OZCAN AKYOL Schipper stuwongeval ramde eerder al brug of bel ons 088 - 70 70 600 6 Roemenië Bulgarije Hoogtepunten Roemenië Column Eerder deze week maakte scholierenvereniging LAKS bekend dat ze mee wilde doen aan de Tweede Kamerverkie zingen. In de verklaring viel te le zen dat er geen vertrouwen meer was in de huidige politieke par tijen, die te weinig zouden doen aan de negatieve ontwikkelingen in het onderwijs. Het bericht werd door de media breed opgepikt, maar bleek verzonnen. De jongeren wilden aandacht voor een serieus probleem en ko zen daarom voor een ludiek paar denmiddel: het fabriceren van foutieve feiten en deze met veel bombarie verspreiden. Er werd zelfs een heuse persconferentie belegd. Toen de waarheid echter boven water kwam, een dag later, kon den weinig journalisten de werk wijze van LAKS waarderen. De NOS, het ANP en NU.nl re ageerden stuk voor stuk not amu sed op de gang van zaken. Dat zorgde weer voor veel hoongelach bij neutrale toeschouwers, die op sociale media schreven dat de pers niet mocht zeiken, omdat elk ver haal voor publicatie goed gecheckt moest worden. Het zal wel. De werkelijkheid is: als journa listen serieuze instellingen niet meer kunnen vertrouwen, worden ze wel heel erg beperkt in hun werk. Een grapje moet altijd kunnen, vooral als het een hoger doel dient, maar als het middel in dit tijdsge wricht zo gevoelig ligt - een ca nard in elkaar bakken - had de aanpak wel licht ook anders ge kund. De jongens en meisjes van LAKS zijn intelligent. Ze weten wat er momenteel in de wereld speelt. Ver kiezingen worden ge saboteerd door nepnieuws. Een simpele risi coberekening had kunnen leren dat het debat na hun persbericht over iets heel anders zou gaan dan zij wilden. Want wie heeft het nu over de kwaliteit van het onder wijs? Niemand. Na de stunt van de scholieren vereniging gaat het vooral over de betrouwbaarheid van media, die het als institutie sowieso niet een voudig hebben. LAKS verklaarde gisteren: „Gelukkig is onze bood schap goed overgekomen." Het zal jeugdige en naïeve zelf overschatting zijn. De club heeft zichzelf voorlopig buitenspel ge zet. Nederlandse scholieren zijn nu weer overgeleverd aan de gratie van bestaande politieke partijen. En dat is ironisch, want het thema onderwijs werd volgens LAKS juist door hen niet serieus genoeg genomen. LAKS heeft zichzelf voorlopig buitenspel gezet De schipper blijkt op 22 oktober met de 110 meter lange Maria Va lentine op het Rhein-Herne Kanal tegen de Sterkrader Brücke in Oberhausen te zijn gevaren. Dat heeft de Duitse rederij Gefo, eige naar van het schip, bevestigd te genover deze krant. Het scheepvaartongeval op het Rhein-Herne Kanal is veroorzaakt door een technisch defect, aldus Gefo. De Wasserschutzpolizei Es sen, die het ongeval heeft onder zocht, beaamt dat. Het Wasser- und Schiffahrts- amt in Duisburg, de Duitse versie van Rijkswaterstaat, houdt het erop dat het bijna altijd om een combinatie van technische en menselijke fouten gaat. Bij de Sterkrade Brücke hebben vaker dit soort aanvaringen plaatsge vonden, omdat het een relatief lage brug is. In Nederland, Duits land en België varen schippers jaarlijks naar schatting in totaal zo'n tien tot twintig stuurhutten kapot. De Maria Valentine is voorzien van een in hoogte verstelbare stuurhut, die bij lage bruggen of hoge waterstand kan zakken. Dat hydraulische systeem functio neerde in oktober niet naar beho ren, aldus Gefo. Het bedrijf ziet geen verband tussen beide inci denten met de tanker. „In oktober ging het om een technisch pro bleem en zijn er geen menselijke fouten gemaakt", aldus woord voerder Cor Radings. Verzekering In binnenvaartkringen worden daar kanttekeningen bij ge plaatst. Ongelukken zoals de aan varing met de brug in Oberhau sen, worden volgens ingewijden altijd toegeschreven aan een tech nische storing in verband met de verzekering. „Bij het kapot varen van een stuurhut gaat het vaak om een menselijke fout. Als het hy draulische systeem weigert, dan kan een schipper terugvallen op een 'noodzakker'. Eén druk op de knop en de stuurhut zakt meteen naar beneden. Die noodoplossing werkt altijd", zegt een bron, die anoniem wil blijven. 10-daagse groepsrondreis {ma. t/m vr. 09.00-21.00 uur za./zo. 10.00-18.00 uur) reizen «nl donderdag 19 januari 2017 @ÖzcanAkyol Neonieuws De Slowaakse schipper van de benzeentanker die eind de cember de stuw bij Grave ramde, was twee maanden daarvoor met hetzelfde schip betrokken bij een aanvaring met een brug in Duitsland. Ook toen verloor het schip zijn stuurhut. Sjors Moolenaar Paul Bolwerk Grave/Oberhausen Ind. vliegreis en 23 kg bagage Verblijf in goede middenklasse hotels o.b.v. halfpension Lokale Nederlands sprekende reisleiding Ind. vliegreis en 23 kg bagage Verblijf in goede middenklasse hotels o.b.v. halfpension Lokale Nederlands sprekende reisleiding zie stipreizen.nl/rohvrb zie stipreizen.nl/rorbub Kiik voor nocfméér rondreizen op onze website! Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Voor deze reizen zijn de ANVR voorwaarden van toepassing, zie de website voor meer informatie. stipreizen.nl Sighisoara Brasov J*j* Harman v_a Predeal (•sSinaia Gura Humorului yVoronet Moldovil Cluj Turda Bicaz bfcTargu Mures /y\ Sighisoara Biertap Brasov Harman \Bran Predeal Boekarest Constanta Mongolia, Balchik Giurgiu Varna Etara Tryavna Boekarest Maak kennis met de hoogtepunten van Roemenië tijdens deze 8-daagse groepsrondreis! Dit prachtige, maar relatief onbekende land heeft enorm veel te bieden. Nü voor een scherpe prijs v.a. slechts €459! Incl. vliegreis, 23 kg bagage en verblijf in goede middenklasse hotels o.b.v. halfpension. U bezoekt o.a. de hoofdstad Boekarest, de Middeleeuwse stad Brasov en het beschilderde klooster Moldovita. Deze reis wordt door Stip klanten gewaardeerd met een 8.4!! Ontdek 2 prachtige landen in één reis tijdens deze nieuwe 10-daagse groepsrondreis naar Roemenië en Bulgarije. Boek deze reis nu tegen een zéér voordelige prijs v.a. €599! U verblijft in goede middenklasse hotels inclusief ontbijt en diner. Reis door de tijd in Roemenië, ontdek het rijke culturele verleden van Bulgarije en geniet van adembenemende natuur in het bergachtige gebied van Transsylvanië. Wacht niet langer en laat u verrassen tijdens deze prachtige rondreis! Juni Juli v.a. 629 Augustus v.a. 629 September v.a. 629 Oktober v.a. 599 Juni juli v.a. 479 Augustus v.a. 479 September v.a. 469 Oktober v.a. 459

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6