7 7 'Dit is een Middeleeuws 24 Nike en Adidas strijden verbeten om de gunst Bottas is net zo snel als Rosberg en kan kampioen worden Nike en Adidas vechten een verwoede strijd om de gunst van de jonge voetbalfan, goed voor miljarden euro's per jaar. Provocaties zijn geoorloofd. Een reportage uit Beieren. W De karakters van Messi en Ronaldo weerspiegelen in zekere zin ook het contrast tussen beide merken Kort Wielrennen Noordlaren krijgt primeur De eerste marathon op natuurijs wordt vandaag verreden in Noordlaren. De schaatsbond KNSB heeft de ijsbaan in de Groningse plaats gisteren goed genoeg be vonden voor een marathon. De vrouwen starten al om 10.00 uur, de mannen vertrek ken vervolgens een uur later. De primeur gaat daarmee voorbij aan Haaksbergen en Arnhem, die aanvankelijk nog de beste pa pieren hadden. Van Aert moet rust nemen De Belgische veldrijder Wout Van Aert kampt twee weken voor het WK in Luxem burg met een knieblessure. De regerend we reldkampioen en grote concurrent van Ma- thieu van der Poel heeft al een tijdje last van zijn rechterknie en slaat een trainingsstage in Spanje met de Belgische ploeg over. „Ge zien de ernst van de situatie wil ik geen ri sico nemen. Ik hoop dat enkele dagen rust zullen helpen", zei Van Aert, die zijn knie morgen nogmaals laat onderzoeken. Opnieuw remise voor Giri Het is Anish Giri (foto) nog niet gelukt om op het internationale schaaktoernooi van Wijk aan Zee een overwinning te behalen. De Nederlandse grootmeester noteerde gis teren in de vierde ronde tegen de Rus Dmi tri Andrejkin wederom een remise. Loek van Wely verloor voor de derde keer op rij, nu van de Amerikaan Wesley So. Flitsen Quote van de dag Aces Wild temmige muziek. Lichtshow. Groots en meesle pend decor. Drif- tig klikkende ca- mera's. Wie niet beter weet, zou haast vermoeden dat de inaugura tie van de Amerikaanse president op het punt van beginnen staat, en anders de 62ste editie van het Eu rovisie Songfestival. Maar er is iets anders aan de hand: Nike lanceert vandaag een nieuwe voetbalschoen. 'The Hy- pervenom 3' heet het model deze keer. Een knalgeel, nogal futuris tisch object met ingebouwde sok en fluoriserende oranje frutsels. Het tegenovergestelde van wat we vroeger gewoon 'kicksen' noem den. Edinson Cavani, Harry Kane, Marcus Rashford, Gonzalo Hi- guain en Robert Lewandowski zijn van de partij op het gelikte gala, samen met journalisten, vloggers, YouTubers en marke tingmensen uit heel de wereld. Japanners, Brazilianen en Italia nen maken doodserieus selfïes naast de schoen. De Amerikaanse ontwerper vertelt voor talloze ca mera's plechtig wat deze schoen nu zo speciaal maakt, juist voor centrumspitsen. De technologi sche vaktermen vliegen in het rond. Winkelprijs: zo'n 280 euro. Maar de crux van dit commerci ële mega-evenement zit hem in de locatie. Nike heeft het legertje top- voetballers en genodigden uitge rekend naar München gehaald, de hoofdstad van Beieren, het histori sche grondgebied van Adidas, de grote concurrent. Het hoofdkan toor van het Duitse sportmerk zit een handvol kilometers verderop, in Herzogenaurach, geboortestad van Adi Dassier. Dit is al tientallen jaren typisch Adidas-gebied. De officiële verklaring van Nike is dat het een puur praktische keuze was, aangezien Lewan dowski één van de grote blikvan gers is van de nieuwe schoen. Die voetbalt nu eenmaal in München, bij Bayern, de club waar Adidas al decennialang aandeelhouder en sponsor is. 'Toeval', aldus de men sen die daar bij Nike iets formeels over mogen zeggen. Maar wie wat dieper in de mar- ketingstrategie van de Ameri kaanse sportkledinggigant duikt, grinnikt om die verklaring. Nike is nooit vies geweest van wat provo catie richting de grote rivaal. Vorig jaar werd er óók een schoen in uit gerekend München gepresenteerd: stom toeval. En bij Champions League-finales of wereldkampi oenschappen zoekt het sportmerk steevast een manier om tóch wat reclame te maken in de speelste den, die dan zo nadrukkelijk in handen zijn van Adidas, officieel partner van de UEFA en de FIFA. Nike tuigt dan consequent een evenement op in de schaduw van het stadion, op de grenzen van de wettelijk voorgeschreven afstan den. Een strategie die wel past bij de Amerikaanse jacht op de voet- balmarkt, goed voor miljarden