27 SCHAATSEN NK ALLROUND EN SPRINTA Jorien ter Mors won in 2012 als shorttrackster het NK allround. Nooit reed ze het kampioenschap weer. Tot vandaag. Geen schaatser maakte in de tussentijd zo veel mee als Jorien ter Mors. Haar vader overleed, ze won olympisch goud, raakte over- traind, nam een sabbatical, legde zich toe op sprintafstanden en be ëindigde uiteindelijk haar indivi duele shorttrackcarrière. In aan loop naar het kampioenschap van nu reageert de 27-jarige Ensche- dese op haar eigen citaten van de dag in december 2012 waarop ze de nationale titel won. 'Deze medaille heeft zeker een speciaal randje, maar hij gaat gewoon bij de rest van de meuk.' „Mijn EK- en WK-medailles staan in bijhorende doosjes opge stapeld in een open kast in mijn kantoor. Losse medailles gooi ik in een doos, ergens uit het zicht. Dat zijn medailles van een NK of een wereldbekerwedstrijd, medailles van lager niveau komen er niet in." „Ik win tegenwoordig minder doordat ik geen individuele wed strijden meer shorttrack, maar dat maakt niet uit. Liever na een sei zoen één wereldtitel in handen dan zeven wereldbekermedailles. Dat zie je nu ook bij de schaatsers die afzeggen voor dit NK. Ze wil len top zijn bij de WK afstanden." „Ik zie het NK allround als goede training. Ik heb een inhaalslagje te maken nadat ik flink ziek was in december. Het is eenmalig. Ik kan het me niet veroorloven me in de toekomst ook op de 3.000 meter te richten, ook al ging het in het verleden ook op internatio naal niveau goed." „Schaatsen wordt met de dag specialistischer en je hebt tegen woordig zoveel snelheid nodig voor de 1.000 meter, Brittany Bowe en Heather Richardson rij den je anders finaal naar huis. Ik haal meer voldoening uit snelheid. Power, rake klappen, dat geeft een machtig gevoel. Liever vol gas en zien waar het schip strandt dan beheerst rijden om wat over te hebben aan het einde, waarna je uiteindelijk alsnog dood gaat." 'Ik ben zo blij dat hij dit mag meemaken.' „Vier jaar geleden droeg ik de titel op aan mijn vader. Hij had niet lang meer te leven, dat NK all round was een van de laatste toernooien waar hij bij 's*^ aanwez'g '<on zijn. Vijf tA* maanden later over leed hij." „Mijn vader was de grootste schaatsfan die f ik heb gekend. Short- .J? track vond hij mooi om te kijken omdat ik het deed en hij heeft altijd achter me ge staan, maar hij was wel écht een langebaanfan. Als er wedstrijden op tv waren, was zappen geen op tie. Dat waren de enige momenten waarop mijn vader de afstandsbe diening in bezit had. Dan ging hij alle tijden meeschrijven." „Soms vind ik het jammer dat hij niet weet wat ik nu doe en wat ik heb bereikt. Dat was mede waarom ik zo emotioneel werd in Sotsji tijdens de Spelen. Tuurlijk wist ik ergens: hij heeft gezien dat ik shorttrack ging combineren met lange baan, maar hij is er nooit echt bij geweest toen ik olympisch goud won, een mo ment waarvan hij altijd droomde." 'Na elke rit zijn er wel een paar dingen waarvan ik denk: dat moet anders.' „Schaatstechnisch ben ik abso luut vooruitgegaan. Dat is waarom ik vorig jaar, toen ik terugkwam na mijn overtraindheid, nog hard schaatste. Veel inhoud had ik niet, maar technisch win ik veel. Er is rek. Ik kan soms in trainingen per fect rijden, maar tijdens wedstrij den spelen andere elementen mee. Dan wil ik hard en vergeet ik din getjes." „De start was vier jaar geleden toen ik begon met langebaanwed- strijden het lastigste en dat is ei genlijk nog steeds zo. Ik heb het qua kracht in mijn mars om in ro,3 seconden te openen op de 500 me ter, maar schaatstechnisch kan ik dat nog niet. Nu open ik standaard vier tienden langzamer. Daar is nog veel winst te behalen, zeker op Richardson en Bowe." „Ik ben niet iemand die ex treem gestuurd wordt in techniek. Ik reflecteer op mijn eigen gevoel. PROGRAMMA Daar vertrouw ik ook op. Jeroen (Otter, shorttrackbondscoach en trainer van Ter Mors, red.) is nog steeds heel belangrijk voor me. Met hem spar ik over mijn fitheid en het trainingsschema. Dat hij nu veel weg is met het shorttrack team vind ik soms wel irritant. Maar daar heb ik zelf voor gekozen. 'EK shorttrack. 'Dat win ik liever dan een EK allround.' „Ik zal beide toernooien waar schijnlijk nooit meer rijden. Kie zen kan ik ook nu niet, mijn ambi tie ligt daar niet meer en dat is prima. Met allrounden heb ik niet veel. Het is mondiaal niet zo groot als de WK afstanden. Bij allroun den kun je met drie derde plaatsen de titel winnen, ik wil écht de be ste zijn." „Het is wel de bedoeling dat ik bij dit NK na drie afstanden aan de leiding ga. Als de 3.000 meter vrij dag goed loopt, ga ik de 5.000 me ter ook rijden. Als het tegenvalt niet. Het is niet de bedoeling dat ik helemaal overhoop ga dit week einde." vrijdag 20 januari 2017 'Met allrounden heb ik eigenlijk niet veel' Lisette van der Geest Heerenveen NRC Handelsblad de Volkskrant de Volkskrant NK allround en sprint in Heerenveen. Vandaag vanaf 12.45 uur: 500 meter vrouwen en man nen, 3.000 vrouwen en 5.000 mannen, alles allround. Morgen, vanaf 14.00 uur: 1.500 meter vrouwen en man nen allround, 500 en 1.000 meter mannen en vrouwen sprint. Zondag, vanaf 13.00 uur: 500 en 1.000 meter vrouwen en mannen sprint, 5.000 meter vrouwen en 10.000 meter mannen allround. NRC Next Jorien ter Mors wint op de lange baan minder medailles dan bij het shorttrack. „Liever win ik één wereldtitel." foto martin de jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27