Schutter bloedbad nachtclub Reina in Istanboel opgepakt TimrjasJ mK.'im. W JjjjJdsj/ffjzjfj.fjJ |i 4 Nudisten eisen weer toegang Delftse Hout NIEUWJAAR Na een klopjacht van ruim twee weken werd hij samen met zijn kind opgepakt in de stad Esenyurt, ten westen van Istanboel. Ver moedelijk is Masharipov de Oei- goer die de Turkse politie in het vi zier had. Turkse media toonden gister avond een foto van de arrestatie van Masharipov, waarop hij geha vend wordt afgevoerd. Hij lijkt klappen te hebben gehad in zijn gezicht. Hij heeft een blauw oog en bloedige verwondingen. Bij de aanslag op nachtclub Reina kwamen 39 mensen - onder wie 27 buitenlanders - om het le ven en raakten tientallen mensen gewond. De dader opende het vuur op de bezoekers van de club. Hij ontsnapte in de chaos. Vergelding Islamitische Staat (IS) eiste de aanslag op. De terreurgroep zei dat de aanslag een vergelding was voor de Turkse militaire betrok kenheid in Syrië. Vlak na de aan slag verscheen een selfie-video van de vermoedelijke dader. Volgens de Turkse krant Hur- riyet kwam de politie Masharipov zondag op het spoor. In een huis waar hij tijdelijk gewoond zou hebben, trof de politie 150.000 dollar aan. Dat bedrag was be doeld voor de aanslagpleger. Mas haripov zou het geld niet hebben opgehaald, omdat de politie hem op de hielen zat. Volgens de Turkse vicepremier Numan Kurtulmus was 'een in lichtingendienst' bij de aanslag betrokken. Kurtulmus zei gisteren dat het niet een 'gewone terreur daad' betrof, maar een 'uitzonder lijk goed voorbereide en georgani seerde daad'. Ze waanden zich in de zomer van 2013 ineens opgejaagd wild: 23 naaktrecreanten die de ene na de andere boete kregen van ruim 90 euro voor blootloperij in re creatiegebied Delftse Hout in Delft. Herman van der Helm (62), naturist 'zo lang hij zich kan her inneren', kreeg er zelfs acht. Zijn 'collega' Alfred Brans, alias 'Hugo de Bloot', 'slechts' vier. Maar om dat Brans bleef weigeren zijn broek aan te trekken, werd hij af gevoerd door de politie. Wat volgde was een juridische strijd die tot op de dag van van daag voortduurt. Terwijl het voor Herman van der Helm zo simpel is. Naakt recreëren mag op elke plek in Nederland 'die daar ge schikt voor is'. Preutser „De wetgever heeft dat ooit bewust ruim gelaten", zegt Van der Helm, „zodat de wet kan meebewegen met de verande rende mening in de samenleving over naaktrecreatie. Als de ge dachten wat 'vrijer' zijn, kan naakt recreeren zelfs bij een drukke strandopgang. Maar als de maatschappij wat preutser wordt, gaan we verderop zitten. Buiten de officiële naaktplekken is het aan de naaktrecreant om te beoordelen of een plek geschikt is of niet. Zodat niet een gemeente het alleenrecht heeft om te bepa len waar je naakt mag recreëren." En daar wringt hem de schoen. Dat rustige stuk grasveld in Delftse Hout is zeker geschikt, vindt Van der Helm. De geschie- -JÏ' j - Buiten de officiële naaktplekken is het aan de naaktrecreant om te beoordelen of een plek geschikt is denis bewijst zijn gelijk: al 33 jaar lang liggen hij en tientallen an deren daar in hun blootje. Zon der problemen. Totdat de ge meente in 2013 besloot de blote- riken niet meer te tolereren. Er moest horeca komen, naakt- loperij past daar niet bij. Het re gende boetes. Dat pikten de naaktrecreanten niet. In januari 2014 maakte de kantonrechter in Den Haag de zaak nog kolderieker: naakt rec reëren in Delftse Hout zou onge schikt zijn als er meer dan 150 'gewone' recreanten rondhan gen, dat wil zeggen: gekleed. Door die uitspraak verviel twee derde van de boetes. „Maar moes ten wij dan voortaan met een tel- raam naar Delftse Hout?" vraagt Van der Helm. „En wegwezen zodra er één iemand te veel met broek aan het veld oploopt?" Hoge Raad De bloteriken gingen in hoger beroep en kregen gelijk: alleen als een locatie 'evident ongeschikt' is, mag naaktloperij verboden worden, oordeelde het Gerechts hof. Dat pikte het Openbaar Mi nisterie weer niet. Want wat is 'evident'? Via de Hoge Raad werd de zaak terugverwezen naar het Gerechtshof. En dat Hof hakt morgen de knoop door over het veldje in het Delftse Hout van Herman en zijn blote vrienden en vriendin nen. Naaktrecreanten in heel Nederland kijken belangstellend mee. „Want als wij verliezen, kan elke gemeente in het land voortaan eenzijdig en zonder aanleiding een gebied ineens als ongeschikt aanwijzen voor naaktrecreatie", zegt Bernd Huijser van de Naturisten Fede ratie Nederland (dat de merk naam zeer recent wijzigde in 'Blootgewoon'). „Dan zijn alle naaktrecreanten in het land dus voortaan vogelvrij." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10/12 dagen Hoogtepunten Noorwegen Mooiste fjorden en kusten van Noorwegen 8 dagen Devon en Cornwall 5/8 dagen Zwarte Woud en Mainau Drielandenreis Zwarte en Bodensee 10/12 dagen Toscane: Umbrië en Rome/ Lago Maggiore en Toscane CJ i \JZJ 10 dagen Istrië Opatija dinsdag 17 januari 2017 De schutter die tijdens nieuw jaarsnacht in nachtclub Reina in Istanboel 39 mensen om het leven bracht, is gisteren opge pakt in de buurt van Istanboel. Het gaat om Abdulkadir Masha- ripov. Peter Winterman Istanboel De man doodde in de club tientallen bezoekers, fotoepa Moet kunnen toch, overal in je nakie? Een groep nudisten vecht al jarenlang met de gemeente Delft om bloot te mogen lopen in het Delftse Hout. „Verliezen we deze zaak, dan zijn alle naaktrecreanten vogelvrij." Victor Schildkamp Den Haag/Delft Grote Herman van der Helm voert een verbeten juridische strijd voor naaktrecreatie. fotonico Herman van der Helm De verdachte Abdulkadir Masharipov wordt afgevoerd. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: B www.bolderman.nl k Prijs p.p. o.b.v. 2ipers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten ~£fcuj$fputen en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4