eu ro's per jaar. Adidas is in het voet bal al sinds mensenheugenis marktleider, Nike doet pas zo'n twintig jaar serieus mee. Maar de verschillen zijn inmiddels klein: naar schatting 2,2 miljard euro voetbalomzet (Nike) versus 2,5 miljard (Adidas). Mediafenomeen Het is óók een strijd om de sterren. Nike heeft Ronaldo, topatleet en mediafenomeen. Adidas heeft Messi, waarschijnlijk de meest be gaafde voetballer aller tijden. Twee onvergelijkbare karakters, die in zekere zin ook het contrast tussen beide merken weerspiegelen. Al jarenlang staan Messi en Ronaldo eenzaam aan de top, zowel op het veld als qua merkwaarde. Elk re clamefilmpje met de twee super sterren is een garantie voor mil joenen kijkers, veelal jongeren, dé doelgroep voor beide sportkle- dinggiganten. Nike is van oudsher altijd gefo cust geweest op helden en super sterren in de sport. Of het nu om Michael Jordan ging of André Agassi, de sporter stond nadrukke lijk centraal in het gelikte marke- tingverhaal van de Amerikanen. Adidas op zijn beurt investeerde traditioneel in teams en grote toernooien, als partner van veel Europese en internationale sport bonden. Het kleinere Puma leek in dat kader meer op Nike, door al vanaf de jaren zeventig te investe- Aan de andere kant van de lijn ho ren we de Dick Advocaat zoals we hem kennen. Zich opwindend, deze keer vanuit Istanboel. De 69- jarige Hagenaar is trainer van de Turkse topclub Fenerbahce, maar alleen omdat de KNVB hem dis pensatie voor een seizoen heeft ver leend. „Bij hoge uitzondering, kreeg ik te horen", moppert Advocaat. „Om dat ik niet op tijd over een paar stu diepunten voor bijscholing be schik. Hoe is het mogelijk, denk ik dan. Het is een middeleeuws sys teem, het slaat nergens op. Met deze baan zorg ik wel voor werkgelegen heid voor twee andere trainers. Daar moet de CBV (Coaches Be taald Voetbal, red.) toch voor zor gen? Maar hier doe ik het." Advocaat heeft al jarenlang het allerhoogste trainersdiploma. Maar de UEFA heeft aan dat papiertje een licentie gekoppeld die slechts en kele jaren geldig is. Die licentie krijgt een trainer alleen als hij bin nen drie jaar vijftien punten heeft verzameld door bijscholing. Dat be tekent dat trainers congressen, se minars en workshops moeten be zoeken. „Maar daar heb ik helemaal geen tijd voor", zegt Advocaat. Hier elke dag op het veld staan, zou ge noeg moeten zijn." Maar zo werkt het dus niet. Ge rard Marsman is technisch direc teur van de belangenvereniging Coaches Betaald Voetbal. Hij hoopt dat Advocaat snel de noodzakelijke punten bijeen sprokkelt, maar snapt de onvrede. „Vooropgesteld, het CBV stelt de regels niet vast. Dat woensdag 18 januari 2017 SCHAATSEN VELDRIJDEN SCHAKEN Hans de Koning zit zondag bij het duel van Go Ahead Eagles bij Excelsior op de tribune. De trainer is voor één duel geschorst nadat hij in de thuiswedstrijd tegen AZ (1-3 neder laag) van het veld was gestuurd. Tottenham Hotspur-verdediger Jan Ver- tonghen staat na verwachting twee maan den aan de kant met een enkelblessure. Kevin Brands (Go Ahead Eagles) en de clubloze Jeroen Lumu lijken hun carrière te vervolgen bij Samsumspor, dat uitkomt in de Turkse tweede divisie. - Niki Lauda, topadviseur bij het Formule 1-team Mercedes, heeft vertrouwen in nieuw-komer Uon Valtteri Bottas (foto). De Sluitingsprijs Putte-Kapellen dreigt na 83 edities te ver dwijnen. De hui dige bestuurs leden van de traditionele slot wedstrijd van het wielersei- zoen in België vinden zichzelf te oud om door te gaan. Het is nog niet gelukt opvolgers te vinden. 15 De 37-jarige Kro atische tennisser Ivo Karlovic (foto) heeft op de Australian Open tegen de Argentijn Horacio Zeballos (6-7 3-6 7-5 6-2 22-20) maar liefst 75 aces geslagen, een record in Melbourne. I Wielrenster Kir- sten Wild heeft in Australië de vierde en laatste etappe van de Santos Women's Tour gewonnen. In het eindklas sement werd ze derde en landge note Janneke Ensing tweede. J Landjepik om voetbalmiljoenen Sjoerd Mossou München Nederland heeft met Ronald Koeman en Dick Advocaat nog twee trainers werkzaam bij ge renommeerde clubs in het bui tenland. De laatste is dat alleen nog omdat de KNVB hem dis pensatie heeft verleend. Mikos Gouka Rotterdam/lstanboel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24