Uitrukken KNRM Cadzand verdubbeld Uitslapen 2 Even de rem op windturbines Op veel plaatsen in Zeeland leven de ijsclubs tussen hoop en vrees. Blijft het genoeg vriezen om de schaatsbanen open te kunnen stellen? WINTERWEER HET KAN VRIEZEN, HET COMMENTAAR Iederland kent heel veel manieren om je recht te halen. Dat is goed. Het is een luxe dat we in al die vormen van recht spraak juridische kwesties met een stapsgewijze procedure kunnen escaleren, dieper uitzoeken of heroverwegen. Maar in dit paradijs van recht malen de molens soms wel heel langzaam. Neem het verzet van Deltapark Neeltje Jans tegen de vergunningen die de Nederlandse Staat uitgaf om op het voormalige werkeiland in de monding van de Oosterschelde negen grote windturbines te bou wen. Het duurde vele jaren. In een slepende bestuursrechtelijke procedure kreeg de Staat gelijk. Maar Deltapark gaf niet op. Nu, na in totaal meer dan vijfjaar vechten, komt de kantonrechter tot het oordeel dat de Staat te weinig rekening heeft gehouden met de be langen van Deltapark. De afweging is niet zo ingewikkeld. Twee van negen geplande grote windmolens staan zo ongeveer bovenop het park. Dus vanaf het begin van de juridische strijd was het voor iedereen duidelijk dat de toeristische bedrijvigheid op het eiland schade zou oplopen. Daarom is het onbegrijpelijk dat het zo ver moest komen - en dus zo lang moest duren. Het oordeel van de kantonrechter is niet alleen een opsteker voor de exploitanten van de attracties op Neeltje Jans. Overal schieten windmolens als paddenstoelen uit de grond. Ze hebben duidelijk het tij mee. Het lijkt wel of windenergie móet. En snel. Maar toch niet ten koste van alles? Voorlopig is er nog heel wat ruimte, zeker op zee. Maar Nederland zal vroeg of laat tegen de grens aanlopen van wat hier toepasbaar is. Dan zullen de belangen botsen. De uitspraak in de zaak van Deltapark tegen de Staat helpt hopelijk om de onvermijde lijke geschillen dan sneller eerlijk te beslechten. Jaren geleden was al duidelijk dat grote molens de bedrijven op Neeltje Jans schaden De reddingsmaatschappij moest vorig jaar in totaal 29 keer uitruk ken. In 2015 was dat nog 14 keer. „Je kunt een keer geluk hebben", lacht Nortier. „We zitten altijd tussen de 20 en 40 uitrukken op een jaar. Als het mooi weer is, varen we vaker uit. Als het slecht weer is, zie je bij voorbeeld veel minder sportvis sers." Negen van de tien keer komt de KNRM in actie voor pleziervaarten met materiaalpech, aldus Nortier. De collega's in Breskens voeren 47 keer uit, tegenover 50 keer in 2015. De meest opvallende actie ge beurde in januari. Samen met de Belgische kustwacht redde de KNRM vier personen van een sportvisboot. Die was stuurloos ge- Als het mooi weer is, varen we vaker uit worden in een storm. Toen de boot de volgende dag aanspoelde op het strand van Cadzand, bleek er geen vis, maar 1.100 kilo cocaïne met een straatwaarde van 30 miljoen euro aan boord te liggen. De zes Zeeuwse afdelingen van de KNRM schoten vorig jaar 263 keer mensen te hulp. ALMANAK Het went hoor, om elke nacht één of twee keer gewekt te wor den door een hongerige baby. De jonge moeder is bijna verge ten hoe het voelt om meer dan vijf uur achter elkaar te slapen. Het is fantastisch zo'n kleintje, maar oh, wat keek ze uit naar een lange nacht. Deze week was daar hét mo ment: haar kind hield zich ineens tot zeven uur 's ochtends stil! En haar moeder werd deze keer niet wakker van het babyge huil, maar van een zeurende pijn in haar hoofd. Oh ja, zo voelde dat dus als je 'uitslaapt'... Twaalfde keer Nighthype Mogelijk herdruk geschiedenisboek Nieuwe lampen industrieterrein VOGELWAARDE Cursus snoeien hoogstamboom Een paar jongens kijken vanachter het gesloten hek toe. „Kunnen we al schaatsen? Nee? Wanneer dan wel?" De man met de boor en het meetlatje zegt dat hij hoopt op za terdag: „Maar zet