II 10 ZE Student Hogeschool Zeeland laat zich niet gek maken in Istanboel De uit Hulst afkomstige student Jochem Compiet liet zieh niet weerhouden door de terreurdreiging in Turkije. Hij reisde in september naar Istanboel voor een minor architectuur. Door de aanhou dende terroris tische aanslagen in Turkije is het aantal buiten landse studen ten dramatisch afgenomen. Met zeker 50 procent. Maar de uit Hulst afkomstige stu dent bouwkunde Jochem Compiet laat zich niet afschrikken. Staand bij de Egyptische obelisk naast de Blauwe Moskee moet Jo chem wel even slikken wanneer hij hoort dat op deze plaats, een jaar geleden, dertien toeristen de dood vonden. Door een zelf moordaanslag van een IS-terrorist die zichzelf opblies bij een groepje Duitse toeristen. „Nu ik het zo hoor, krijgt deze plek voor mij meteen een extra beladen beteke nis", zegt hij bedrukt. De student aan de Hogeschool Zeeland woont sinds september in Istanboel. Daar doet hij zijn minor architectuur aan de particuliere Bahcesehir Universiteit, die aan de oever van de Bosporus ligt. Als on derdeel van het Erasmus-pro- gramma van de Europese Unie om voor minimaal drie maanden in een ander Europees land te stude ren of stage te lopen. „Bang ben ik hier in Istanboel nooit geweest. Wel op mijn hoede", zegt hij bij een glaasje thee op een dakterras dat uitkijkt over de Hagia Sophia. „Ondanks de bomaanslag van vorig jaar ja nuari besloot ik toch naar Istan boel te gaan. Zoiets kan overal ge beuren. Dat zie je maar aan Parijs en Brussel. Mijn ouders stonden achter mijn keus. Mijn school ge lukkig ook. Die heeft uiteindelijk het laatste woord. En ik was door die mislukte staatsgreep van 15 juli heel de zomer nerveus of mijn school het niet op het laatste mo ment zou afblazen." Talloze andere hogescholen en universiteiten, onder meer de Uni versiteit Gent, namen een andere beslissing en verboden hun stu denten wegens de terreurdreiging naar Turkije te gaan. Het aantal Erasmus-studenten is in heel Tur kije met zo'n 50 procent afgeno men. „Op mijn universiteit is de daling nog dramatischer", zegt Jo chem. „Het gaat om driekwart minder studenten uit het buiten land". Uit veiligheidsoverwegingen deed hij niet mee aan de marathon in de stad. En met oud en nieuw waren hij en zijn vrienden extra op hun hoede. Turkse studenten hadden hen gewaarschuwd drukke plekken, zoals het Taksim plein, waar jaarlijks het nieuwjaar wordt ingeluid, te mijden. „We waren gewaarschuwd. Daarom be sloten we met andere Erasmus- studenten een feestje te bouwen in het appartement van mijn Ne derlandse studievriendin Romy. We maakten nasi met kip, pinda saus en een salade. Na midder nacht gingen we naar buiten om naar het vuurwerk te kijken. Tot onze verbazing was er aan de oe ver van de Bosporus geen vuur werk te zien. Wel was de weg die naar de nachtclub Reina leidde, zo'n 2 kilometer verderop, door de politie geblokkeerd. Toen we hoorden dat er een aanslag was ge weest, schrokken we wel. Dus toch, zeiden we. Die waarschu wing was niet voor niets. Zelfben ik nooit in die nachtclub geweest. Ik ga liever naar een café om daar een biertje te drinken en te kletsen met vrienden". Van de noodtoestand en de enorme politieke polarisatie krijgt hij weinig mee.,, Het is een heer lijke stad met allerlei bouwstijlen, dus erg interessant voor mij. Ieder een is heel sociaal. Dat bevalt me enorm. Het is ook makkelijker om een 10 te halen, want het onder wijsniveau ligt hier lager. Dat het internet werd geblokkeerd na een bomaanslag kon ik echt niet gelo ven. Dat zou in Nederland nooit kunnen." In de vier maanden dat hij nu in Istanbul woont, heeft hij twee grote terroristische aanslagen van redelijk dichtbij meegemaakt. Dat het internet werd geblokkeerd na een bomaanslag kon ik echt niet geloven Maar deze nuchtere Zeeuw laat zich niet gek maken. De dubbele bomaanslag bij het Besiktas stadion op zaterdagavond 10 december, waarbij 46 doden vielen, was maar een paar honderd meter van zijn appartement. „Ik hoorde de eerste knal. Ik schrok enorm. Vanuit het raam zag ik een zwarte rookpluim. Vrien den zeiden meteen 'dat is een bomaanslag'. Kort daarna kreeg ik een telefoontje van mijn Turkse buddy die vroeg of ik veilig was. Alle Erasmus-studenten worden op die manier steeds gecheckt en geholpen. Dat buddy-systeem is echt fantastisch. Dat wil ik op mijn school ook gaan opzetten". dinsdag 17 januari 2017 Niet bang, wel op zijn hoede Mare Guillet Istanboel Jochem Compiet voor de Blauwe Moskee in Istanboel. FOTOSLAWOMIROKOZIENIEC -Jochem Compiet, student

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38