'Het is toch een mooie promotie van je vak' 'Ze hebben een planning voor zichzelf gemaakt' Leidingbreuk dupeert Zierikzee en omgeving Fietskaravaan uit Brussel komt Schouwen-Duiveland verkennen 7 VAKWEDSTRIJDEN ARBEIDSBEPERKING Doof, autistisch of wat dan ook. Het draait niet om de beperking, maar om het talent Gierende zenuwen maar vooral dikke pret. In de keuken van Grand Hotel Ter Duin en in de tuin van Boerderij Molenberg in Burgh-Haamstede werd gister middag de landelijke Skills Plus competitie gehouden. Team Zuid hoek uit Zierikzee (groenvoorzie ning) en team Spelderholt uit Beekbergen (catering) sleepten een eerste prijs in de wacht. In de keuken wordt in een moor dend tempo peterselie gehakt. En in twee grote bakken met aarde, die voor de gelegenheid in een tent zijn aangelegd, wordt zorgvuldig een tegelpad uitgemeten. Reïntegre rend, een autistische stoornis, doof of een andere verstandelijke of li chamelijke beperking. Het doet er even allemaal niet toe als in Burgh- Haamstede, met de eigen vakvaar digheden als wapen, om de winst wordt gestreden. „Alles hier draait om talent", zeggen Tessa den Bak ker en Natascha Rooda van de Stichting Kenniscentrum Pro Work uit Burgh-Haamstede. Pro Work is de organisator van Skills Plus, vakwedstrijden voor mensen met een arbeidsbeperking. Een soort broertje van Skills Ta lents, de vakwedstrijden voor laat stejaars van het vmbo. De Skills Plus competitie is nieuw. Aan Het gaat om een pilot, waarvan het de bedoeling is steeds groter te groeien Burgh-Haamstede gisteren de lan delijke primeur. De winnende teams doen in maart in de RAI in Amsterdam mee aan de Europese finale, waaraan zes verschillende landen meedoen. Het gaat om een Normaal zitten Perry, Michel en Ronald van de Zuidhoek in het groenonderhoud. Maar voor Skills Plus hebben ze eigenhandig een tuintje ontworpen, ze richten die in en leggen zelfs een tegelpad aan. „Dus dit is wel een uitdaging voor de mannen", zegt begeleider Ma- rijn Dalebout. En nog een leuke ook. „Het is toch promotie voor je vak en je kunt laten zien wat je al lemaal kunt." Het is een hele leuke stimulans, vindt ook Theo Nieu- wenhuizen van Habo Hoveniers uit Renesse. Al kost het best veel tijd en vergt het ook wat van de zenuwen van de deelnemers. „Maar ze heb ben er hartstikke zin in." Vorig jaar mei heeft Habo Tuinruimers.nl op gericht: een bedrijf dat draait op mensen die via de Participatiewet aan de slag zijn. „Er wordt daarin steeds meer verplicht. Dan kun je afwachten of een voortrekkersrol vervullen. Wij kiezen voor dat laat ste. Mijn motto is: kijk niet naar wat mensen niet kunnen, maar kijk naar wat ze wel kunnen. Als je het op een leuke en open manier aan pakt kom je een heel eind." pilot, waarbij de bedoeling is steeds groter te groeien: met meer deelne mers per land, meer vakgebieden en wellicht ook met meer landen. „Een inclusieve wedstrijd, waarbij talent wordt omarmd." Terwijl camera's klikken en men sen op hun handen kijken, hakken Symen, Tjalling en Victor van team Spelderholt onverstoorbaar uitjes, bakken ze croutons en maken ze zelf mayonaise. Opdracht: het maken van een knetterverse Caesarsalade. „Het is top dit", vindt begeleider Patrick Selhorst. Pare Spelderhorst is een hotel- en conferentieoord in Beek bergen, nabij Apeldoorn. Tevens opleidingsinstituut voor jonge mensen met een afstand tot de ar beidsmarkt. „Die werken ook gro tendeels bij ons