thuis wel de vrie zer open, dan gaat het wat sneller. Ha ha ha." In Krabbendijke is het parkeer terrein bij het voetbalveld afgelo pen weekend onder 5 tot 12 centi meter water gezet. Kinderen ko men kijken of ze al kunnen schaatsen. Ze zouden het water wel met hun ogen willen kunnen bevrie zen. Het is al weer vier jaar geleden dat de ijs baan open ging. Jan Witsel heeft het ijs net gemeten: 2,5 cen timeter. Helaas jongens, schaat sen zit er op deze vrije woensdag middag niet in. Eigenlijk vinden ze het wel mooi, de mannen van de Ijs- en skeeler vereniging Krabbendijke. Die span ning, die onzekerheid: gaat het vriezen? Vriest het wel hard ge noeg? Gaat het te snel weer niet dooien? Kunnen we gaan schaat sen? Jaap Baas: „Zodra onze weerman van zich laat horen, begint het. Je voelt de spanning. Elke avond be spreken we met een man of tien wat te doen. Beginnen we al met het inschrijven van nieuwe leden? Moeten we het ruilbeursje voor schaatsen al organiseren?" De weersverwachtingen worden ge raadpleegd. Wie al wat langer mee loopt, probeert zich te herinneren hoe de ijsgroei zich in voorgaande vorstperiodes ontwikkelde. De weersverwachting zag er dit weekend nog gunstig uit. Maar nu hangt het er om. Het kan vriezen, het kan dooien. Letterlijk. Witsel en Baas hopen nog op een paar nachtjes nachtvorst en niet al te veel dooi overdag. „In geval van nood hebben we het Geheim van Krabben dijke." Nou ja geheim, de mannen willen het best verklappen. In de par keerplaats zijn een stuk of zes straatkolken om het wa ter af te voeren. Als de parkeer plaats onder water wordt gezet, draait de ijsclub de afsluiter in de ri oolbuis dicht, zodat het water uit de kolken niet wordt afgevoerd. „Als het ijs drie centimeter dik is en dooi wordt voorspeld, zetten we die af sluiter open. Het water kan dan langzaam onder het ijs weglopen zodat de ijsvloer op het asfalt komt te liggen. Dan kunnen we in elk ge val één dag schaatsen." donderdag 19 januari 2017 n De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) van Cadzand kwam in 2016 twee keer vaker in actie dan in het jaar ervoor. Dat komt vooral vanwege het mooie weer tijdens de zomermaanden, zegt schip per Bram Nortier. Bob Maes Cadzand -Bram Nortier, schipper KNRM Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Dj-feest Nighthype viert zaterdag de twaalfde editie bij Da Vinci in Terneuzen. Het dansfeest heeft als thema Winter Edition en dj's uit alle windstreken komen draaien. Miqstar uit Amsterdam, duo Cheery-O uit Brussel en Mickey V en Buonjorno uit Zeeuws-Vlaanderen. Zij worden vocaal onder steund door MC Donson uit Vlissingen. Kaartjes via nighthype.nl. ZAAMSLAG 'De Vroegste Geschiede nis van Zaamslag', het boek van archeoloog Ri chard Lensen komt mo gelijk weer beschikbaar. De 300 exemplaren die zijn gedrukt, waren bij de presentatie op 16 novem ber al gereserveerd. „Het hadden er van mij ook best iets meer mogen zijn", zegt Lensen. „We gaan nu kijken of er vol doende interesse is om er nog een aantal te drukken." HULST De lampen aan de licht masten op bedrijventer rein Hogeweg in Hulst worden deze week ver nieuwd. Ze waren verou derd en maken plaats voor 58 energiezuinige ledlampen. Het gaat om de openbare verlichting aan de Australiëweg, Ant- arcticaweg, Amerikaweg, Afrikaweg en het ge deelte tussen de Hoge weg en het parkeerter rein van Luctor Belting. Kosten: 30.000 euro. Stichting Landschaps beheer Zeeland houdt op de maandagen 6,13 en 18 februari een cur sus hoogstamfruitbo- men snoeien voor be ginners. Die vindt plaats in het dorpscentrum aan de Populierenstraat 41 in Vogelwaarde. Er zijn twee theorielessen en een praktijkles. Opge ven via 0113-230936. Voorpret Theo Giele Krabbendijke Ijsmeester Jan Witsel meet de dikte van het ijs in Krabbendijke. Jaap Baas kijkt gespannen toe. fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70