De positieve kant van depressie Nek en rug hebben baat bij Blackroll 2 RENE DIEKSTRA IEDEREEN \l vm Therapie Journalist Jorien de Wit (25) kampt sinds haar 17de met depressies. Als ze erover zwijgt, merkt niemand het. Na therapie, pillen en een reis gaat het eindelijk beter. Column Depressie is een aandoening met een slechte reputatie. Het ondermijnt je lichamelijk, emotioneel en sociaal en bij to tot 15 pro cent is het zelfs dodelijk. Er lijkt, kortom, geen ple zier te beleven aan depressie. Maar dat geldt voor meer aandoeningen. Neem lichamelijke pijn. Nie mand is er blij mee en velen lijden er verschrikke lijk onder. Toch is het van levensbelang dat we pijn kunnen ervaren. Pijn is een waarschuwingssys teem. Het waarschuwt je bijvoorbeeld om niet te dicht bij een kachel of haardvuur te gaan zitten. Daarom is het gevaarlijk als mensen geen pijn kunnen ervaren. Zulke mensen zitten vaak onder de verwondingen van dingen waaraan ze zich ge brand of gestoten hebben zonder dat gemerkt te hebben. Want: geen pijn, geen bewustzijn. Is de pijn van depressie ook een waarschu wingssysteem? Depressie is de pijn van een te grote last op onze schouders die ons weg- of teneerdrukt en, minstens zo pijnlijk, waar we ons op eigen kracht onvoldoende tegen opgewassen voelen. Via de symptomen van depressie waar schuwen ons lichaam en geest ons dat we met een (te) groot probleem worstelen. Waarschuwings signalen zijn symptomen als grote onrust, slecht slapen, weinig energie, verlies van interesses, gestoorde eetlust en ge dachten aan zelfdoding. Dat probleem moet eerst worden opgelost, alvorens we met ons le ven verder kunnen. Kortom, zoals Anderson Thomson, een depres sie-expert, het zo fraai verwoordt: depressie waarschuwt je dat er er gens in je leven een (groot) probleem is. Waar dat probleem zich ook voordoet, het zet je leven tijde- Depressie is de pijn van een te grote last op onze schouders lijk on hold en anderen zien dat je in een crisis zit. Het zijn precies deze kenmerken die betekenen dat een depressie je sterker kan maken. Daar voor is het van belang, aldus Thomson, je te reali seren dat je het in de beginfase van een depressie meestal niet op eigen houtje kunt, maar dat je een gesprekspartner of hulpverlener nodig hebt. Dat kan tegelijkertijd een positieve kant van depressie zijn: het ontwikkelen van je bereidheid aan ande ren hulp te vragen. Mensen die bij een eerste de pressie goed door anderen zijn geholpen, door staan een volgende depressie vaak veel beter. En dan is er nog het volgende inzicht uit onderzoek van Anderson en anderen. Als je je door een de pressie heen werkt, word je realistischer in je be oordeling van waarover je in het leven wel en niet controle kunt uitoefenen, in vergelijking met mensen die nooit een depressie gekend hebben. Die zien het leven nog al te vaak door een roze bril en maken voor zichzelf en anderen dikwijls een voorstelling van zaken, die niet klopt of zelfs mis leidend kan zijn. Kortom, aldus Anderson, depres sie is onderdeel van ons levensontwerp en dat het pijnlijk is, betekent niet dat het slecht of nutteloos is. Ik verbeeld me in elk geval dat onze depressies ons droeviger, maar ook wijzer maken. LEESTIPS VAN DE WEEK JANNET VflESSEN BEÏNVLOEDEN LEKKER IN BALANS v BIJBEL aar sta ik in de Am sterdam ArenA. Ik kijk naar één van mijn muzikale hel den. Roger Waters, voormalig front man van Pink Floyd. Het is misschien wel de mooi ste show die ik ooit heb gezien. Maar ik voel niets. Mijn lichaam is daar, maar ik niet. Zo gaat dat al sinds mijn 17de. Pas op mijn 22ste heb ik de moed verza meld om deskundige hulp te vragen. Zwaar depressief, is het onontkoom bare label. Van binnen weet ik dat wel, maar toch voelt het als een klap in mijn gezicht. Het is het begin van een loodzware tocht die nog steeds voortduurt. 'Jij depressief? Je lacht altijd', hoor ik veel, wanneer ik mezelf over een drempel sleep en vrienden vertel over mijn depressies die ik tot die tijd verborgen houd. 