op het park. Dus dit is een mooi opstapje om eens bij anderen in de keuken te kijken. En natuurlijk waren ze vooraf heel ze nuwachtig, maar ze vinden het vooral ook erg leuk." Souschef Di- mitri Hoogendijk van Ter Duin, door omstandigheden plotsklaps begeleider van het Schouwse sa mengestelde team, geniet van de passie waarmee in zijn keuken wordt gewerkt. „Ik hoef geen aan wijzingen te geven. Ze hebben een hele planning voor zichzelf ge maakt. Leuk om dit zo te zien." Zierikzee Door een leidingbreuk aan het be gin van de Zandweg in Zierikzee heeft een deel van de stad gister ochtend zonder water gezeten. In Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Zon- nemaire en Schuddebeurs kwam slechts een dun straaltje uit de kraan. Volgens een woordvoerster van Evides hebben vijfduizend huis houdens last gehad van de leiding breuk. Aan de Zandweg in Zierik zee wordt al enkele dagen gewerkt. Rond het voormalige opjaagstation aan de Nieuwe Kooiweg worden de overbodig geworden leidingen ver wijderd. De aannemer heeft daarbij per abuis een in gebruik zijnde transportleiding geraakt. „Dat was een groot lek", zegt de woordvoer stervan Evides. Waterdruk Een uur later hadden medewerkers van Evides het getroffen deel afge sloten en was in het oostelijk deel van Zierikzee en in de vier dorpen de waterdruk weer hersteld. Alleen de Nieuwe Kooiweg bleef versto ken van deze nutsvoorziening. Maar dat was gepland in verband met de werkzaamheden. De bewo ners waren hiervan op de hoogte. De fietsclub Dynamobile uit Brus sel maakt in juli een toertocht door Nederland waarbij onder meer Burgh-Haamstede en Middelburg worden aangedaan. De club van 150 personen, onder wie ouderen en kinderen, brengt van zaterdag 22 op zondag 23 juli de nacht door in een tennishal van het Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen in Burgh- Haamstede. Dynamobile organi seert elke zomer een fietsreis van ongeveer zeshonderd kilometer. De vereniging heeft twee doelen: het bevorderen van de gezondheid door fietsen en het ontdekken van Europa. Kempen Dit jaar voert de tocht door de Antwerpse Kempen met stops in Herentals, Eindhoven, Den Bosch, Dordrecht, Delft, Ouddorp, Burgh-Haamstede en Middelburg. De laatste etappe voert naar Knokke, waar het gezelschap op de trein terug naar Brussel stapt. De deelnemers van Dynamobile worden goed verzorgd. De kara vaan krijgt begeleiding van een mobiele keuken (ingericht in een vrachtwagen), een mobiele drink- post, twee bezemwagens en een bakfiets waarin vermoeide kinde ren op adem kunnen komen. Dy namobile organiseert de zomerse toertochten sinds 1995. De reisdoelen liggen vaak in ei gen land, Luxemburg, Frankrijk en Duitsland. In 1998 werd via de Ka naaltunnel Engeland bezocht. Nederland staat niet vaak op het programma van de Belgische toer club. In 2003 werd Tilburg en in 2005 werd Goes als tussenstop aangedaan. woensdag 18 januari 2017 3D Zierikzee in de prijzen bij Skills Plus Esme Soesman Burgh-Haamstede FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Ton van den Nouweland Een karavaan van 150 fietsers uit Brussel is zaterdag 22 juli te gast in Burgh-Haamstede. Ton van den Nouweland Burgh-Haamstede Perry Berkout, Ronald Pankow, Michel Visser en begeleider Ma rijn Dalebout (vlnr). A Victor Dekker, Tsjalling Holwerda en Symen van der Kamp in actie in Burgh-Haamstede (vlnr).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56