C9 Schone lucht is schaars Vier verdachten van Bloemenbuurt vrij Storm 2 PVV en SP wilden het altijd al, de PvdA nu ook. Maak de Westerscheldetunnel tolvrij. Gaat dat lukken? VERKIEZINGEN TOL HAAR ERAF GOEDE DOEL COMMENTAAR In Nederland komt vanzelfsprekend schoon water uit de kraan. Niemand hoeft zich bij het drinken van gemeentepils zorgen te maken over zijn gezondheid. De kwaliteit van ons drinkwater is gegarandeerd goed. Kraanwater kan hier wedijveren met flessen- water. Maar met de lucht, die andere levensbehoefte die zo moge lijk nog fundamenteler is dan water, zit het in Nederland helemaal niet goed. Bij het Longfonds kun je tegenwoordig de lucht in je om geving controleren. Dat leverde gisteren vrijwel overal in Zeeland het resultaat 'matig' op. Dit is een zeer confronterende uitkomst. Het Longfonds meldt dat we op nog maar een paar plaatsen in Ne derland meestal schone lucht hebben, gelukkig ook enkele in Zee land. Anders dan de regering neemt het Longfonds de luchtnormen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) als uitgangspunt. Dat is een goede keuze. Want wie wil waarschuwen voor de effecten van vuile lucht, moet natuurlijk de wetenschappelijk onderbouwde nor men hanteren, niet de politieke die in Europa gelden. De Brusselse normen zijn ontstaan uit compromissen, gemaakt met geld in het achterhoofd. Daar heb je niets aan als je een longziekte oploopt. In Nederland worden zelfs die opgerekte Europese normen niet overal gehaald. Steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn nega tieve uitschieters. De overheid is tot nu toe weinig doortastend in het terugdringen van luchtvervuiling. In de verkiezingscampagnes zal het milieu on getwijfeld aandacht krijgen, maar dat is nog iets anders dan echt in grijpen in het (luchtverkeer, in de industrie en in de intensieve vee teelt. Dat ligt allemaal heel gevoelig, want zoiets heeft al snel effect op de economie. Toch moet het roer om. We kunnen niet wachten tot half Nederland kortademig is. Longfonds introduceert confronterende controle van de luchtkwaliteit ALMANAK Norah (5) uit Terneuzen zat maandagochtend maar wat te bibberen naast haar vader in de auto. Het was vroeg, het was koud, het was blue monday, kortom: Norah was weieens op gewekter naar school gebracht. Diep in haar kraag weggedoken wachtte ze tot papa genoeg zicht had door de voorruit om te vertrekken. De ruiten besloegen behoorlijk, dus ging de aanjager vol aan. Dat was voor de jongedame de druppel die de emmer deed overlopen. „Papa, alsjeblieft! Ik heb het al zo koud. Zet die storm uit!" Nieuwe AED bij De Schakel Jaco Moelker verdedigt titel Risk Commissie S&B vervalt ZIERIKZEE Zeeuwland wil scholen bouwen De SP en de PvdA besloten in het afgelopen weekend in hun verkie zingsprogramma op te nemen dat de tol in de Westerscheldetunnel zo snel mogelijk moet worden afge schaft. Ongeveer 500 miljoen euro, laat de provincie weten. Ja, want de tolheffing in de Wester scheldetunnel is geregeld in een aparte Tunnelwet. Daarin is vastge legd dat de tunnel op 14 maart 2033 tolvrij wordt. De tolperiode kan met maximaal twintig jaar worden verlengd, als de resultaten daar aan leiding toe geven. Om de tol eerder af te schaffen moet de Tunnelwet worden veran derd. Dat kan alleen de Tweede Ka mer doen (met daarna goedkeuring van de Eerste Kamer). Maar de NV Westerscheldetunnel, die de weg heeft gebouwd en ex ploiteert, is eigendom van de pro vincie. En die laat weten dan een compensatie te willen zien van voor het wegvallen van de tolop- brengsten. Om de tunnel af te betalen. Die kostte 750 miljoen euro. Daarnaast zijn er de exploitatiekosten (225 miljoen euro) en het onderhoud (300 miljoen euro). De totale kos ten over dertig jaar komen op 1,3 miljard euro. Een groot deel daar van moet worden terugverdiend met de tol. Sluiskiltunnel Als de tunnel nu tolvrij wordt ge maakt, is nog 500 miljoen euro no dig voor de dekking van de af schrijvingslasten en beheer en on derhoudskosten van de Wester scheldetunnel zelf en van de pro