Ik probeer deze mensen zichzelf Ie lalen terugvinden 12 plekken van §ö§fl De Syrische kampioen kleiduivenschieten is druk aan het timmeren in zijn net betrokken Vinex-woning. Hij heet Zaher Shalhoub, is 45 jaar, bouwcon- structeur van beroep, een uitstekend schutter dus, en na tien desperate maanden in noodopvangen en azc's eindelijk herenigd met zijn vrouw en drie kinderen. Simone Kennedy geeft haar pro tégé bij binnenkomst een warme omhelzing. Ze trof hem maanden terug moederziel alleen in de nood opvang op de oude vliegbasis in Soesterberg. Als lid van de druzen- minderheid zocht Zaher weinig aan sluiting bij zijn Syrische landgeno ten. „We hadden vanaf het begin een klik. Hij is een sterke man, maar ie dereen heeft zijn breekpunt. Zijn beste vrienden zijn vermoord, zijn vader stierfin Syrië toen hij hier zat. Dus kreeg hij mijn schouder om op te leunen. Ook als ik straks minder nodig ben, blijven we vrienden." Druzen zijn traditioneel goede schutters, vertelt Simone onderweg naar de supermarkt, waar ze de lunch inslaat voor het gezin. „En Zaher was de beste van allemaal. Daarom zat het leger van Assad ook achter hem aan. Ze wilden hem inlijven als sluip schutter, maar hij weigerde op zijn eigen volk te schieten. Daarom moest hij alles achterlaten en vluchten." Ze regelde kortgeleden een lidmaat schap bij een schietvereniging. Zaher bloeide er helemaal van op. „Dat klopt", zegt hij in onberispelijk En gels. „Het was de eerste keer dat ik even niet aan de oorlog hoefde te den ken. Simone is my big support. Zonder haar stond ik hier nu niet. Echt niet." Het is wat ze beoogt met haar werk: ontheemde mensen weer dichter bij hun dromen en talenten brengen. „Dat is zó belang rijk. Wie ze waren en wat ze deden is bij de meesten verdwenen onder een dikke laag ellende en ver driet. Ik probeer ze zichzelf te laten terugvinden." Onderweg naar het offi ciershotel dat op de gesloten vliegbasis dienstdeed als noodopvang, stromen de woorden. Ze moet er het af gelopen jaar honderden ke- ren heen zijn gereden. Ze liet er tra nen van verdriet, maar net zo goed van vreugde. „Ik heb er van de ene kant vreselijke herinneringen aan. De onmacht van de vluchtelingen, de gekmakende bezorgdheid over ach tergebleven gezinsleden en de wur gende onzekerheid over wel of geen verblijfsstatus en wel of geen gezins hereniging. Toch is het ook een plek van hoop, omdat hier hun nieuwe toekomst begon. In de opvang leer den ze elkaar en ons, hun nieuwe vrienden, kennen. De meesten kiezen SS SSÖS Amersfoort als woonplaats vanwege de sterke banden met de vrijwilligers. Hun inspanningen zijn onbetaalbaar. Zij zijn de echte helden in dit verhaal." De opvang in de ge vangenis van Alphen aan den Rijn ervoer het ChristenUnie-raadslid als allesbehalve hoop gevend. „Ik ben daar veel geweest. Het was in één woord vreselijk. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) liet de boel runnen door oud cipiers. Er kon geen lachje of geen vrien delijk woord vanaf. Op de open celdeu- Vluchteling krijgt hulp in Amersfoort Het Amersfoortse ChristenUnie-raadslid Simone Kennedy groeide afgelopen jaar uit tot beschermvrouw van menig vluchteling. Met raad en daad staat ze nieuwkomers bij. ren na voelde het gewoon als een ge vangenis. You bring humanity, zeiden de bewoners tegen me, terwijl ik in eerste instantie niet meer deed dan