'Antidepressiva hebben een onterecht stigma' Even slikken 5 Wattenstaafje kan oor beschadigen Nederlandse opvoeding, met daarbij het beste uit de Armeense cultuur. Daarmee bedoel ik ook het eten. Ik was altijd fan van de Italiaanse keu ken, maar heb dankzij Sewan en haar familie nieuwe favoriete Armeense gerechten leren kennen. Ik vind dat echt een verrijking." Kunst en muziek zijn ideaal om het hoofd leeg te maken Sewan: „Tekenen was voor mij al op jonge leeftijd een ontspannings oefening. Ik werd er kalm van en te gelijkertijd kreeg ik er nieuwe ener gie van. Later heb ik het schilderen ontdekt. Als ik in mijn studietijd een belangrijk tentamen had, ging ik schilderen om beter met de spanning om te kunnen gaan. Ik dacht op die momenten even niet meer aan school. Het bleek te werken, want de tentamens ging daarna supergoed. Ik merk nog steeds dat schilderen een fijne manier is om het hoofd leeg te maken. Het feit dat je iets met je handen creëert, geeft me een goed gevoel." Ard: „Mijn uitlaatklep was altijd voetbal. Dat heb ik 25 jaar lang ge daan. Daarnaast maak ik muziek. Ik heb gitaar gespeeld in verschillende bands, maar de laatste tijd komt het daar niet meer van vanwege de kin deren. Ik huur nog wel met enige regelmaat een oefenruimte, waar ik een paar uur lang lekker herrie kan maken. Dat is mijn manier om het hoofd leeg te maken." De onschuld is verdwenen Sewan: „Ik vind dat de tijd zijn on schuld heeft verloren. Toen wij jon ger waren, stond uitgaan gelijk aan feestvieren. Alles was makkelijker dan nu. We hebben allebei, los van elkaar, gestudeerd in ons lievelings- land Italië. Aan gevaar dachten we helemaal niet. Maar nu moet je overal op bedacht zijn. Veiligheid is niet meer vanzelfsprekend. Er kan van alles gebeuren." Ard: „Dat komt ook door de sociale media. Je hoort en ziet veel meer als er ergens een aanslag heeft plaats gevonden. Het nieuws heeft daar door meer impact." Sewan: „Ik vind dat best eng. Je weet niet meer waar je naar toe kan gaan." Ard: „We gaan misschien op vakan tie naar Frankrijk, maar dan wel naar een klein plaatsje, niet de grote stad. Die afweging maak je toch." Geef een kind vrijheid en vertrouwen Ard: „Ik heb altijd veel vrijheid ge kregen van mijn ouders; volgens mij ging ik daar goed mee om. Mijn ou ders vertrouwden erop dat ik geen gekke dingen zou doen. Die vrijheid wil ik graag overdragen aan onze kinderen, als ze dat aankunnen." Sewan: „Respect is een waarde die ik graag meegeef aan onze kinderen. Ik hoop dat ze net als ik openstaan voor andere culturen en mensen." Medicatie Christiaan Vinkers: „Nee. Antidepressiva is een onge lukkig etiket voor zo'n twintig tot dertig genees middelen die helpen bij klachten als angst, zenuw pijn, slaapproblemen of bedplassen. Uit ons onder zoek blijkt dat antidepres siva slechts in de helft van de gevallen worden voor geschreven tegen depressie. Bovendien blijkt dat een kwart van de gebruikers maar één of twee keer een recept inlevert bij de apo theek. En ongeveer de helft stopt binnen een halfjaar." Roeland Vis: „De afgelopen dertig jaar is het aantal mensen met een depressie niet toegenomen. Er zijn aanwijzingen dat antide pressiva op grote schaal onterecht worden voorge schreven." Vis: „Het is dus de vraag of het gebruik zo massaal is. In ons boek besteden we veel aandacht aan zaken waarbij de farmaceutische industrie zich van haar slechtste kant heeft laten zien. De meeste patenten zijn verlopen, er wordt nauwelijks nog re clame voor gemaakt en in Nederland geven we elk jaar minder geld uit aan antide pressiva. De vraag naar en het gebruik van antidepres siva ligt vooral bij de patiënt in samenspraak met de arts en zo moet het ook zijn." BESCHERMING Vinkers: „Op het gebruik van antidepressiva rust een stigma. In het nieuws zijn er geluiden als: je wordt er agressief van, je krijgt er zelfmoordneigingen van. En: ze helpen niemand. Bij sommige mensen werken antidepressiva inderdaad niet; het zijn geen magische middelen. Natuurlijk zijn er bijwerkingen, zoals erectie problemen, verminderd libido of gewichtstoename. De risico's worden sterk overdreven Maar de risico's worden sterk overdreven en daar moeten we vanaf, want een groep mensen zal door deze negatieve berichtgeving geen antidepressiva gebrui ken of stoppen, terwijl ze er baat bij zouden hebben." Vis: „De eerste antidepres siva zijn bij toeval ontdekt. Artsen zagen dat depres sieve patiënten ineens beter functioneerden met genees middelen tegen tubercu lose. Die pil bleek effect te hebben op de serotonine huishouding en daarna werd geroepen dat mensen met een depressie dus een serotoninetekort hebben. Maar daar is geen hard be wijs voor. Als je serotonine gaat meten, zie je dat de hoeveelheid bij depressieve patiënten niet veel anders is dan bij mensen zonder depressie.' DE ZIN EN ONZINVAN ANTIDEPRESSIVA dinsdag 17 januari 2017 PZ Vivian de Gier Ongeveer 1 miljoen Neder landers slikken een anti depressivum, maar toch rust er een taboe op. Psy chiater Christiaan Vinkers en apotheker Roeland Vis scheiden feiten van fabels in hun boek 'Even slikken. De zin en onzin van anti depressiva'. Zijn we zo massaal depressief? Waar ligt dan de oorzaak van het massale gebruik? Christaan Vinkers en Roeland Vis Welke hardnekkige fabels bestaan er? —Christiaan Vinkers Depressie wordt toch vaak veroorzaakt door een serotoninetekort? Kan dat niet op een andere manier worden verholpen? Even slikken. De zin en onzin van antidepressiva, Christiaan Vinkers en Roe land Vis, verschijnt bin nenkort bij Balans, €19,99. CHRISTIAAN VINKERS ROELAND VIS Oor reinigen? Voorkom interne schade. Gebruik geen watten staafje, maar val terug op je vinger in een handdoek. Dit is de bijge werkte richtlijn van de Amerikaanse Academie voor Keel-, Neus- en Oorstudies. Het rapport wijst op de gevaren van te fa natiek oorsmeer verwijderen met wattenstaafjes, pennen, paperclips en ook vingers (met lange nagels): je duwt de oor smeer juist dieper het oor in of be schadigt de ge hoorgang. KNO-arts Maaike van den Aardweg van UMC Utrecht herkent dat: „De functie van smeer is het oor schoon te maken en te be schermen tegen in vloeden van buiten. Van nature ver dwijnt het vanzelf, bijvoorbeeld door kauwen en kaakbe- Een was handje is beter dan een wat tenstaafje. FOTO SHUTTER- STOCK wegingen. Soms hoopt het zich op. Verwijder het dan met een washandje of stop een vinger in een handdoek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47