Het moeilijkste komt als laatste 44 hoge leeftijd kunnen 6 STEVEN PONT A G Theater Het bijzondere aan de voorstelling 'PAAZ', gebaseerd op de bestseller van Myrthe van der Meer, is dat het over depressie gaat, maar dat je er toch om kunt lachen. De makers hopen dat het inzicht biedt in wat mensen met een inzinking doormaken. Vraag het de deskundige De eerste tekenen van dementie moet je meer zoeken in de hoek van vergeetachtig heid, dagelijkse dingen die niet meer luk ken en onbegrijpelijke vergissingen. Natuurlijk vindt op den duur ook een sterke persoonlijk heidsverandering plaats, maar dat alleen wijst niet direct op dementie. Jarenlang werd gedacht dat je persoonlijkheid wel zo'n beetje vaststond. Dat was het idee van Costa en McCrae, de grondleggers van de persoonlijkheidsleer zoals die nu veelal wordt aangehangen. Je persoonlijkheid zou volgens deze onderzoekers op de belangrijkste vijf gebieden (en daarom ook wel de Big Five genoemd, namelijk; neuroticisme, extraversie, openheid, gerichtheid op de ander en consciëntieusheid) na je dertigste niet meer veranderen. Maar dat blijkt na nieuw onderzoek toch niet helemaal waar te zijn. Tot op Tot op hoge leeftijd kan je persoonlijkheid wel degelijk veranderen persoonlijkheden nog wel degelijk veranderen, zonder dat daar bijvoor beeld een ziekte als Alzheimer achter steekt. Mensen veranderen nu eenmaal door hun erva ringen en je doet ook tot op hoge leeftijd nog steeds ervaringen op. Het probleem is dus niet dat uw moeder zich wat bokkiger gedraagt, het probleem is de réden waarom uw moeder zich zo gedraagt. Ouder wor den valt niet mee; het leven bewaart het moeilijkst voor het laatst. Mensen vallen weg, het lichaam doet niet meer wat je wilt en je kunt twintig 50+- partijen oprichten, de maatschappij duwt je lang zaam maar gestaag naar de randen van de maat schappij. Je bent vaak niet meer (zo) relevant. Nu zijn er een hoop ouderen die dat als fact of life ac cepteren, of in ieder geval doen alsof. Zo niet uw moeder. Wellicht heeft zij moeite met het feit dat haar relevantie aan het afnemen is en verandert dat de manier waarop ze zich tegenover anderen opstelt. Of misschien kijkt ze terug op haar leven en is ze over bepaalde zaken niet tevreden. Of mis schien is ze niet tevreden met de rol die u in haar leven speelt, nadat zij jarenlang voor u heeft ge zorgd. In plaats van een ziekte als oorzaak van de gedragsverandering van uw moeder te zien, raad ik u dus aan eens goed naar haar te luisteren wat zij van haar huidige leven vindt. Wellicht ligt daar de oorzaak en begrijpt uw haar gedrag daardoor ook wat beter. HET PANEL C- v< ctrice en cabare tière Yora Rienstra (35) wilde na ze ven jaar cabaret juist niet opnieuw in haar eentje op et podium staan. „Maar ik vond het boek van Myrthe van der Meer heel boeiend en het is een belangrijk thema", zegt ze over haar deelname aan PAAZ. De naam van de voorstelling verwijst naar de psychiatrische afdeling van een al gemeen ziekenhuis (PAAZ). Opgegroeid met een manisch- depressieve oma weet ze als geen ander wat depressie kan aanrichten in een mensenleven. Ze vertelt er over aan de hand van een paar tekst fragmenten uit de solovoorstelling. „Als je lichamelijk iets mankeert, bijvoorbeeld je arm gebroken hebt, is het duidelijk wat er aan de hand is en wat er moet gebeuren: zes weken gips en klaar. Bij een depressie weet je vaak zelf niet wat er aan de hand is. Je dacht misschien dat je altijd last had van je arm, maar de pijn blijkt in je been te zitten. Wat ik goed vind aan het boek van Myrthe van der Meer is dat je mee gaat in de wereld van iemand die depressiefis. Als buitenstaander is moeilijk te vatten wat zich in ie mand afspeelt. Er wordt snel gezegd: 'Ach, stel je niet zo aan', of: 'Iedereen voelt zich toch weieens klote'. En als je depressief bent, kun je zoiets zelf ook lang denken. Je eigen gedachten zijn bovendien 'normaal', totdat je Voor mij is het idee van doodgaan beangstigend, voor Emma voelt het als een bevrijding erachter komt dat wat jij denkt wel licht helemaal niet zo normaal is. Ik vind het knap van Myrthe van der Meer dat zij dat proces heeft kunnen opschrijven op een manier die voor anderen herkenbaar is. Mijn perso nage Emma zit dus bij de dokter en denkt: maar iedereen wil toch dood? Dat is toch normaal? Totdat die dok ter zegt: „Nou, nee. Dat is het niet." Pas dan beseft ze pas dat haar ge dachten heel anders zijn dan die van de meeste andere mensen." Het is vrijdag 10 juli. Begin augus tus ga ik hoe dan ook weer aan het werk en tegelijkertijd denk ik: ik heb nog precies twee dagen om te leven. Mijn laatste zekerheden. „Voor mij is het idee van doodgaan beangstigend, maar voor Emma voelt het als een bevrijding. Overal waar ze kijkt ziet ze de dood. De voorstelling draait om de worsteling dat je niet weet hoe je moet leven met je depressie of je psychische aandoening." „Depressie kan iedereen overko men, maar er kleeft een groot stigma aan. Mensen hebben allerlei ideeën over wat voor personen de pressief zijn, hoe ze eruitzien, hoe ze erbij lopen. Dat had ik ook. Toen ik voor research voor PAAZ op een psychiatrische afdeling verbleef, zat ik met een heel leuke vrouw te pra ten. Ze zag er goed uit, had leuke kleren aan. Wat een toffe verpleeg ster, dacht ik. Maar zij was dus op genomen. Bij mijn oma was haar stoornis genetisch bepaald, maar depressie kan zo veel oorzaken hebben. Er za ten daar mensen die vroeger iets traumatisch hadden meegemaakt, die schizofreen waren, een bipolaire stoornis hadden of Asperger. Jong, oud, rijk, arm - alle rangen en stan den komen daar bij elkaar. Het is dinsdag 17 januari 2017 GO v* L''rA,« Psycholoog Steven Pont beantwoordt lezersvragen. Mijn moeder van 69 jaar was altijd een meegaande vrouw, maar gedraagt zich de laatste tijd wat bokkiger. Zaken waarvan ze vroeger nooit een probleem maakte, zijn nu ineens een ding. Hoort dit bij de ouderdom of is dit beginnende dementie? Verder lijkt er weinig aan de hand te zijn. Reageren? hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS DESKUNDIGE Ay Lin Kho HUISARTS Rutger Verhoeff Depri op het toneel Vivian de Gier ti RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen Als je je arm breekt, ga je naar de Eerste Hulp. De dokter doet onder zoek, stelt vragen en zegt: 'Je arm is inderdaad gebroken'. Op de PAAZ gebeurt op het eerste ge zicht hetzelfde: je gaat er met een psychische equivalent van een ge broken arm naartoe. Je vertelt wat er is gebeurd, waar het pijn doet en wacht op het oordeel. Het verschil is dat deze dokter je zegt: 'dit is geen arm, maar een been'. 44 —Yora Rienstra Bij suïcidale mensen denk ik aan totaal vereenzaamde zielen die helemaal niemand meer hebben om zich aan te warmen, maar ik heb een vriend. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48