1 Ritje over Duitse wegen nog duurder dan gedacht Gevangenisoproer om ontdooid kippenvlees 13 Gedeserteerde IS'ers leveren rebellengroepen duizenden dollars op MAUT MAUT Tientallen miljoenen verdiende IS aan gijzelaars. Inmiddels zijn de jihadisten zelf geliefde handelswaar geworden. ZOLL DOUANE „Het is vreselijk wat IS allemaal doet in Syrië", verklaarde de terug gekeerde Syriëgangster Laura H. gisteren voor de rechtbank in Rot terdam. Daarom keerde de jihadiste medio vorig jaar plotseling terug uit het kalifaat. Ze wilde er simpel weg niet meer wonen met haar twee kinderen. Maar wat gisteren voor die recht bank niet duidelijk werd: waarom maakte haar vader een fors bedrag over naar een Engelse bankreke ning, kort voordat Laura de over steek waagde vanuit het kalifaat naar Koerdisch gebied? Was het geld bedoeld voor haar vrijlating? Laura's vader, die zich vanuit Nederland lang inzette om zijn dochter uit IS-gebied te krijgen, wil er niets over zeggen. Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de storting, maar wil er nog niets over kwijt. Dat er gehandeld wordt in gede serteerde of gevangengenomen IS- strijders staat wel vast, meldt een Nederlandse inlichtingenbron. Sterker nog: ze zijn voorname han delswaar, melden smokkelaars en rebellenleiders in de regio. Was het eerst IS zelf die handelde in gijze laars - volgens terrorisme-expert Loretta Napoleoni heeft de groepe ring er tientallen miljoenen mee verdiend - nu zijn het de jihadisten voor wie wordt betaald. Sinds het kalifaat zwaar onder vuur ligt, wil len tientallen strijders of hun vrou wen weg. Maar wie betrapt wordt, wacht een zware straf. Lucratief „Elke rebellengroep handelt nu in IS'ers", zegt Abu Yazan, een van die rebellen, tegen de Financial Times. Meestal gaat het om gede serteerde IS'ers die rebellen en smokkelaars betalen om vanuit het kalifaat naar Turkije te komen. Een reis die tot 20.000 dollar kan kosten. Nog lucratiever is volgens Abu Yazan het doorverkopen van een gevangengenomen IS-strijder, ze ker als het land waar die jihadist vandaan komt hem graag terug wil hebben. In enkele gevallen zou er meer dan een miljoen zijn betaald. Landen in het Midden-Oosten, waaronder Qatar en Saudi-Arabië, zouden veel geld over hebben om 'hun' jihadisten thuis achter slot en grendel te kunnen zetten. Bo vendien hopen zij aan extra infor- W Waarom maakte Laura's vader een fors bedrag over, kort voordat zij de oversteek waagde? matie te komen over Islamitische Staat en haar activiteiten op hun grondgebied. Nederland Nederland doet daar niet aan mee, zegt de inlichtingenbron. Neder land helpt sowieso niet snel mee aan een ontsnapping uit het kali faat. De Leidse jihadist Reda N. wilde vorig jaar weg uit IS-gebied en wist bij een rebellengroep van het Vrije Syrische Leger te komen. Zijn vader vroeg de Nederlandse overheid te helpen zijn zoon naar Nederland te krijgen om hier voor het gerecht te komen. Nederland zei daarbij niet te kunnen helpen. Reda zit inmiddels vast in Turkije en moet daar voor de rechter ko men. Zijn omgeving stelt dat hij op eigen kracht, zonder betaling van losgeld, in Turkije is gekomen. Of ficieel is daar niets over bekend. Geen van de partijen heeft er be lang bij om de handel in strijders en volgelingen van IS aan de grote klok te hangen. Nationale regeringen wijzen op de officiële richtlijn dat er nooit losgeld wordt betaald. Ge matigde rebellenbewegingen, waaronder Jabha Shamiya in Noord-Syrië, willen hun lucratieve handel beschermen en ook familie leden van IS-aanhangers doen er het zwijgen toe. Op 9 januari verschansten ne gen gevangenen zich in de re creatieruimte van de gevange nis in Krimpen aan den IJssel. Ze barricadeerden de deuren en weigerden de ruimte te verla ten. Bewaarders konden de situ atie niet oplossen en schakelden daarom een Intern Bijstands team (IBT) in. Dat team moest eraan te pas komen om de op stand neer te slaan. De actie van de gevangenen was een protest tegen de distri butie van winkelproducten. Zo klaagden gedetineerden