Marjan Berk €119, 15 AMC onderzoekt ontbindende lichamen Exclusieve Lezersreis Cruisen aan de kade U* Ik wierp de sjaal in volle lengte overde spekgladde brug reiskatern.nl Slachtoffers van een misdrijf lig gen vaak niet heel diep begraven, maar toch kan het lang du ren voordat ze zijn ge vonden. Bovendien is het lastig om te ach terhalen hoe lang ze al dood zijn. Hoogleraar anatomie Roelof Jan Oostra (foto) mag die situatie nu nabootsen in de tuin van het AMC, samen met de politie en het Nederlands Forensisch Instituut. 500 vier kante meter voor 50 mensen die zich ter beschikking van de we tenschap hebben gesteld. „Een beetje wel. In de VS en Aus tralië bestaat dit soort terreinen al langer. Dat zie je wel eens op tv. Grote terreinen waar forensisch experts kijken hoe lijken vergaan." „Het weer en de bodem zijn hier heel anders, dat heeft grote effec ten op het proces van ontbinding." „Nee, dat gaan we niet boven gronds doen. Want zo worden de meeste lijken ook niet gedumpt." wel? „Ze begraven iemand, dat komt het meest voor. Maar geen drie meter onder de grond, zoals op een kerkhof. Meestal rond de 80 centimeter, dat bootsen we na." „Als je de fases van ontbinding kent, kun je lijken beter opsporen. Bijvoorbeeld met warmtemeters en grondradars vanuit de lucht. Ook kunnen we veel preciezer achterhalen hoelang iemand al dood is. Dat is essentieel om te we ten wanneer het misdrijf plaats vond en of iemands alibi klopt." 3dagen vanaf 3-daagse 'minicruise' in Rotterdam MSS»P 11 Gevangen in een huis dat aan een bijna dichtgevroren vaart ligt. De schaatsen zijn allang uit het vet gehaald hier in de Kop van Overijssel, en liggen tussen hoop en teleurstelling te wachten tot het ijs 3 centimeter dik is... Gisteren werd ik wakker in een aquarel van vage tinten met in de mist half verdwenen bomen zon der onderkant. Vanochtend is al les gevat in sprookjesachtige rijp. Je kijkt en kijkt, en kijkt je ogen uit! En het is glad. Gladder dan glad. Gisteravond was het overdag ontdooide pad langs het water re delijk begaanbaar. Zo sukkelde ik voorzichtig naar mijn vriendin/ buurvrouw, drie bruggetjes ver der. Maar na de kaasfondue moest ik toch weer terug naar mijn eigen bed. Inmiddels was van deur tot deur de horizontale wereld veranderd in een spiegel gladde ijsbaan. Ik had uit voor zorg mijn lang niet gebruikte sneeuwschoenen al aangetrok ken, maar tegen deze spekglad heid was weinig kruid gewassen. besloot dat ze mij naar huis moest begeleiden. Zij is zorg zaam en bovendien tien jaar minder broos van bot dan deze oude berk. Maar daar doemde het eerste obstakel op: een brug. Deze brug is een ergernis voor de dorpelingen: te hoog en door de grote vierkante tegels zo glad dat wij aarzelend aan de rand van de opstap stagneerden. Mijn vrien din voelde met haar voet hoe glad het oppervlak was: „Glad! Spek glad!" Ik dacht na. Misschien moest ik - valangstige vrouw - gewoon op mijn zitvlak deze brug nemen. Maar de keus tussen een bevro ren bilpartij en een gecompli ceerde dubbele breuk van een van mijn uitstekende lichaams delen deed mij angstig rillen. De les die ik van dit voorval leerde: „Koop, ook in de uitver koop, alléén kwaliteit. Deze das is zeker vijfentwintig jaar oud. Met dank aan Chanel." PS: Mijn roodborst heeft zijn hoogtevrees overwonnen. Hij scharrelt eigenlijk altijd alleen maar laag bij de grond om de zaadjes en pinda's die de mussen en mezen laten vallen, op te pik ken. Maar door honger gedreven zat hij nu hoog op de derde tak boven de grond te smullen van alle vogelsnoepkettingen die daar hingen. „Te denken valt aan e-noses: elek tronische neuzen die stofjes kun nen ruiken, zoals eiwitten die bij de ontbinding vrijkomen." „Mensen die hun lichaam be schikbaar hebben gesteld voor de wetenschap - zo'n 300 per jaar - zijn benaderd. 