9 dat hij de band met Europa ter dis cussie stelt, dat is historisch gezien zonder precedent. „Het is volkomen strijdig met alles wat Amerika de af gelopen decennia gedaan heeft. Met het ter discussie stellen van de trans atlantische samenwerking haalt hij de bodem onder de NAVO weg. Zo ver mag Amerika nooit gaan." Zo ver gaan de VS niet, als het aan aankomend minister van Defensie James Mattis ligt. „Als we de NAVO vandaag niet hadden, zouden we hem moeten oprichten", zei hij in een hoorzitting in de Senaat. „Ik ben helemaal voor goede relaties, maar we moeten ook de realiteit erkennen. Er is een afnemend aantal gebieden waar we goed samen kunnen werken en een toenemend aantal kwesties waar we tegenover Rusland staan." Minister Bert Koenders van Buiten landse zaken sluit zich daarbij aan: „In de onveilige wereld die we hebben kun je niet zeggen dat de NAVO niet meer nodig is." Rusland heeft flink te lijden onder de sancties, laten we kijken of we een deal kunnen sluiten. Ik denk dat we het aantal kernwapens flink kunnen verminderen. „Dit klinkt heel flink", zegt Rob de Wijk. „En duidelijk, en hard. Maar Trump is duidelijk en hard op een verkeerde manier. Poetin lacht hier om. Hij weet dat een deel van Europa er anders over denkt, en dat er dus ook op dit gebied verdeeldheid heerst." Dick Zandee denkt er net zo over: „De lachende derde in dit hele ver haal is Poetin. Die heeft baat bij on rust in Europa. Hij zal zich vrij voelen om nog meer avontuurtjes in het buitenland aan te gaan. Amerika heeft juist helemaal geen baat bij die onrust. Een sterk Europa is goed voor de VS. Dat Trump nu de han delssancties tegen Rusland ter dis cussie stelt, is niet handig." Daar komt bij dat het nog maar zeer de vraag is of Poetin wel wil praten over kernwapens. Daar zou de aankomende president van de VS toch eerst even bij stil moeten staan voordat hij zoiets roept. „Rusland is dol op zijn nucleaire arsenaal", zegt De Wijk. „Ze kampen met een waar deloze economie en allerlei andere binnenlandse problemen. Poetin gaat echt niet tornen aan de veilig heid van zijn land, daar hoeft hij niet mee aan te komen. Die kernwapens hebben ze niet voor niks." Aankomend minister van Buiten landse Zaken Rex Tillerson gaf in een hoorzitting over zijn benoeming een heel ander beeld van het Eu- ropa-beleid. „Rusland is een bedrei ging", zei de voormalige baas van oliegigant Exxon. Hij noemde het land een 'onvriendelijke opponent.' Als BMW denkt dat ze een fabriek in Mexico kunnen bouwen en auto's aan de VS kunnen verkopen zonder een importtarief van 35 procent: dat gaat niet gebeuren. De eerste klap is een daalder waard, zal The Donald denken - ook in een handelsoorlog. En de overvloed aan buitenlandse auto's in de VS, en het gebrek aan Amerikaanse auto's in het buitenland, is Trump een doorn in het oog. „In Fifth Avenue heeft ieder een een Mercedes voor de deur. Maar hoeveel Chevrolets rijden er in Duitsland rond?" De vraag is hoe Europa moet reage ren. IMF en Wereldbank voorspellen dat de Amerikaanse economie harder gaat groeien door het stimulerings beleid van de nieuwe president. Trump mag een handelsoorlog wil len riskeren, maar willen wij dat wel? Is Trump degene die de regels van het spel bepaalt? Nee, zegt Steven Brakman, hoogleraar internationale economie in Groningen. „Dat is we reldhandelsorganisatie WTO. De VS mag niet zomaar een tariefmuur op trekken. Europa kan daar een zaak van maken, en de kans is groot dat ze dan gelijk krijgen. Dan zijn er twee opties. Trump ziet er vanaf, of hij gaat door. Als hij doorgaat, mag Eu ropa tegenmaatregelen nemen." Maar ja - dan is het dus alsnog oor log, economisch gezien. En dat is een situatie die geen winnaars kent. Han del moet ongestoord kunnen plaats vinden. Koen Berden, directeur bij het World Trade Institute in Bern, denkt overigens dat we niet te snel in de stress moeten schieten. „Het is de vraag of Trump zijn woorden kan waarmaken. Het Congres en zijn mi nisters denken er anders over. Tot nu toe is het spierballentaal." Sigmar Gabriel, de Duitse minister van eco nomie, antwoordde op z'n Trumps. Wil Amerika dat Duitsers in hun au to's gaan rijden? „Dan moeten ze be tere auto's bouwen." Met medewerking van Frans Boogaard en Karlijn van Houwelingen dinsdag 17 januari 2017 Donald Trump omringt zich graag met souvenirs van hoogtepunten uit zijn leven. Een kleine greep: 1 Nathan Hale patriot on derscheiding. 2 Levensboom, een hoge onderscheiding voor Ame rikaans-Israëlische vriend schap. 3 America's Cup Award. 4 Foto van Trumps vader Frederick. 5 Stapel van Time Maga zine met Trump als per soon van het jaar. 6 Lievelingsboek Beautiful Country van J.R. Thornton. 7 Twee exemplaren van Unprecedented, het boek van CNN over Trumps overwinning. 8 Een stapel nummers van de Financial Times. 9 Bumpersticker uit zijn presidentiële campagne. Donald Trump in zijn kantoor in de Trump Tower. De nummers op de foto verwijzen naar het bijschrift rechts boven. FOTO DANIEL BISKUP/BILD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9