Ruiken of iemand dement wordt Traumabehandeling bij mensen met psychoses blijkt wél effectief 8 Reuktest Ogen dicht en testen wat het reukvermogen is van afzonderlijk het linker- en rechtergat. Het is een in 2013 ont dekte methode om de achteruitgang van het cognitieve vermogen te meten. Sindsdien pro beren wetenschappers de reuktest verder te verfijnen. In de pogingen om de mentie vroegtijdiger te ontdekken heeft de Universiteit van Penn sylvania een volgende stap gezet. Daar is een test ontwikkeld die onthult of iemand cog nitief al licht achteruit gaat, erger dan op basis van de leeftijd mag worden verwacht. In doktersj argon heet dit MCI, een voorstadium van dementie. Verdeeld over drie groepen werden 728 ou deren getest. Ze moes ten 16 verschillende geuren raden. Ook voerden ze een cogni tieve test uit. Werd daarmee bij 75 procent van de mensen MCI ge constateerd, in combi natie met de reuktest liep dit aantal tot 87 procent op. Niels Prins, neuroloog bij het VUmc Alzheimercen- trum in Amsterdam, is enthousiast: „Hoewel nog verdere stappen nodig zijn, kan deze eenvoudige screenings methode van toege voegde waarde zijn voor huisartsen." -Arnoud Kluiters Kort of lang, iedereen is in zijn leven wel een periode op zichzelf. Lien Hofman (101) uit Tilburg was de laatste 25 jaar van haar leven weduwe. Hoewel blij met elke dag, had ze steeds vaker momenten dat ze het welletjes vond. Veeleisend: „Ik ben snel tevreden. Ook in mijn huwelijk ben ik niet veeleisend geweest. Mijn man en ik hadden wel eens meningsverschil len, maar dat hoort bij een huwelijk. Op die momenten kon ik hem wel achter het behang plakken." Koken: „O, dat deed ik zo graag. Ik kookte vroeger vaak voor mensen. Nu eet ik hier in Woonzorgcentrum De Heikant wat de pot schaft. Vol gens mijn dochter kan niemand zo'n lekkere bal gehakt maken als ik." Vrijheid: „Ik moet niet bedisseld worden, houd graag de regie in han den. Maar als je afhankelijk bent, moet je hulp aanvaarden. Ik loop met een rollator en rijd in een elektrische rolstoel. Maar omdat ik nog helder van geest ben, voel ik me vrij." Ware liefde: „Mijn man Co. We zijn zestig jaar getrouwd geweest. Toen hij in zijn jonge jaren voor mijn deur stond met een vriendje, was de keuze al snel gemaakt. Co overleed op zijn 86ste. Dat verlies was enorm zwaar na zoveel tijd samen." Datingsite: „Ik heb geen computer, dus dat wordt lastig. Maar was ik 65 geweest, dan had ik me misschien wel ingeschreven, waarom niet? Maar nu niet meer. De liefde is over en wacht boven op me." Flirten: „Niet nodig, dat deden man nen wel met mij. Ik had vroeger veel sjans. Op dansles werd ik altijd als eerste gehaald. Co is in ons huwelijk nooit jaloers geweest. Als nu een man te dichtbij komt, zeg ik schert send: 'Kijk uit hoor, want Co is er ook.' Zo voel ik dat echt. Co is altijd bij me." Aanschuiven: „Dat doe ik makkelijk. Maar ik heb geen zin om elke dag de zelfde verhalen aan te moeten horen. Ik lees dagelijks de krant en kijk tv, ik houd wel van een goed verhaal." Afknappen: „Ik kan niet tegen domi nante mensen. Ook houd ik niet van opscheppers. Ik zal ook nooit tegen andere bewoners zeggen dat ik iets beter kan dan zij. Ieder doet z'n best." Geluk: „Dat ik een dochter en klein kinderen heb. Als ze er zijn, knap ik helemaal op. Contact houdt wakker. Er zijn mensen die geen bezoek krij gen, terwijl ze wel kinderen hebben. Dat vind ik zielig." Levenslessen: „Verdraagzaamheid. Aandacht hebben voor de ander en goed zijn. De ander altijd proberen op zijn gemak stellen. Maar als ie mand lelijk tegen me doet, doe ik lelijk terug!" Eenzaam: „Op die momenten krijg ik een huilbui en blijf ik op mijn ka mer. Dan denk ik aan vroeger en aan alles wat niet meer is. Aan de mooiste dag: toen ons kindje geboren werd. En aan de slechtste: toen Co en mijn ouders overleden." Leven: „Elke dag is er eentje en daar ben ik dankbaar voor. Maar soms hoeft het voor mij niet meer. Dier baren vallen weg en je wereld wordt alsmaar kleiner. Je doet zo weinig, je handen zijn stil. Daar zat vroeger zo veel leven in." Verwachtingen: „Heb ik niet meer. Ik wacht af. Ik ben ook niet bang voor de dood. Hopelijk sterfik in mijn slaap, dat lijkt me fijn. Ik zal met een rein geweten weggaan en verheug me op het weerzien met Co." TRAUMA dinsdag 17 januari 2017 In Amerika is een reuktest ontwikkeld die het opsporen van voorstadia van de mentie vergemakke lijkt. „Dit lijkt een wel kome en aanvullende screeningsmethode voor vooral huisart senpraktijken." PZ 'De liefde wacht boven op me' Jeanette van Haasen Op 29 december 2016, kort na dit interview, koos Lien Hofman ervoor het leven te verlaten. Dit interview is met uitdrukkelijke instemming van de familie gepubliceerd. Onderzoek bij 13 ggz-in- stellingen haalt een heilig huisje onder behandelaars omver: traumabehande ling bij mensen met psy choses blijkt wel effectief. Seksueel misbruikt of ern stig mishandeld? Zulke er varingen vergroten niet al leen de kans op psychoses, mensen krijgen ook te maken met een posttrau matische stress stoornis (PTSS). „Veel behandelaars kijken weg en geven de diagnose PTSS niet", zegt David van den Berg, klinisch psycholoog. Hij promoveert vrijdag op onderzoek waar aan 13 gzz-instellingen meewerkten. „Behande laars zijn bang om herinne ringen op te rakelen. De aanname is dat patiënten een terugval krijgen. Het gevolg is dat bij liefst 97 procent van deze mensen een effectieve behandeling uitblijft. Ze worden gene geerd of moeten het doen met pillen. Zo blijven ze in een vicieuze cirkel." Het on- Alleen pillen slikken is geen goede remedie voor traumabehandeling. derzoek verspreidde 155 deelnemers over drie groe pen: een deel volgde EMDR-therapie, een ander deel Exposure-therapie. Dit zijn de meest beproefde behandelingen bij getrau matiseerde mensen. De derde groep kwam op een wachtlijst. Wat bleek: de mensen in de twee behan- delgroepen hadden een sterkere afname van hun klachten dan de mensen in de derde groep. Zo'n 60 procent voldeed zelfs niet meer aan de PTSS-criteria. „Therapeuten moeten men sen met psychoses niet langer uitsluiten van deze traumabehandelingen." -Arnoud Kluiters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50