8 Nederlander komt om bij lawine NIEUWE WERELDORDE VS In zijn eerste interview met Europese media deed Donald Trump een paar stevige uitspraken. De EU is niet echt nodig, hij dreigt met hoge importtarieven, zinspeelt op een deal met Rusland en de NAVO is nog steeds overbodig. Wat moet Europa hier nou mee? „Niks. Negeren. Vooral rustig blijven." Blij met de Brexit, kritiek op Merkel Een 33-jarige man uit Amster dam is gisteren in Oostenrijk om het leven gekomen nadat hij door een lawine in Lech- Zürs in de deelstaat Vorarl- berg was bedolven. Hoewel een reddingshelikop ter binnen een paar minuten ter plekke was, mocht hulp niet meer baten. Volgens de reddingsdiensten ontstond de lawine rond 12.30 uur. Eerst gingen de hulpdiensten ervan uit dat meerdere personen onder de sneeuwmassa te recht waren gekomen. Later werd duidelijk dat het alleen de Nederlander betrof. De Amsterdammer was in gezel schap van een andere Neder lander en een gids toen de la wine ontstond. Die werden niet geraakt door de lawine. Het ongeval speelde zich bui ten de piste af. Volgens burgemeester Lud- wig Muxel van Lech kwam de man onder een sneeuwlaag van anderhalve meter terecht. De lawine was driehonderd meter lang en tachtig meter breed. De Nederlander was al de derde lawinedode in zes dagen in Oostenrijk. Het gaat erom of het is gelukt de vereiste drie centimeter te halen KLM-vlucht draait om door kapotte vleugel Een Boeing 747 van KLM die onderweg was van Schiphol naar Nairobi in Kenia, heeft boven Egypte rechtsomkeert gemaakt vanwege een tech nisch mankement aan de vleugel. Aan boord waren 376 passagiers. Het vliegtuig is gisteravond veilig geland. „Er zat iets los aan de vleugel, wat niet los hoort te zitten", aldus een woordvoerder. Be sloten werd om naar Schip hol terug te vliegen, omdat daar een gecertificeerde tech nicus was die de reparatie kon uitvoeren. Vrouw van schutter vast Activist wil naar Frankrijk Schietpartij in club: 5 doden Het maakt me niks uit of Europa één is of niet. „Dit is echt heel slecht nieuws", zegt Rob de Wijk, directeur van het Cen trum voor Strategische Studies in Den Haag. „Wat je hier ziet is dat de Westerse wereldorde wordt ontra feld. Het belang van Donald Trump is Amerika, punt. Daar stopt het. Er is voor Europa maar één manier om daar tegenwicht aan te bieden: elkaar bij de hand houden." Maar hoe dan? Trump heeft de Britten ook al gefeliciteerd met de Brexit. Gaat hij niet proberen om overal de beste deal uit te slepen? Een zwak Europa is in zijn belang, het is goed voor zijn eigen winkel. „Ja, dat gaat hij doen. Dus is het zaak de rust te bewaren. Reageer niet op alles wat hij zegt. Negeer hem. Vaak roept hij maar wat, en dan zie je dat hij het ni veau van de commentator niet over stijgt. Ik maak wel eens een column, maar ik zou sommige dingen niet eens durven opschrijven. Hij wel, en hij is president van de VS! Echt heel zorgelijk." Een ferm standpunt vereist een sterk Europees leiderschap. En daar wringt de schoen, meent De Wijk. „Onze huidige generatie leiders is niet gewend om te gaan met dreiging of risico. We hebben mensen nodig met visie, die strategisch kunnen denken, die weten hoe het werkt met Rusland en de VS. Ik denk dat Angela Merkel op dit moment een van de weinigen is die dit aankan. Duitsland moet dus het voortouw nemen als er gezamenlijke actie nodig is tegen Trump." De Britse