Tommy Wieringa Minder werklozen, geen beloning van de kiezers 15 Middenklasse voelt economische groei niet Een sterk Europa is niet in Trumps voordeel In interviews met Bild en The Times zette Donald Trump deze week zijn ge dachten over Europa uit een. Het was nog niet ge makkelijk om uit die gesprekken een zinnige of consistente ge dachte over Europa te destilleren. Het was leuk geweest om de aan staande president vooraf te vra gen of hij Europa misschien kon aanwijzen op de wereldkaart. Donald Trump heeft geen ge dachten over Europa, alleen een paar simplificaties die hij zich va gelijk lijkt te herinneren van een geschiedenisles lang geleden. Duitsland is volgens hem een land van orde en kracht en de Eu ropese Unie is 'lang, lang geleden' ontstaan. En zijn moeder was dol op de Britse koningin. Europa speelt geen rol in zijn we reldbeeld. Wel juicht hij een ver dere desintegratie van de Euro pese Unie toe, omdat hij de Unie slechts als een instrument van Duitsland beschouwt. is in ieder geval consistent. Uit verdeeldheid is hij tevoorschijn gekomen en op verdeeldheid zal hij zijn presidentschap bouwen. Een sterk Europa is niet in zijn voordeel. In de onderhandelin gen over handelsverdragen kan hij kleine landen zijn wil opleg gen; met een machtsconcentratie moet hij op voet van gelijkwaar digheid opereren. Liever dan de Europese Unie als instru ment van Duitsland, moet een verdeeld West-Europa een instrument van Ame rika zijn; het oosten laat hij vermoedelijk schouderop halend aan Poetin over. Europa moet zich nu te weerstellen tegen zowel Rusland als de Verenigde Staten, een situ atie zonder precedent in de mo derne geschiedenis. Homan, oud-generaal-majoor en defensiespecialist van Clingen- dael, zijn zorgen uit over de vei ligheidsstrategie van Trump, een onsamenhangende mix van in tuïtie en lef. „Het zorgwekkendst is", zegt Homan, „dat Trump met traditionele middelen komt, ge richt op traditionele oorlogen. Maar in feite is de grens tussen oorlog en vrede weg. De nieuwe oorlogsvoering is hybride met als kenmerken het verspreiden van desinformatie via sociale media, publieke mediacampagnes, sub versieve activiteiten die politiek en economie moeten verstoren. Daarop blijft Trump het ant woord schuldig." Een geopolitieke situatie zon der onderscheid tussen oorlog en vrede, zal, schat ik zo, een situatie van permanente oorlog blijken te zijn. doemt opnieuw de sinistere pro fetie uit George Orwells 1984 op: 'Oorlog is vrede, slavernij is vrij heid, onwetendheid is kracht'. En informatie is desinformatie, valt daar nu aan toe te voegen. In het dagelijks leven, bijvoor beeld in een herenmodezaak en op het rugbyveld, sprak ik het af gelopen jaar mensen die door drenkt waren van een diepe weerzin tegen presidentskandi daat Clinton. Halve waarheden en verzonnen feiten gingen een hatelijk verbond aan met elkaar, waaruit Donald Trump steevast naar voren kwam als een redelijk alternatief. Alles beter dan Clin ton de heks - die, naar nu blijkt, grotendeels door Russische trol len is geconstrueerd. In de huidige informatieoorlog is iedereen die zich van sociale media bedient en daar zijn meningen op baseert, een frontsoldaat. Applausje voor onszelf! Op één dag drie keer goed nieuws van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Eén: de werkloosheid neemt flink af. Vorig jaar daalde die het hardst van de afgelopen tien jaar. Twee: we geven met z'n allen meer geld uit aan kleding en meubels, fijn voor ondernemers. En drie: ons vertrou wen in de economie stijgt. Juichende statistieken waar het kabinet best een beetje trots op mag zijn. Natuurlijk heeft Nederland de wind in de rug gekregen van de aangetrokken internationale han del. Maar het kabinet heeft ook bij gedragen aan de verbeterde econo mie door het begrotingstekort terug te dringen, de arbeidsmarkt te hervormen en de lasten te ver lichten met 5 miljard euro. Toch is er weinig dankbaarheid onder het electoraat voor al dat goede nieuws. Voor veel mensen gaat het namelijk niet beter dan voorheen. Achter de macro-werke lijkheid zitten mensen met groei ende onzekerheid en zorgen voor