II Nieuwe cijfers CBS In Binnen &Buiten Grenzeloos wonen Hij is vanaf vandaag de president en zij First Lady Van de 4,2 miljoen stellen in Nederland bestaat 16 procent uit een autochtone en een allochtone partner Turken en Marokkanen vormen de uitzondering op de regel. Walcheren Elisa Hagen (29) ging ruim een jaar geleden de strijd met haar gewicht aan. De Souburgse verloor 46 kilo en weegt nu 60 kilo. Hagen voelt zich gezonder en energieker dan ooit. „Nu mag ik gezien worden." Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). In totaal worden 659.000 stellen in Nederland ge vormd door een autochtoon en ie mand met een migratieachter grond. Indonesisch-Nederlandse relaties komen het meest voor (160.000), gevolgd door Duits- Nederlandse en Belgisch-Neder landse. Ook veel mensen van Su rinaamse afkomst kiezen een au tochtone partner: dat geldt voor bijna de helft van hen. Mensen met een Turkse of Ma rokkaanse achtergrond hebben veel minder vaak een relatie met een autochtoon. Van de mensen met een Turkse achtergrond heeft 11 procent een Nederlandse part ner, onder Marokkaanse Neder landers ligt dat op 12 procent. In de meeste van deze relaties is de vrouw autochtoon, de man Turks ofMarokkaans. „Deze groepen Nederlanders met een migratieachtergrond trouwen nog massaal binnen de eigen bubbel", zegt hoofddemo graaf Jan Latten van het statistiek bureau. „Er zit ook weinig ont wikkeling in, terwijl we bij andere etnische groepen wél een toene mend aantal gemengde relaties zien. Jongeren van Marokkaanse en Turkse afkomst geven in eerder onderzoek ook aan dat geloof en herkomst belangrijke criteria zijn bij het zoeken naar een partner. Dat is dan ook de belangrijkste re den waarom er weinig verandert aan deze situatie." De partnerkeuze heeft gevolgen voor de integratie van Turkse en Marokkaanse Nederlanders, stelt Latten. „We weten dat de school prestaties van kinderen met twee allochtone ouders minder goed zijn dan die van kinderen met één of twee autochtone ouders. Zelfs Marokkaanse en Turkse jongeren hechten aan geloof en herkomst partner in de derde generatie allochtonen zien we dat effect nog duidelijk te rug. Meer gemengd trouwen zou de schoolprestaties bevorderen, en daarmee ook de integratie in de Nederlandse samenleving." Turkse en Marokkaanse Neder landers kiezen niet alleen vaker voor een partner met dezelfde achtergrond, ze zijn ook veel vaker getrouwd. Negen van de tien stel len die samenwonen, zijn ook ge huwd. Onder Surinaamse en An tilliaanse Nederlanders ligt dat percentage ongeveer op 50 pro cent. ZEELAND2 Nieuwsmedia FOTO RUBEN OREEL Zesde van relaties is gemengd P7t/m P11 ZEELAND2 Peter Groenendijk Rotterdam -Jan Latten (CBS) vrijdag 20 januari 2017 Vandaag zeer zonnig 2°C pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1