ex-Brexiteer en buiten- landminister Boris Johnson re ageerde positief. Hij is blij dat Ame rika met de Britten een nieuw han delsverdrag wil, 'en ook nog snel'. Er zijn vijf landen die betalen wat ze moeten betalen (aan de NAVO, red.) Vijf. Dat is niet veel, van de 22. Je kunt denken: Donald Trump is gek, en alles wat hij zegt is kolder. Maar soms heeft hij gewoon gelijk, moet ook Dick Zandee toegeven. Dat veel Europese landen hun belofte schenden om meer bij te dragen aan de NAVO, klopt. „Daar wordt al sinds de tijd van president Kennedy over gesproken. Maar Europa is tekortge schoten", zegt Zandee, defensiespe cialist bij Instituut Clingendael. Hij vindt het daarom wel logisch dat Trump Europa onder druk zet. Of er verder echt iets gaat veranderen aan het Amerikaanse defensiebeleid? Zandee moet het nog zien. „Trump twittert en doet van alles. Maar wat hij zegt is vaak volstrekt tegenstrij dig. In dit interview ook weer: hij noemt de NAVO achterhaald, maar ook ontzettend belangrijk. Ik kan dat niet rijmen. Bovendien laten zijn mi nisters van Defensie en Buitenlandse Zaken een ander geluid horen. Dus wellicht wordt de soep niet zo heet gegeten als hij wordt opgediend." Dat gezegd hebbende, er waait na tuurlijk wel een andere wind. „Het is niet zo dat we geen rare bokken sprongen kunnen verwachten. Trump zorgt voor onrust." En het feit dinsdag 17 januari 2017 LECH-ZURS Competitieleider Willem Hut gaat vanochtend om 8 uur het ijs in Haaksbergen keuren. Mogelijk wordt hier vanavond de eerste marathon op na tuurijs van 2017 gereden. SCHIPHOL SCHERM OP ZWART Een dubbeldekker in Londen rijdt voorbij de lichtkrant op Piccadilly Circus. Opvallend: de schermen zijn zwart. Dat ge beurde drie keer sinds de Tweede Wereldoorlog: toen vorige maand het licht uitviel in Londen en bij de begrafenissen van Winston Churchill en prinses Diana. Nu worden ze vernieuwd tot een nieuwe, magische show. foto reuters ORLANDO De vrouw van de schutter die in juni vorig jaar 49 men sen doodschoot in een homoclub in Florida, is gisteren opgepakt. Noor Salman zou haar man, Omar Mateen, hebben geholpen. Mateen zou vanuit de nachtclub Pulse sms'jes naar haar hebben gestuurd. Ook zou zij met hem hebben ge beld, terwijl de schietpartij al in het nieuws was gemeld. KIEV De Russische dissi dente kunstenaar Pjotr Pavlenski, die in het nieuws kwam doordat hij zijn scrotum vastspij kerde op het Rode Plein in Moskou, wil asiel aanvragen in Frankrijk. Hij is naar Oekraïne gevlucht. MEXICO Bij een schietpartij in een nachtclub in de Mexicaanse kustplaats Playa del Carmen zijn zeker vijf doden en vijftien gewonden gevallen. Onder de doden zijn vier bui tenlanders: twee Canadezen, een Italiaan en een Co lombiaan. Tijdens het feest in de Blue Parrot Beach Club in de Caribische kuststad opende de dader het vuur op de feestgangers. Diplomatie is bepaald niet de sterkste kant van Trump Mark van Assen en Sander van Mersbergen Donald Trump gaf een interview aan de Britse oud minister Michael Gove (The Times, links op de foto en Kai Diekmann (Biid) in New York. In het interview, dat gisteren ver scheen, geeft de nieuwverkozen president van de VS zijn visie op tal van onderwerpen die Europa aan gaan. Hij toonde zich onder meer kritisch op bonds kanselier Merkel en sprak zich en thousiast uit over de Brexit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8