€70 €0 44 8 WAT MAG'T KOSTEN? Wekelijks speurt de redactie op Marktplaats en Prikbord naar buitenkansjes, bijzondere objecten en vreemdsoortige hebbedingen. Deze week vonden we een Schots zwaard dat wordt gebruikt tijdens een doedelzakoptocht. In Zeeland is hij een begrip binnen de doedelzakwereld. Zijn vorige woonplaats Rilland heette dank zij Arie van Meerwijck jarenlang de doedelzakhoofdstad van Zeeland. De laatste tijd plaatst hij regelmatig ad vertenties op Marktplaats waarin hij delen van zijn collectie aanbiedt. „Ik heb veel doedelzakken verkocht. Deels vanwege mijn gezondheid, maar ook omdat mijn nieuwe hobby, modeltreinen verzamelen, veel geld en tijd kost." Van Meerwijck woont nu in Krui- ningen, maar voor zijn eerste doedel zakervaring moeten we terug naar zijn geboortegrond. „Ik kom uit Nijmegen en mijn ouders namen me jaarlijks mee naar de Vierdaagse. De eerste keer zat ik als 6-jarig jochie van 's morgens 9 uur tot 's avonds 6 uur te klappen naar alles wat voorbijkwam. In de optocht liep ook een horde doe delzakspelers mee. Dat vond ik zo mooi dat ik aan mijn moeder vroeg: DE CONCURRENTIE 'Kun je een rokje voor mij maken? Ze trok wit weg en vroeg: 'Waarom?' Ik antwoordde: 'Dan maak ik van een plastic zak en bezemsteeltjes een doedelzak en ga ik meelopen met de Vierdaagse.' Zie je het voor je? Liep ik daar met een nepdoedelzak en in mijn rokje naast de meute wandelaars. Geweldig." De interesse voor het instrument was gewekt, maar pas jaren later zou Van Meerwijck de doedelzak daad werkelijk gaan bespelen. „Inmiddels woon ik 42 jaar in Zeeland. Toen ik hier net kwam, hoorde ik dat de muziekvereniging een doedelzak- Ik vroeg mijn moeder een rokje voor me te maken. Ze trok wit weg speler zocht. Binnen een paar maan den speelde ik volledig met de band mee en gaven we optredens in Polen, Frankrijk en Schotland." Danseressen Van Meerwijck bouwde in ruim 40 jaar een verzameling van doedelzak ken en toebehoren op. Dit jaar ver koopt hij vrijwel alles. „Ik heb nu een Schots zwaard in de aanbieding. Dat wordt gedragen door de persoon die vooraan loopt bij een doedelzakop tocht. Soms wordt het ook gebruikt door danseressen. Ze leggen zwaar den kruislings op straat en springen er tussendoor." Als hij het zwaard verkoopt, heeft Van Meerwijck nog maar één doedel zak over. Die doet hij voorlopig niet weg. „Ik ga door met spelen, het blijft mijn hobby." Tot slot een tip voor de jeugd: „Leg die telefoontjes wat vaker naast je neer. Als je blokfluit kunt spelen, kan je ook met een doedelzak uit de voeten. Je hoeft maar negen nootjes te leren." woensdag 18 januari 2017 PZ Bruiloften en partijen, zak- en kleedgeld, goede doelen. Wat hebben we ervoor over? Deze week: ski's. Marle Smits (25) uit Terheijden: „Ski's die je van thuis mee brengt, nemen altijd zo veel plaats in be slag in de auto. Vandaar dat ik liever huur. Voor 70 euro heb ik een week lang ski's, stokken en een helm. Ik kies daarbij voor ski's die geschikt zijn voor de gemid delde, ervaren skiër. Ik heb wel eens een heel seizoen gewerkt in Oostenrijk. Toen kon ik gratis gebruik maken van huurski's. Als het even kan, ga ik elk jaar." Dennis Murre (29) uit Terheijden: „Ik ski pas twee jaar. Mijn vrouw, die ski lessen heeft gegeven, heeft het mij ook ge leerd. Met veel geduld. Wat scheelt is dat ik een natuur talent ben. Mijn ski's zijn de ski's die ik het eerste jaar huurde. Dat kostte me toen 170 euro. Na de vakantie vroeg ik: wat moet ik bijbe talen om deze gebruikte ski's te kunnen kopen? Met nog eens 65 euro waren ze van mij. Ik ski nu dus op ex- rentals." Jessica Groenleer (29) uit Breda: „Tien jaar gele den werkte ik in een winter sportgebied. Toen heb ik mijn huidige ski's van mijn baas gekre gen. Zeggen dat ik ze voor niks heb ge kregen klopt eigenlijk niet, want ik heb er keihard voor gewerkt. Als het even kan, ga ik elk jaar minstens één keer skiën. Elk seizoen laat ik mijn ski's even checken. Waxen en slij pen gebeurt elke twee jaar." Arie van Meer- wijck: „le dereen kan doe delzak spelen." FOTOJOHAN VAN DER HEIJDEN Object Schots zwaard voor doe delzakop tochten Verkoper Arie van Meerwijck uit Krui- ningen Prijs N.o.t.k. Gezien op Markt plaats 'Pak een doedelzak, nietje smartphone' Hans Puik —Arie van Meerwijck Onderdelen van een doedelzak, bieden, Ede (Marktplaats) M Antieke doedelzak, bieden, Kloetinge, (Markt plaats) Doedelzak in nieuwstaat, bieden vanaf 85 euro, Hoorn (Marktplaats)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49