Emotioneel levensverhaal van vluchteling ■1 De nieuwe Tomas Ross is 2 ARTAX Donald Trumbo T Musical Het laatste waar je bij rapformatie De Jeugd van Tegenwoordig aan denkt, is een musical. Daarom maakten ze er een. „Theater blijft ridicuul, maar dit is echt tof." Uitgelicht TOP 3 LEG PUZZELS ■ii H ARTax, de vereniging die een muziek- (r)evolutie wil ontketenen, is ervan overtuigd dat muziek alle muren slecht. Het publiek moet overtuigd worden met inspi rerende kracht en levensechte theatrale voor stellingen. Een recept om in de realiteit van van daag toch te genieten van een door de ziel snij dend optreden van kwalitatief goede artiesten. Sopraan Violetta Lazin vertelt in My name is woman haar persoonlijke levensverhaal. Emotie en betrokkenheid druipen ervan af. Zij is afkom stig uit Belgrado (Servië). Maakte de oorlog van nabij mee, verloor haar broer en wil al die emo ties verklanken in haar zang. Haar aria's en liede ren worden ondersteund door een pianobegelei ding (Gianmaria Griglio). Waarom verruilt een operazangeres haar car rière van prima donna voor een performance waarin cabaret, persoonlijk verhaal, emotie en muziek samengaan? Ik denk omdat de schone schijn van de operalibretto's het gewoon niet ha len bij de aangrijpende gebeurtenissen die zij aan den lijve ondervond. Die vreten aan de mens en dat is nu juist wat Lazin wil verklanken in de sprekende zin: 'My name is: woman. Age: young. Color of my hair: grey. Color of my eyes: the color of tears.' die dit denken, moe ten echt naar deze voorstelling gaan, want Lazin zingt over haar geboorteland om daarna de verschrik kingen die zij daar on derging en haar lot als vluchtelinge in liede ren over te brengen. Heel intens en per soonlijk. Vreugde en verdriet liggen heel dicht bij elkaar. Lazin zingt over het verlies van dierbaren (begrafenislied) en de zinloosheid van oorlog die leidt tot haat of tot zelfmoord. Wat blijft hangen is de weergaloze stem van Lazin, die begrip vraagt voor het lot van vluchtelingen. Violetta Lazin verloor haar broer en wil die emoties verklanken in haar zang 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Film e hoofdrollen in WatskeburtV. - De L Musical zijn wegge- I legd voor schitte- rend gemaakte pop pen. Het zijn kari katurale uitvergro tingen van Faberyayo, Willie War taal, Vjèze Fur en Bas Bron, de niet meer zo heel jonge leden van De Jeugd Van Tegenwoordig, die in 2005 met de single WatskeburtV. hun eerste hit scoorden. Ruim tien jaar, vele hits en vijf suc cesvolle albums later staat de rap pende groep nog altijd op eenzame hoogte binnen de Nederlandse hip hop. Dit dankt ze aan de altijd origi nele taalvondsten en magnifieke mu ziek, gemaakt door Bas Bron. Nu betreden de rappers het theater met de hulp van regisseur Peter van de Witte en poppenmaker Jonathan Saville, bekend van de tv-serie Spit ting Image, de film The Life Of Brian SELFIES en de personages van de imaginaire popgroep Gorillaz. Het is een onver wachte uitdaging, voor iedereen. Ode Van de Witte: „De Jeugd en musical, die twee zijn eigenlijk niet te rijmen. Dat is ook meteen de grap, natuurlijk. Zij hebben een hekel aan theater: dat vinden ze iets ridicuuls. Mijn doel was een voorstelling maken waarvan ze zouden zeggen: theater blijft ridi cuul, maar dit is wel echt tof. Ze moe ten er volledig achter staan. Als dat het geval is, dan gaat hun publiek het ook leuk vinden en weet het de thea terzalen te vinden. Daarom hebben we het verhaal laten schrijven door de bandleden zelf." De regisseur heeft zich toch vaak afgevraagd: waar ben ik aan begon nen? Van de Witte (41) werkt al jaren als componist, arrangeur, tekstschrij ver en acteur. Ook was hij vijftien jaar lang onderdeel van het cabaret duo Droog Brood. Hij raakte bij de musical betrokken door regisseur Jasper Verheugd. „Ik nam het stokje van hem over toen Jasper uit het project stapte. Ik had al langer ambities als regisseur, maar dit regiedebuut kwam onver wacht snel op mijn pad. Eerlijk ge zegd kende ik De Jeugd niet eens zo goed. Maar de musical, een idee van creatief producent Eric Holman, zag ik in mijn hoofd helemaal voor me. Het moest een ode worden aan de muzikaliteit van Bas Bron. „De muziek diende als vertrekpunt donderdag 19 januari 2017 PZ II' 1 H Jeanette Vergouwen Hi houdt van cultuur Hém IHT en vooral van klassieke muziek. Zij is muziekrecensente. Wat: Violetta Lazin - My name is woman Waar: De wegwijzer Nieuw en St. Joosland Wanneer: vrijdag 20 januari, 20.00 uur Ik weet dat klassieke zang vaak ervaren wordt als elitair. Zij Reageren? uitenthuis@persgroep.nl Ravensburger, Puppies op pad Voor kinderen vanaf drie jaar, Thema van de puzzels is geba seerd op de te kenfilms van Paw Patrol. Ravensburger Eiffeltoren Night Edition 3D 216 stukjes met een multicolor- lampje. Jan van Haaste ren, Kerstmis 1000 stukjes! Alles verloopt rond Kerst een beetje chaotisch. Een druk kerstta fereel in de stad. Bron: bol.com B Lazin verhaalt in haar liederen over haar ervaringen met oorlog, fotoetiennewerner Het is binnenblijfweer! Joeke Berg heeft zin in de dichtbundel van een televisiepresenta tor en de nieuwe thril ler van Tomas Ross. Acteur Bryan Cranston sleepte een Golden Globe en een hele rits Emmy's in de wacht met de geniale rol van Walter White in de serie Breaking Bad. Zijn rol in de biografische dramafilm Trumbo leverde hem een Oscarnominatie op. Hij speelt de excentrieke scenarist Donald Trumbo die slachtoffer wordt van de klopjacht op com munisten in Hollywood. Door onder pseudoniem door te schrijven, zet hij zijn leven op het spel. Trumbo is vanaf zondag te zien op Filmt PP Een trip vol studentikoze gein Willem Jongeneelen Tot half april staan meer dan 60 voorstel lingen gepland van Watskeburt?! Dat mag gerust ambitieus ge noemd worden. Gaan de fans van De Jeugd hiervoor naar het thea ter? Omarmt het thea terpubliek deze muziek? Regisseur Peter van de Witte: „Ik vind het dap per dat onze producen ten dit aandurven. De eerste shows waren uit verkocht. Er zaten veel jonge mensen in de zaal. Ze maakten selfies tijdens de voorstelling. Dat is natuurlijk not done in een theaterzaal, maar hier past het wel." Ravensburger' Puzzle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45