PvdA draait 180 graden Steeds meer bedrijven redden het 3 Dat stelt de Terneuzense wethou der Cees Lieftink. Een nuancering is wel op zijn plaats. Volgens de NV Westerscheldetunnel zijn er onge veer 250 mensen die per jaar 1.485 euro aan tol kwijt zijn. Waarschijn lijk kunnen de meesten die kosten bij de werkgever declareren. De rest van het woon-werkverkeer bestaat uit zakelijke klanten, met een t-tag van de baas. Een van die partijen, of de PW die ook voorstander is, moet dan na de verkiezingen in het kabinet komen en dit voorstel in het regeerakkoord zien te fietsen. Dan nog moet een meerderheid van de Tweede Kamer akkoord gaan. En moet er een half miljard op tafel komen voor Zeeland. Ter vergelij king: het lukte de Kamer afgelopen jaar niet 20 miljoen euro op tafel te leggen voor een Bètacollege in Zee land. Jawel, maar voorlopig niet. Er gaat meer verkeer door de tunnel dan aanvankelijk was berekend, dus er wordt meer tol geïnd dan verwacht. Het is niet de bedoeling om winst te maken. In eerste instantie wordt het geld nu gebruikt om het tarief voor de tunnel gelijk te houden, dus zelfs niet de inflatie door te bereke nen. Uiteindelijk ontstaat er ook een potje waarmee de tunnel eerder kan worden afbetaald. Volgens de huidige prognoses kan de tol wel licht twee jaar eerder worden afge schaft. W\u\port.p\ De PvdA neemt nu - onder druk van de leden - in haar programma op dat de tunnel gratis moet wor den. Dat gaat niet alleen in tegen de wens van het partijbestuur, maar ook van de Kamerfractie. Hoewel de formulering iets an ders is, riepen zowel Barry Madle- ner (PVV) en Eric Smaling (SP) in februari en november 2016 de rege ring op te zoeken naar mogelijkhe den om de tunnel gratis te maken. De SP voegde eraan toe dat het op zijn minst moest gelden voor 're gelmatige gebruikers'. Beide mo ties strandden, onder meer omdat regeringspartijen PvdA en WD tegen stemden. De WD was, is en blijft tegen, benadrukt een woordvoerder. De provincie kan, zegt hij, ervoor kiezen de tunnel tolvrij te maken, maar dan moet ze zelf het geld ervoor ophoesten. De liberalen hebben tegen de moties van de PVV en SP gestemd. Dat geldt ook voor de SGP en het CDA. GL, CU en D66 weten het niet zo goed. GL en de CU stemden tegen de motie van de PW, maar vóór die van de SP. D66 stemde juist voor het voorstel van de PVV en tegen dat van de SP. D66 blijft desge vraagd tegen afschaffing van de tol. Landelijk gezien gingen in Zeeland in beide jaren - 2015 en 2016 - het minste aantal bedrijven op de fles, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dat is verklaarbaar, want Zeeland heeft samen met Flevoland en Drenthe de kleinste economie. De provincie draagt zo'n 2 procent bij aan de BV Nederland. Zeeland doet het wel beter dan de vergelijkbare provincies Flevoland en Drenthe. Ze heeft met 631 gedwongen ophef fingen de minste faillissementen sinds 2009. Zo trokken in Drenthe van 2009 tot en met 2016 bijna 1.550 bedrijven de stekker eruit. In Flevo land waren dat er 1.401. In heel Ne derland gingen in die periode 52.218 bedrijven failliet. In heel Nederland gingen vorig jaar 4.396 bedrijven en instellingen onderuit. Dat is bijna 17 procent minder dan in 2015 en het laagste aantal sinds 2009. Een teken dat Nederland de crisis voorbij is. In Zeeland is de daling met 8,8 procent kleiner. Flevoland zet met bijna 46 procent minder faillissementen een veel grotere stap, net als Dren the met ruim 38 procent. Daarente gen boekte Zeeland in 2015 met een daling van bijna 24 procent de meeste winst. In bijna alle bedrijfstakken is het aantal faillissementen gedaald. Het sterkst was de daling in de bouw nijverheid, zowel absoluut als rela- Zeeland doet het wel beter dan de vergelijkbare provincies Drenthe en Flevoland tief. Het aantal uitgesproken faillis sementen daalde van 611 in 2016 naar 411 in 2015. Dat is een daling van 33 procent. De oorzaak is het herstel van de woningmarkt in 2016. Net als in 2015 vielen de meeste faillissementen in de handel, na melijk 952. In de groothandel kap seisden er 449 bedrijven, in de de tailhandel 425. Daarna volgt de financiële dienstverlening met 758 faillisse menten. In de financiële dienstver lening nam het aantal faillissemen ten in 2016 af met 187 (20 procent). Ook in de handel daalde het aantal faillissementen met 166 (15 pro cent) aanzienlijk. Zwartste jaar Voor Zeeland was 2012 het zwartste jaar toen het aantal faillissementen met ruim 41 procent steeg naar 96. Eén daarvan was fosforfabriek Thermphos. De sluiting van de enige Europese fosforproducent kostte 450 vaste krachten hun baan. Ook de De Feijtergroep in Biervliet kapseisde, waardoor de 70 mede werkers hun baan kwijt waren. In absolute aantallen waren 2013 en 2014 piekjaren met 102 en 105 faillissementen. En er waren ook grotere drama's: de faillisse menten van Neckermann en Sas Glas in 2014 hakten erin. Onzicht baar in de Zeeuwse cijfers, maar wel met een grote impact, was het einde van tabaksfabrikant Philip Morris in Bergen op Zoom. De cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek wijken af van die van bedrijfsinformatiespe cialist Graydon, die vorige week cij fers over faillissementen publi ceerde. Die lagen zo'n 10 procent hoger voor Zeeland. dinsdag 17 januari 2017 tunnel kost half miljard Het is toch oneerlijk als regel matige gebruikers in Zeeland per jaar bijna een maandsalaris kwijt zijn aan tol? Hoe groot is de kans de wens van de PvdA en de SP wordt gehono reerd? Dus de tunnel wordt niet eerder tolvrij? iVESTERSCHELDE TUNNEL De tol voor de Westerscheldetunnel is onderwerp van de verkiezingen geworden, foto dirk-jan gjeltema Dat de SP in haar verkiezings programma schrijft dat de Wes terscheldetunnel tolvrij moet worden, is niet zo verrassend. Die was daar altijd al voor. Maar de PvdA is 180 graden gedraaid. Want die stemde afgelopen jaar nog tegen moties van PVV en SP om de tol af te schaffen. Jeffrey Kutterink Den Haag Zeeland telde vorig jaar minder faillissementen dan in 2015. Het waren er 73, een jaar eerder stond de teller op 80. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31