over te korten aan rookwaar en tele foonkaarten. „Die zaken zijn het belangrijkste wat er is in een ge vangenis", zegt een bron tegen deze krant. Directe aanleiding voor de oproer zou onvrede zijn over de levering van ontdooid kippenvlees. Dat vlees was vol gens de gedetineerden niet ge schikt om te eten. Het ministerie van Veiligheid en Justitie bevestigt dat het IBT in actie moest komen om de op stand te beëindigen. „Deze IBT- actie is goed afgelopen en tegen de betrokken gedetineerden zijn passende maatregelen ge nomen", zegt een woordvoer der. Sinds kort worden winkelpro ducten in Krimpen aan den IJs sel geleverd vanuit een andere gevangenis. Eerst kwamen de spullen uit het winkeldistribu- W Er was een Intern Bijstandsteam nodig om de opstand neer te slaan tiecentrum van de gevangenis in Zoetermeer, nu komen de boodschappen uit het distribu tiecentrum in Vught. „Mocht het zo zijn dat een product niet juist of volledig is geleverd, dan worden alternatieve oplossin gen aangeboden, zoals naleve- ring van het gewenste product, een alternatief product of geld retour", zegt de woordvoerder van het ministerie. Het gebeurt niet vaak dat een IBT in actie komt. Het team treedt alleen op bij incidenten en in situaties met een ver hoogd veiligheidsrisico. Volgens de Süddeutsche Zeitung staan de opgetrokken bedragen in een nieuw wetsvoorstel dat vol gende week uitkomt en dat de mi nister nog vóór de verkiezingen dit najaar door de Bondsdag wil jassen. CD A-Europarlementariër Wim van de Camp is woedend: „Als ze Europa om zeep willen helpen, dan moeten ze dit vooral doorzetten", briest hij. „Dobrindt is bezig over de rug van de Nederlanders zijn po litieke gelijk te halen." Maar in het plenaire debat over de Maut (tol), gepland voor volgende maand, 'gaan we zijn sommetjes fileren'. Dobrindt ligt in Duitsland on der vuur omdat critici met grote stelligheid beweren dat zijn tol- plannen op geen stukken na de 500 miljoen euro per jaar opbren- gen die hij ervan verwacht. Dat komt door de spectaculaire groei van het aantal auto's dat minder vervuilt en daardoor minder dure vignetten nodig heeft. Ook zou den de financiële risico's groter zijn dan hij doet voorkomen. Dobrindt weerspreekt dat. Hij Als ze Europa om zeep willen helpen, dan moeten ze dit vooral doorzetten verwacht met zijn duurdere vig netten een jaaropbrengst van 834 miljoen. Daar gaan 210 miljoen af aan kosten en nog eens 100 mil joen aan compensatie voor wegge bruikers met een Duitse kenteken plaat. De netto-opbrengst is dan zelfs 520 in plaats van 500 miljoen. Met die cijfers, aldus Duitse me dia, zou Dobrindt volgende week de ook al sceptische minister van Financiën Wolfgang Schauble wil len overtuigen. Maar volgens Van de Camp gaat dat dus over de rug van de Nederlanders. „Wij zijn met 17 miljoen, en meer dan wie ook rijden wij door Duitsland. Hier gaan we dus dwars voor lig gen." In het Europese Parlement en bij alle buurlanden van Duits land bestaat groot verzet tegen de tol; anders dan Duitse kenteken houders worden buitenlandse weggebruikers fiscaal niet gecom penseerd. Oostenrijk heeft om die reden al een gang naar de Europese rechter aangekondigd. vrijdag 20 januari 2017 Tegen elke prijs weg bij IS Cyril Rosman Hans van Zon Rotterdam Laura H. keerde vorig jaar terug uit het IS-kalifaat. In de gevangenis van Krimpen aan den IJssel is vorige week een opstand van gedetineer den neergeslagen. De gevan genen protesteerden tegen de - in hun ogen - slechte le vering van winkelproducten. Koen Voskuil Peter Winterman Krimpen aan den Ijssel Nederlanders gaan nog meer tol betalen in Duitsland dan verwacht. Het duurste tien- dagenvignet gaat geen 20 maar 35 euro kosten, het twee- maandsvignet gaat van 40 naar maximaal 50 euro. De Duitse verkeersminister Alexander Dobrindt hoopt zo jaarlijks 36 miljoen extra op te halen bij buitenlandse gebruikers van de Duitse snelwegen. Frans Boogaard Brussel Duitse tolborden. —Wim van de Camp, CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13