'Dus toen ik je uit eten nam naar dat chique restaurant voor je verjaardag, was je er niet echt bij?', vraagt mijn beste vriend ver baasd. Ik knik. Reizen Niemand snapt er iets van. Ik ook niet. Mijn leven loopt op rolletjes. Ik heb prachtige en liefhebbende men sen om me heen, ik heb altijd werk gehad, heb twee studies afgerond en maak mooie reizen. Toch knaagt het gevoel dat mijn leven onvolledig is. Alsof een paar puzzelstukjes van wie ik ben kwijt en onvindbaar zijn. Alsof iedereen de stralen van de zon weet te vangen en boven mijn hoofd altijd een donkere wolk hangt. Soms excuseren mensen zich, dat ze het hadden moeten merken. Dat hoeft én kan niet Gek vind ik het niet, dat mijn om geving mijn depressies niet opmerkt. Als het slecht met me gaat, zet ik een masker op. Ik dwing mezelf mijn bed uit te komen om aan het werk te gaan. Ik forceer mezelf om te preste ren. Werken is weliswaar vermoei end, maar het is ook een welkome afleiding. In tegenstelling tot veel mensen die met een depressie kam pen, slaap ik geen hele dagen en hui len doe ik al helemaal niet. Tijdens zo'n inzinking ben ik juist leeg. Emotieloos. Als ik over straat loop, is het of ik in een film zit. Ik zie mezelf lopen, maar het is net of ik het niet ben. Onzichtbaar Soms verontschuldigen mensen zich, als ik het ze vertel. 'Ik heb dat toch moeten merken?', zeggen ze dan. Nee, dat hoeft én kan niet. Ik heb geen stempel op mijn voorhoofd dat aangeeft dat het niet goed met me gaat. Dat is precies het probleem van depressie, legt psychiater Bram Bak ker uit, initiatiefnemer van het jaar lijkse Depressiegala in Amsterdam. „Als iemand een arm in het gips heeft of kaal is geworden door che motherapie, dan is het duidelijk dat iemand ziek is. Depressie blijft on zichtbaar en ongrijpbaar", zegt hij. Vlak voordat ik in behandeling ga, hoor ik dat ik een halfjaar mag stude ren aan de universiteit van Toronto. Zo'n kans krijg je maar eens in je leven. Als ik het doe, wil ik wel in staat zijn wat te kunnen voelen. Dus voer ik een aantal maanden inten sieve gesprekken met mijn psycho loog en pak vervolgens mijn biezen. Een halfjaar breken met oude pa tronen, vrienden en familie: het dinsdag 17 januari 2017 GO Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest. Dat een depressie pijnlijk is, betekent nog niet dat die nutteloos is. Wie hulp zoekt als het niet goed gaat, wordt een sterker mens. Reageren? hartenziel@persgroep.nl INC. HOE IN- EN UIT SLUITING WERKT EN HOE JE DUT KAN ledereen ine. - Jannet Vaessen Over het proces van in- en uitslui ting en hoe we el kaar beoordelen (Prometheus, 19,99) f c—-wt, 1W CreativiTIJD met de Bijbel - Linette Trapman Kunstenaar doet aan 'biblejourna- ling', ze tekent en schildert in de Bijbel (Kok, 14,99) Never nooit meer- Mark Da kriet Hoe raak je 80 kilo overge wicht kwijt? (Spectrum, 17,50) 0) Een nieuwkomer in sportattributenland: de Blackroll. Deze vederlichte rollen en ballen moeten ons bindweefsel losma ken, zodat we afvalstoffen sneller afvoe ren en fitter worden. Aan de slag dus! We staan er niet altijd bij stil, maar ons li chaam wordt bij elkaar gehouden door bind weefsel. Vergelijk het met de witte draadjes van een mandarijn. Bindweefsel onder steunt organen en verbindt lichaamsdelen. Door te rekken, te strekken en tegendruk uit te oefenen, maak je het soepel. En soepel bindweefsel zou er weer voor zorgen dat je sneller afvalstoffen af voert, bouwstoffen aanvoert én fitter wordt. Docent Bellatrix van Wingerden van Yogastudio Ouddorp gebruikt sinds kort 'Blackrolls' tijdens haar lessen; lichte ballen en rollen van gerecycled plastic waarmee je specifieke oefeningen doet. Je kan ze ook thuis gebruiken. Ze laat me beginnen met een kuitoefening: de rol be weeg ik onder mijn lin kerkuit heen en weer. 'Maar jij lacht toch 9 altijd? Jorien de Wit 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44