l Fifty Shades Darker Zelfs de Zeeuwse lucht is niet schoon 4 4 Voorvertoning Fifty Shades Darker is zeer in trek se Het loopt storm voor de voorvertoning van Fifty Shades Darker in de Zeeuwse bioscopen. Op 8 februari is het zover. De kans bestaat dat dan drieduizend vrouwen in de bioscoopzalen zitten. 03 CD CD A Voor de voorvertoning van Fifty Shades Darker denkt DaVinci Ci nema in Goes al ruim voor 8 fe bruari alle vier de zalen (in totaal 640 stoelen) te hebben uitverkocht. De bioscopen van CineCity stevenen op de 1.900 af. Voorganger Fifty Shades of Grey draait om de erotische spanning tussen een dominante, jonge za kenman en een naïef kindvrouw tje. Een thema dat blijkbaar op aan sprekende wijze verbeeld is in de eerste film, die volle zalen trok. Universal, de distributeur van de film, heeft diverse bioscopen toe stemming gegeven om de nieuwe film één dag voor de officiële pre mière te vertonen tijdens een La- dies Night. Fifty Shades Darker draait op 8 februari in Terneuzen en Vlissingen (CineCity) en Goes (DaVinci Cinema). Met nog een maand te gaan is tachtig procent van de plaatsen al verkocht. Het is niet onwaarschijnlijk dat Fifty Sha des Darker op 8 februari 3.140 Zeeuwse dames naar de filmzalen zal trekken. Operationeel directeur Sander Verdonk van CineCity: „We doen al een jaar of vijftien aan Ladies Nights. Gemiddeld eens per maand is er een filmvertoning alleen voor vrouwen. Voor 13 euro krijgen ze een leuke film, een drankje bij de ontvangst en na afloop een goody bag. Ook staan er kraampjes met leuke spulletjes. Gemiddeld komen er 700 a 800 vrouwen op af, soms wat meer. Bij de speelfilm Toscaanse Bruiloft, toen een deel van de cast aanwezig was, waren het er 1.100." In de eerste week van december maakte CineCity bekend dat Fifty Shades Darker te zien zal zijn op de Ladies Night van 8 februariNu zijn al drie van de vier zalen in CineCity Terneuzen uitverkocht en het lijkt erop dat ook de vierde vol zal raken. Terneuzen telt in totaal zeshonderd zitplaatsen. In Vlissingen, waar ook nagenoeg alle zalen al vol zitten, kunnen 1.900 bezoekers. „We heb ben nog een maand te gaan en de piek in de kaartverkoop komt altijd aan het einde", weet Verdonk. Stoute dingen Nee, er komen geen stoute dinge tjes in de 'goody bag' die de dames na afloop van de Ladies Night in handen gedrukt krijgen. „Zelfs geen condooms. Universal, de film distributeur van Fifty Shades Darker verschijnt, heeft nadrukkelijk ge zegd dat er geen seks-gerelateerde dingen mogen worden uitgedeeld", zegt Verdonk. „Blijkbaar wil Uni versal de associatie met seks ver mijden." Het is een nogal komische mede deling voor degenen die Fifty Sha des kennen. Expliciete verwijzin gen naar seks mogen dan taboe zijn, de dames zullen geheel in stijl wor den ontvangen. „We zullen de aan kleding baseren op de film", zegt Verdonk geheimzinnig. VIJF VRAGEN AAN MICHAEL RUTGERS Hoe schoon is de lucht in je omge ving? Dankzij een campagne van het Longfonds kan iedereen dat sinds gisteren direct checken met zijn mobiele telefoon (op long- fonds.nl/gezondelucht). Wie dat voor Zeeland doet, schrikt wel even. Gisteren was in vrijwel de hele provincie de luchtkwaliteit 'matig'. Het Longfonds wil mensen bewuster maken van de gevaren van luchtvervuiling, zegt directeur Michael Rutgers. Check Kei nu m oplongfonds.nl* dinsdag 17 januari 2017 Vrouwen lopen warm voor Ondine van der Vleuten ▲Fifty Shades Darker. FOTO UNIVERSAL PICTURES Rolf Bosboom Vlissingen j Waarom zijn jullie deze cam pagne begonnen? I „Omdat elk jaar in ons land meer dan vijfduizend mensen over lijden door luchtvervuiling. Veel mensen realiseren zich helemaal niet hoe ongezond de lucht is. We hebben onderzoek gedaan en daaruit bleek dat zeven op de tien mensen zich daar niet van bewust zijn. Met deze actie willen we meer bekendheid geven aan de gevaren van luchtvervuiling." 2 Wat is de voornaamste luchtvervuiling? „Vaak gaat het om een combi natie van factoren, zoals autover keer en industrie. Maar ook bijvoor beeld intensieve veeteelt zorgt er voor dat de advieswaarden voor fijnstof worden overschreden. Uit eindelijk zijn er maar enkele plek ken in het land waar de lucht meestal gezond is. Dat zijn delen van Zeeland aan de kust, de Wad deneilanden en het uiterste noor den van Nederland. In de rest van het land worden de normen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) stelselmatig overschreden. Men gaat nu vaak uit van de Euro pese normen, maar die zijn twee keer zo ruim. Wij willen dat de WHO-normen worden gehan teerd." 3 Jullie check is gebaseerd op gegevens van het RIVM, dat continu metingen doet. Het RIVM heeft echter maar hon derd meetpunten in het land, waaronder twee in Zeeland. Hoe betrouwbaar is de check dan Campagnebeeld Longfonds, foto longfonds voor de diverse locaties in de pro vincie? „Er zijn inderdaad honderd meet punten, maar het RIVM maakt aan de hand van de meetgegevens voor elke postcode een precieze berekening van de luchtkwaliteit. Per locatie krijg je ook verschil lende waarden. Wij zouden ook wil len dat het netwerk nog fijnmaziger zou zijn. Hoe fijnmaziger, hoe beter. Maar ook de huidige uitkomsten geven een betrouwbaar beeld van de luchtvervuiling." Wie de check doet, wordt ook uitgenodigd een selfie te maken. Waarom is dat? „Luchtvervuiling is een onzichtbaar probleem. Je ziet het niet en veel mensen zijn zich er niet bewust van. Met een selfie maak je het on zichtbare zichtbaar. Je ziet de me ting van de luchtvervuiling in beeld en mensen kunnen het resultaat delen via sociale media. Op die manier breng je bewustwording op gang." 5 Jullie pleiten voor een Natio naal Luchtplan. Wat houdt dat in? „We willen dat gezondheid centraal komt te staan in een plan dat in Den Haag moet worden gemaakt. De voornaamste bronnen en onge zondste plekken moeten op korte termijn worden aangepakt. We hebben eerder al een petitie met die boodschap aangeboden aan de Tweede Kamer. En met succes, want in november is een motie aangenomen. Maar het plan moet nog worden gemaakt. Wij dringen erop dat dat zo snel mogelijk ge beurt. Hoe meer mensen onze check doen, hoe sterker we staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32