naar ze luisteren en hoop bieden. Ze noemden me daar angel. Ergens vond ik dat wel mooi. Het bewijst vooral hoe de menselijke maat in dat ver schrikkelijke gebouw werd gemist." Bij de entree naar de oude vliegbasis blijft de slagboom naar beneden: geen afspraak met bewoners, dan ook geen toegang. Een paar whatsappjes later draaien we alsnog de parkeerplaats op. In de verte staat Zahra al op de uitkijk. Als ze Simone ziet uitstappen, zet ze het op een drafje. De vrouwen vliegen elkaar in de armen. „Hoe is het? Kom koffie drinken. Niet weggaan hoor. Ik wil vertellen", roept de frêle Syrische met een glimlach van oor tot oor. Op het kamertje van haar en de kleine Mohammed passen amper twee bedden en een bureautje, maar Zahra is gelukkig. Omdat haar man polio heeft, maakte niet hij maar zij vorig jaar de gevaarlijke oversteek. Haar echtgenoot en twee dochters bleven achter in Syrië. Murw van het oorlogsgeweld en de uitblijvende ge zinshereniging sloegen ook zij uit eindelijk op de vlucht. Sinds een maand zijn ze veilig in Nederland. Dat het gezin tot nu toe maar één dag samen was, daar haalt Zahra haar schouders bij op. „Het is de proce dure. Eerst moesten ze naar Ter Apel, toen naar Wageningen en nu zijn ze in Arnhem. Maar ik kan wachten." Mohammed niet. Hij gaat voetbal len met zijn vriendjes, ratelt hij in vlot Nederlands. Van de bange kleu ter die zich een jaar geleden in de crisisopvang in Amersfoort nog ver stopte achter de rokken van zijn moeder, valt niks meer te bespeuren. Simone krijgt een afscheidsknuffel. Ze is lief, vindt Mohammed. „Joh. Hier word ik toch zo gelukkig van. Kijk eens wat ik ervoor terugkrijg. Begrijp je nu waarom de energie blijft stromen bij ons vrijwilligers? Al was het thuisfront er halver wege vorig jaar wel even klaar mee, erkent ze ruiterlijk op de terugweg. „Mijn kinderen begonnen me te mis sen, mijn man ook. Het is nu meer in balans. Maar ik ga er niet mee stop pen. Nog niet in elk geval. Als status houders komen de vluchtelingen in een nieuwe en cruciale fase. Het 'gewone' leven gaat beginnen. Met school voor de kinderen, met het leren van de taal, met zoeken naar werk, contacten maken. Verplaats je zelf in gedachten maar eens naar een vreemde cultuur in een ver land waarvan je de taal nog niet machtig bent. Dat is het dus." Ze broedt alweer op een rijbewijs project. „De volwassen Syriërs die hiernaartoe zijn gevlucht, kunnen bijna allemaal autorijden. Vergeet niet dat het een welvarend land was. Het punt is: hun rijbewijs is niet gel dig hier. Voor dure rijlessen en exa mens hebben ze geen geld, terwijl een rijbewijs de kans op werk aan zienlijk vergroot. Ik ga eens aan wat knoppen draaien om een traject voor ze te regelen. Ik zei het al: we zijn nog lang niet klaar." vrijdag 20 januari 2017 Vorig jaar werd gekenmerkt door aanslagen, een coup en het overlijden van grote artiesten. Maar er was ook hoop: mensen werden gered en uit de brand geholpen. Vandaag: Simone Kennedy (CU), die zich onvermoeibaar inzet voor ontheemden. 'Zonder haar stond ik hier niet' 2 AMERSFOORT fietsend kind Zaher Shalhoub, die vluchtte uit Syrië, en raadslid Simone Ken nedy in Zahers nieuwe woning. FOTO FRANS KANTERS Inbrekers kunnen lang ongestoord gang gaan Hostelbewoner had - n-Hcrdak na bedreigingen Marco Willemse Amersfoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12