vinciale lasten die verband houden met de Westerscheldetunnel, zoals de afschrijving en rente van aande lenkapitaal en de afschrijving, rente, beheer en onderhoud van de Sluiskiltunnel (die is aangelegd met meeropbrengsten uit de tol van de Westerscheldetunnel) Volgens de NV Westerscheldetunnel zijn er ongeveer 250 mensen die per jaar 1.485 euro aan tol kwijt zijn Nee, er wordt ook tol geheven in de Kiltunnel tussen Dordrecht en 's- Gravendeel, maar de tol is daar aan zienlijk lager (1,45 euro voor perso nenauto's met een abonnement te gen 3,80 euro in de Westerschelde tunnel) en er maken veel minder mensen gebruik van. Vier verdachten van de oudejaars- rellen in de Vlissingse Bloemen buurt zijn vrij. Het Openbaar Mi nisterie ziet geen aanleiding de ver dachten van 17,22,24 en 26 jaar vast te houden. De mannen zijn giste ren vrijgelaten. Zij blijven wel ver dacht van betrokkenheid bij de ver nielingen en geweldplegingen met oudjaar in de wijk. De 34-jarige Vlissinger die afge lopen vrijdagochtend gelijktijdig met de vier werd aangehouden, is gisteren voorgeleid bij de rechter commissaris op verdenking van brandstichting. Hij blijft nog twee weken vast zitten. De 19-jarige Vlissinger die zich vrijdagmiddag zelf meldde bij het politiebureau zit ook nog in verzekering. Van daag of morgen besluit het Open baar Ministerie of ook hij wordt voorgeleid aan de onderzoeksrech ter. De aanklacht zal openlijke ge weldpleging en/of brandstichting zijn. Politie en OM sluiten niet uit dat meer mensen worden aangehou den voor de vernielingen en het ge weld in de jaarwisseling. Hun op roep aan wijkbewoners om te mel den wat ze weten, blijft van kracht. Team Criminele Inlichtin gen: 06-23874917 (tijdelijk num mer). dinsdag 17 januari 2017 VEERE De achtjarige Tessa Cabboort heeft heel lang haar. Maar het heeft zijn langste tijd gehad, want de Kapelse is vast besloten het af te laten knippen voor Stichting Haarwensen. Die stichting zorgt ervoor dat kinderen die kaal worden een pruik van echt haar kunnen dragen. Omdat zo'n pruik 1.500 euro kost wil Tessa datzelfde bedrag inzamelen voor Haarwen sen. Ruim 200 euro daarvan heeft zij al opgehaald. Donaties kunnen naar rekening NL42RABO0136328628 t.n.v. Stichting Haarwensen o.v.v. spaarpot 160151. Info op www.you- tube.com/watch?v=ejstG10yzXI fotomarcelledavidse Tip? redactie@pzc.nl NIEUWERKERK Nieuwerkerk krijgt er vanaf deze week een openbare 24 uur per dag bereikbare AED in een verwarmde kast bij. Het apparaat komt te hangen bij verenigingsgebouw De Schakel van de Her steld Hervormde Kerk, bij de ingang aan de Bad huisstraat. De overdracht is vrijdag om 16.00 uur in het bijzijn van vertegen woordigers van de dorps raad Nieuwerkerk, kerk gemeente en leverancier. KAPELLE Jaco Moelker (foto) uit Kapelle verdedigt vol gende maand zijn natio nale titel Risk. Dat mag de regerend kampioen doen op 4 februari tij dens het NK Risk op het Marineterrein in Amster dam. Op het terrein strij den driehonderd deelne mers om de titel. Die ver overde de Kapellenaar vorig jaar als eerste na vier potjes en twaalf uur spelen in het Legermu seum in Delft. ZIERIKZEE De vergadering van de commissie Samenleving en Bestuur van de ge meente Schouwen-Dui- veland die donderdag 2 februari stond gepland, vervalt. Agendapunten van deze commissie wor den behandeld in de ver gadering van de commis sie Openbare Ruimte. Deze vergadering staat maandag 6 februari op de agenda. De juiste data zijn te zien op: schou- wen-duiveland.nl. Marco van der Wel, di recteur van de gefu seerde woningbouwver enigingen Zeeuwland en Woonburg, meent dat zijn organisatie een rol kan spelen bij de huisvesting van het Schouwse basis onderwijs. Op het gebied van onderwijshuisvesting staat veel te gebeuren. ZEELAND 7 Tolvrije Jeffrey Kutterink en Ernst Jan Rozendaal Middelburg Wat gaat dat kosten? Maar het is toch de Tweede Ka mer die beslist? Waar is die 500 miljoen euro dan voor nodig? Wordt alleen in Zeeland tol gehe ven? Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55