3 3 ADVIES Wat zeg je niet en wat zeg je wel? blijkt de beste keuze die ik ooit heb gemaakt. Dankzij antidepressiva, de therapie en de afstand tot thuis leer ik mezelf weer kennen. Ik maak vrienden, leef op. Het is alsof ik die onvindbare puzzelstukjes tegenkom. Genezen Is het de studiereis, de antidepressiva of de therapie die me eruit heeft ge trokken? „Er zijn geen methoden waarvan we kunnen zeggen: hier mee genees je", zegt Bakker. Ook an tidepressiva en therapie samen werkt niet altijd. „Als huis en haard verlaten voor jou heeft gewerkt, dan is dat alleen maar mooi. Volgens mij slaagt een psycholoog pas als de be handeling maatwerk is." Ik weet nog hoe moeilijk het was aan mijzelf toe te geven dat ik onge lukkig was, terwijl iedereen om me heen een mooi leven leek te leiden. Laat staan dat ik het aan anderen durfde toe te geven. Wil je hulp, dan moet je over een enorme drempel. Bakker: „De hulpverlening mag zich dit aantrekken, ja. De stap maken om hulp te zoeken is veel te groot." Een pasklare oplossing aandragen om een depressie te verhelpen, dat kan dus niet. Dat zegt ook professor Tineke Oldehinkel van de universi teit van Groningen, die onderzoekt hoe jongvolwassenen hun plezier verliezen. „De meeste studies zijn gebaseerd op een bepaalde vorm van medicatie en therapie. Dan verbetert de groep over het algemeen 'gemid deld'. Dat betekent dat sommigen er veel baat bij hebben en anderen hele maal niet." Ook Oldehinkel zegt dat maatwerk het streven moet zijn. In haar onder zoek houden de deelnemers een maand een dagboek bij, waarin ze opschrijven wat ze doen en hoe ze zich daarbij voelen. Op basis daarvan krijgen ze persoonlijke leefstijladvie zen, die veelal te maken hebben met sociale activiteiten en lichaams beweging. Verbetert bijvoorbeeld je stem ming van wandelen aan de vloedlijn, blijf dat dan doen. Oldehinkel raadt aan op te schrijven wat je doet en hoe je je voelt. „Als je een dagboek bij houdt, werk je actief mee aan het herstelproces." Dat klinkt logisch. Wie antidepres siva slikt, wacht 'hulpeloos' op verbe tering, terwijl je tijdens een depres sie vaak het gevoel hebt toch al ner gens controle over te hebben. Op internet spreken bezoekers Ik maak vrienden, ik leef op. Het is alsof ik die onvindbare puzzelstukjes tegenkom over talloze alternatieve methodes. Zo zou acupunctuur goed werken om emoties te kunnen losmaken. Juist voor wie niet altijd verdrietig is, maar geen emoties ervaart. Ook zijn er succesverhalen van mensen die hardlopen en zich sindsdien stukken beter voelen. Diederik Stapel, de oud-hoogleraar psychologie die na een plagiaat schandaal zijn positie verloor en in een zware depressie belandde, schrijft in zijn boek daarover dat de wandelingen met een paard hem van zelfmoord afhielden. Met haar zou hij een 'pure verbin ding' hebben gevoeld. Zijn heftige en negatieve gedachten verdwenen tij dens de stevige tochten als sneeuw voor de zon. Maar wetenschappelijk bewezen is het allemaal niet. Daarom wordt nog veel onderzoek gedaan naar zware neerslachtigheid. Bram Bakker: „Dat verhaal over de pressie kennen we nu wel, zeggen sommige mensen. Maar hoeveel ro mans zijn er wel niet geschreven? We moeten dit verhaal blijven vertellen", besluit hij. Met mij gaat het beter. Veel beter. Ik weet dat ik nog wel eens een te rugslag mag verwachten, maar ik kan er adequater mee omgaan. Laatst was ik bij een concert van de band Bear's Den. Ik vond het zo mooi, ik was tot tranen toe geroerd. dinsdag 17 januari 2017 GO Oei, die beweging ben ik niet gewend. Daarna volgen rustige, soms pittige oefeningen waar bij ik de rol of bal met benen en flank moet voortduwen. De oefe ningen voor de schou ders - staand tegen een muur beweeg ik een balletje heen en weer- voelt het prettigst. Dit smaakt naar meer, maar jeetje, wat speelt die kuit de volgende dag op. Charlotte van Genderen Helder en praktisch De blackroll is lekker licht en laat zich dus makkelijk hanteren. Het is even goed oefenen voor je de bewegingen onder de knie hebt. Ontspannend Motiverend Vooral de oefeningen voor nek, schouders en rug zijn prettig. De oefeningen voor de benen kunnen zwaar aanvoelen. Omdat je de bewegingen rustig uitvoert, kun je lang doorgaan en dat voelt prima. De oefeningen kunnen op den duur wat eentonig worden. Prijs kwaliteit Een standaard blackroll kost €29,90. Niet al te duur, als je het ding tenminste trouw gebruikt. Als je meer uitvoerin gen wilt kopen, loopt de prijs natuurlijk op. •V6- De Blackroll masseert je bind weefsel. Eind oordeel Leuk voor fans van sportattri- buten Wie in een depres sie zit, krijgt veel goedbedoelde ad viezen. Hoe lief ook bedoeld, sommige opmerkingen wil een depressief persoon niet horen. Het is vooral van belang om mensen niet te sommeren wat ze moeten doen. Wie zelf nooit in een depressie heeft ver keerd, kan zich moei lijk voorstellen wat de ander doormaakt. Blijf vooral begripvol. Wat zou je vooral niet en wat vooral wel kunnen zeggen? 1. Zeg NIET: 'Ik heb ook weieens een dipje' WEL: 'Ik kan me misschien niet voorstellen wat je doormaakt, maar ik wil graag naar je luisteren' 2. NIET: 'Ga maar wat leuks doen, dan gaat het wel over' WEL: 'Misschien heb je geen zin om de hort op te gaan, we kunnen ook samen thuisblijven' 3. NIET: 'Je moet wat vaker naar buiten' WEL: 'Zullen we samen wandelen?' 4. NIET: 'Je bent jong, de wereld ligt nog aan je voeten' WEL: 'Je kunt dit overwinnen' 5. NIET: 'Zetje eroverheen' WEL: 'Het kost tijd, ik ben er voor je' 6. NIET: 'Depressief? Je hebt je leven prima op orde' WEL: 'Misschien zie je door de bomen het bos niet meer, maar het wordt weer beter. Tot die tijd sta ik aan je zijde.' 7. NIET: 'Je moet niet zo negatief denken' WEL: 'Ik weet dat je je niet zo wilt voelen' „Ik heb geen stempel op mijn voorhoofd dat zegt dat het slecht met me gaat," zegt de Rotterdamse journalist Jorien de Wit. fotodesireeschippers Het Depressiegala wordt op maandag 23 januari om 22.00 uur uitgezonden op NP01.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45