99 procent wil meewerken." „Nee, iedereen kan slachtoffer worden van een misdrijf." „Minimaal 5 jaar, omdat het onge veer zo lang duurt voordat een li chaam helemaal is ontbonden." „Zeker. Het kan interessant zijn om te ontdekken wat er na ontbin ding nog zichtbaar is van een ziekte, bijvoorbeeld botkanker." „De vergunningaanvraag was een traag bureaucratisch proces, maar niet vanwege ethische bezwaren." Inclusief WestCord mompelde ik. „Wat zeg je?" vroeg mijn buur vrouw. „Ik weet wat!" Ik droeg de ooit tijdens de uit verkoop in de winkel van Chanel voor een klein prijsje gekochte lange wollen gestreepte sjaal, die toch niemand wilde hebben. Nu trok ik dit heerlijke kledingstuk van mijn lijf en wierp het ding in volle lengte over de brug. Daarna liep ik over de kostelijke lap voor zichtig naar de andere kant! Ook mijn buurvrouw kwam over mijn wollen das veilig over het ijzige oppervlak. Boek nu deze reis op reiskatern.nl/dg woensdag 18 januari 2017 Chanel CSI in de tuin van het ziekenhuis Het Amsterdams Medisch Cen trum (AMC) maakt een begraaf plaats voor 50 lichamen. Het volgen van het ontbindingspro ces moet meer duidelijkheid geven over lijken die gedumpt worden door criminelen. Francine Wildenborg Amsterdam CSI naast het ziekenhuis? Waarom moeten we dat hier dan ook doen? Dus straks liggen er rottende lichamen naast het AMC? Wat doen criminelen hier dan Wat willen jullie weten? Hoe onderzoek je een lijk dat Verblijf is mogelijk tot 31 mei 2017 2 nachten in een Superior Room Inclusief ontbijt 3-gangen verrassingsdiner Ondanks dat dit schip niet gaat varen, kriebelt het toch bij de gedachte dat u op 'minicruise' gaat. Dit voormalige vlaggenschip van de Holland- Amerika Lijn heeft bijna alle wereldzeeën bevaren en draagt een rijke geschiedenis met haar mee. Mijn buurvrouw/vriendin Zo kwam ik ongebroken thuis. ss Rotterdam Het ss Rotterdam is een ontdekkings reis vol verhalen. Het schip biedt een authentieke sfeer met de bijzondere kunstwerken en de stijl en wellevend heid van de fifties. U overnacht in één van de 254 sfeervolle hotelkamers. Met dit arrangement geniet u van een heerlijk 3-gangen diner in het Lido Restaurant met uitzicht op de skyline van Rotterdam. Pak de watertaxi naar het centrum of maak een rondvaart door de haven van deze wereldstad. onder de grond ligt? Wie wil daar liggen? Moeten zij aan eisen voldoen? Hoe lang blijven ze daar liggen? Levert het de medische weten schap ook nog wat op? Waarom hadden we nog geen wetenschappelijke begraaf plaats in Nederland? 2 x overnachting in een Superior Room 2 x uitgebreid Internationaal cruise ontbijt 1 x 3-gangen verrassingsdiner in het Lido Restaurant op de aankomstdag Cruisen aan de kade Lezersprijs vanaf €119,- p.p. Adviesprijs vanaf €139,-p.p. Prijs is op basis van 2 personen per kamer en exclusief toeristenbelasting. Toeslag op vrijdag en zaterdag. Overige voorwaarden en toeslagen zie website. HOTELS „Bedenk een list, Tom Poes...", Meer informatie en boeken: Ga voor Cruisen aan de kade naar onze website reiskatern.nl/pzc/WEST1702 of bel het ss Rotterdam 010-2973090 o.v.v. 'Persgroep Cruisen aan de kade'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15