daardoor dood gaan, maar de littekens blijven jarenlang zichtbaar. Welke je moet kiezen? Dat hangt er vanaf wat je het belangrijkst vindt: geur of kleur. De sterkste geur heeft 'Pallida', mijn favoriet, met zwavelgele bloemen. 'Primavera' is meer citroen geel en bloeit rijker, maar geurt minder. 'Arnold Promise' bloeit laat, soms pas in maart. Niet alle toverhazelaars bloeien geel; 'Livia' is een goede rode, maar plaats rood- en oranjebloeiende variëteiten zo dat het winterse zonlicht er doorheen kan vallen. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Hong Kong is fantas tisch. Het is een an dere wereld. Wol kenkrabbers, drukte en het is er altijd rond de 20 graden", vertelt Diana Paisis (39). Al acht jaar reist ze heen en weer tussen Utrecht en Hong Kong. De productontwerper runt met haar vriend het ontwerpbedrijf Bitten Design. Ontwerpen doet ze vooral in Nederland, maar om de paar maan den reist ze naar Hong Kong, waar de artikelen worden geproduceerd. „Helemaal daar wonen? Dat zou ik niet willen. Ik zou het normale Ne derlandse leventje missen. Met z'n allen in het park zitten, naar bandjes en festivals gaan. In Hong Kong is het Huren is voordeliger dan in Hong Kong altijd in een hotel overnachten allemaal wat luxer. In Nederland de len we in het park een fles wijn van vijf euro, in Hong Kong bestel ik een glas wijn voor acht euro. In Utrecht zou ik een hartaanval krijgen van zo'n prijs." Het is niet bekend hoeveel mensen transnationaal wonen- want je regis treert dit nergens - maar het leven op twee of meerdere plekken in de we reld wordt wel steeds makkelijker. Je kunt bijna overal op internet en vlie gen is relatief goedkoop. Erik Snel, professor sociologie aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam, doet met collega's van de Uni versity of Oslo onderzoek naar men sen die transnationaal wonen. Ze brengen de ervaringen en motivaties in kaart. Snel: „Van migranten weten we dat ze een paar maanden per jaar in hun land van herkomst wonen, maar buiten deze groep is nooit on derzoek gedaan. Daarom interview ik voor dit onderzoek Nederlanders die deels in het zonnige zuiden zitten en deels in Nederland. Of mensen die doordeweeks werken in België of Duitsland en in het weekend thuis zijn in Nederland. Of mensen die voor een langere periode in Afrika of Amerika zitten, omdat ze werken voor een internationale organisatie." De onderzoekers zijn ook be nieuwd of het wonen in twee landen complicaties oplevert met de overhe den. „In welk land ben je bijvoor beeld verzekerd? Of moet je je in beide landen verzekeren? In de Euro pese Unie is het vaak goed geregeld met ziektekosten, maar woon je ook TIPS NIEUWS Stad en land.. vrijdag 20 januari 2017 GO De toverhazelaar heeft blad dat wel wat op het blad van onze gewone hazelaar lijkt; het is Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Klussen voor dummies in pocketuitvoering: onmisbaar voor klusklunzen. (BBNC, €19,95) Stad en land- is leuk voor ieder een die de natuur in eigen land wil ontdekken. (Van Holkema&Waren- dorf, €17,50) AA AAA AA A AA A AA A NORDIC Het Nordic Kookboek staat vol Scandinavi sche gerechten. (Lannoo, €24,99) 3 o De mix is het mooiste Babette Rijkhoff 44 Diana Paisis T Mariene Slingerland is verknocht aan 'Su'. Je eigen vlees of vis roken: het klinkt moeilijker dan het in werkelijkheid is. De elektrische rook- oven Otto (99 euro) van Barbecook borduurt voort op een oeroude traditie, maar dan wel met moderne technologie. Je stopt houtsnip pers in de lade, legt je stuk vis of vlees op het rooster met druiplade en stopt de stekker in het stop contact. En je gaat iets anders doen. Veertig minuten later is de boel gerookt. Let op: je kunt het toestel alleen buiten gebruiken. Voor meer info, zie barbecook.nl Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43