de toekomst. Over hun werk, hun pensioen, de zorg en waar het heengaat met de samenleving. Neem bouwvakkers, die steeds vaker als zzp'er aan de slag moeten. Vroeger waren zij in vaste dienst en daarmee verzekerd van een fijn pensioen en een inkomen als ze van de steiger vielen. Nu moeten ze vaak, zonder bescherming, als pseudo-zelfstandige aan de slag, ziet CNV-voorman Maurice Lim- Veel mensen uit de middenklasse zijn nu aan het werk, maar of dat morgen ook zo is, weten ze niet men. „Zij zijn nu aan het werk, maar of dat morgen ook zo is, weten ze niet. Die onzekerheid raakt de middenklasse hard. Daar verdwijnt het basale vertrouwen dat het goed gaat als je je best doet." De meeste kiezers zijn bovendien niet geneigd coalitiepartijen te be lonen voor successen uit het verle den. Ze denken meer aan hun zor gen voor de toekomst. Vooral lager opgeleiden en mensen met een kleine portemonnee zien het som ber in. Zij zijn veel pessimistischer over de economie dan degenen met een hogere opleiding en dito inko men. Hun vertrouwen in de poli tiek is ook de helft minder, blijkt uit onderzoek van het Sociaal en Cul tureel Planbureau. Ontevreden mensen voelen meestal een grotere behoefte om op 15 maart naar de stembus te gaan dan mensen die het allemaal wel best vinden. „Dat zag je bij de Brexit: uit peilingen bleek dat veel meer mensen in de EU wilden blij ven, vooral jongeren. Maar ze kwa men en masse niet opdagen", zegt econoom Willem Vermeend. De oud-PvdA-minister kent als geen ander de frustratie van de hui dige regeringspartijen. Vermeend was lid van allebei de paarse kabi netten in de jaren 90. Ook toen ging het steeds beter met de economie en ook toen groeide desondanks de onvrede onder de bevolking. Hard roepen dat het begrotingstekort weer op orde is, helpt niet, weet Vermeend. „Je moet mensen laten voelen dat je begrijpt dat zij er nog niks van merken. Maar blijf wel achter het beleid staan van de afge lopen jaren. Dit kabinet heeft goede dingen gedaan." WestCord 3dagen vanaf Rust en ruimte op Ameland €129,- Een paar dagen genieten opAmelana Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl vrijdag 20 januari 2017 Oorloa en vrede Zijn politiek van verdeeldheid In de Volkskrant sprak Kees Denkend aan Donald Trump, De positieve economische cij fers vliegen ons om de oren, maar die houden geen gelijke tred met de peilingen. Waarom kiezers de VVD en PvdA niet be lonen voor het economische succes. Deborah Jongejan Hans van Soest Den Haag —Maurice Limmen, voorzitter CNV Wilt u er even tussenuit en een paar dagen ontsnappen aan de alledaagse drukte? Kom dan naar het mooie Ameland! Het begint al met de overtocht vanuit Holwerd. Uitkijken over de Waddenzee en snuif de zilte zeelucht op. U gaat een paar heerlijke dagen tegemoet! Lezersprijs Adviesprijs vanaf €129,- p.p. vanaf €149,-p.p. WestCord Hotel Noordsee Hotel Noordsee is een gezellig en comfortabel hotel, op loopafstand van het Noordzeestrand en het gezellige dorp Nes. De hotelkamers zijn sfeervol en ingericht en van alle gemakken voorzien. Tijdens uw verblijft krijgt u een gratis upgrade naar een suite! Gedurende uw verblijf kunt u gebruik maken van het verwarmde zwembad en heeft u eenmalig toegang tot de sauna. Op de eerste dag geniet u van een heer lijk 3-gangen diner in het restaurant. Verblijf is mogelijk t/m 31 maart 2017, op basis van beschikbaarheid. Toeslagen in weekenden en schoolvakanties. Overige voorwaarden en toeslagen zie website. Meer informatie en boeken: Ga voor 'Rust en ruimte op Ameland' naar onze website reiskatern.nl/pzc/WEST1703 of bel met WestCord Hotel Noordsee 0519-546600 o.v.v. 'Rust en ruimte op Ameland'. 3 dagen in Hotel Noordsee van €149,- voor Inclusief •2x overnachting Gratis upgrade naar een suite 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner op aankomstdag 1 x warme chocomel met slagroom bij de open haard - 2 dagen fietshuur •1 xgebruiksauna 1 x kortingsboekje Ameland voordelig Verblijf is mogelijk tot 31 maart 2017 Gratis upgrade naar een suite Inclusief 3-gangen diner 2 dagen fietshuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15